Корпорациите в Съединените щати намаляват спонсорството си за ЛГБТ събития на фона на по-широкото отхвърляне на инициативите за многообразие при президента Доналд Тръмп.
Организаторите на Прайда в Ню Йорк и Сан Франциско заявиха, че са загубили между 200 000 и 300 000 долара, около 10% от оперативния си бюджет, като обещаните средства са изтеглени, а някои дългосрочни корпоративни партньори вече дори не отговарят на обажданията.
След около десетилетие спонсориране на Ню Йорк Сити Прайд, Mastercard отказа да поднови „платиненото“ си спонсорство на събитието през 2025 г., което привлича повече от два милиона души всяка година. PepsiCo, Nissan, Citigroup и PricewaterhouseCoopers също оттеглиха спонсорството си за събитието в Ню Йорк, според доклад в The Wall Street Journal. Всички компании заявиха, че ще запазят присъствието си на събитието чрез брандирани щандове.
През март Anheuser-Busch, американският пивоварен конгломерат, оттегли спонсорството си на годишния Pride Fest в Сейнт Луис, Мисури, където се намира корпоративната му централа, след 30-годишно партньорство. Comcast, глобална медийна и технологична компания, и Diageo, компанията за напитки, заявиха, че нямат бюджет да подкрепят San Francisco Pride.
Някои по-малки Прайд събития в щати като Индиана са загубили до 90% от спонсорството. Проучване сред 49 компании от Fortune 1000 установи, че 39% планират да намалят инвестициите си в Pride събития тази година.
61% от компаниите, анкетирани от Gravity Research - корпоративна консултантска компания, посочиха като причина враждебността на администрацията на Тръмп към инициативите за многообразие, равенство и приобщаване. Други казаха, че това е показателно за влошаващи се икономически условия.
В същото време близо две трети от компаниите заявиха, че възнамеряват да продължат да инвестират в частни събития по време на Прайд месеца за служителите си.
„Това показва, че нашите клиенти са заседнали между чука и наковалнята... Те трябва да потвърдят подкрепата си за своите служители или потребителски бази, но също така са изправени пред много по-нестабилна политическа среда, където някои от техните дейности за Прайд могат да бъдат засегнати от част от тази битка“, обяснява Кендъл Секета, главен стратегически директор на Gravity Research.
По думите й съкращенията отразяват тенденция на намалена подкрепа за други събития като Месеца на черната история и Международния ден на жената.
Ив Келер, съпредседател на USA Prides, национална мрежа от организации за Прайд, казва, че фестивалите ще продължат, макар и с намалени разходи за скъпи музикални изпълнения и участия на известни личности.
„Мисля, че голямото послание е, че ние действаме като организатори на Прайд точно като бизнес. А когато бюджетите се стеснят, ние спестяваме", допълва тя.
Келър казва, че намалената корпоративна подкрепа идва в момент на засилени заплахи за сигурността на ЛГБТ хората. Организаторите на събитието WorldPride във Вашингтон, което се провежда от 17 май до 8 юни, планират да издигнат двуметрова ограда около маршрута на парада по Пенсилвания Авеню за първи път преди WorldPride парада на 7 юни.
„Хората сега се чувстват окуражени от тази администрация да се изправят срещу нас и мисля, че ще видим повече протестиращи“, добавя Келър.
Последните данни на ФБР показват, че през 2023 г. са регистрирани 2936 инцидента с престъпления от омраза, свързани със сексуална ориентация и полова идентичност, което е с около 8,6% повече от 2022 г. Един на всеки десет американци се идентифицира като ЛГБТ и представлява около 1,4 трилиона долара годишна покупателна способност, според проучване на Merrill.
Недостигът от корпоративните съкращения е бил компенсиран от дарения от обществени групи и отделни лица, добавя Келър.
„Не ни хареса корпоративното „превъзходство“, казва тя. „Очевидно се нуждаехме от средствата и беше чудесно да ги имаме; но ние просто получавахме долари от тях, а зад това нямаше реални действия вътре в корпорациипе.“
Откакто се завърна в Белия дом през януари, Тръмп подписа мащабни изпълнителни заповеди, с които премахва инициативите от ерата на Байдън за повишаване на работници от недостатъчно представени среди във федералната бюрокрация и американската армия.
Той настоя за възстановяване на наемането на работа, строго „базирано на заслуги“, в цялото правителство и определи инициативите на DEI като „незаконна и неморална дискриминация“.