Русия никога няма да бъде либерална демокрация и трябва да бъде "изтласкана в границите си и затворена", заяви в петък външният министър на Украйна Дмитро Кулеба. "Основното сега е... да накараме нашите партньори да разберат, че независимо кой е на власт там, Русия няма да се превърне в либерална, демократична страна... Те трябва да бъдат изтласкани в границите си и заключени", каза Кулеба. Той заяви, че има хора на Запад, които все още се страхуват от последиците от руско поражение в Украйна. "Мнозина искрено подкрепят Украйна, но все още не могат да си представят поражението на Русия. Вече започнах да им казвам, че светът няма да се срине, ако Русия се разпадне", добави той. Той опроверга съобщенията, че САЩ разглеждат три възможности за евентуално уреждане на ситуацията в Украйна - връщане към границите от 1991 г. или тези от 23 февруари преди началото на тазгодишната война, както и връщане на Донбас, но без Крим. Нищо подобно не е било обсъждано по време на разговорите между президента Володимир Зеленски и президента на САЩ Джо Байдън, увери министърът. Кулеба заяви, че позицията на Зеленски и Украйна относно международно признатите й граници "е възможно най-ясна".

"Нито един сантиметър от украинската земя няма да бъде обект на дипломатически или военни отстъпки", подчерта той и добави, че твърдата позиция на Украйна в преговорите е "военна дипломация".

Мерки срещу Русия

Кулеба посочи, че Украйна настоява за по-нататъшни санкции, "за да бъде сринат руският отбранителен комплекс", и разглежда ракетната и безпилотната индустрия като "цел номер едно". Киев също така иска повече руски банки да бъдат изключени от платежната система SWIFT, каза той и добави, че лично би искал да види санкции срещу патриарх Кирил, лидер на Руската православна църква, и някои олигарси. Според украинския дипломат №1 френският президент Еманюел Макрон е единственият човек, който говори за интересите на руската сигурност. Той уточни, че Макрон е направил "много", за да помогне на Украйна срещу Русия, но когато става въпрос за "идеологически въпроси, свързани с Русия, има европейска политика и има президент Макрон". Кулеба заяви, че е оптимист по отношение на искането на Украйна Русия да бъде изключена от Съвета за сигурност на ООН. Това е дълъг процес, но няма нищо невъзможно, смята той.

"Само самият процес ще ме направи щастлив. Ние ги делегитимираме... посяваме съмнения в съзнанието на всички", добави министърът. Във връзка с предложението на Киев за мирна среща на върха през февруари той заяви, че то има за цел да покаже на света, че Украйна иска мир и е "убила руския наратив". "Срещата на върха все още не се е състояла, а формулата вече работи", каза той. Основната идея е да се даде възможност на страните, които не са оказали практическа подкрепа на Украйна, " да помогнат за възстановяването на мира", каза той. "Става дума за азиатски държави, някои африкански страни, Индия и Китай", добави външният министър.

Военна помощ

Относно военната подкрепа за Украйна Кулеба заяви, че през последните 10 месеца страната е получила "безпрецедентен" брой оръжия, а през следващата година ще получи още. Той благодари на Запада за това, което според него е "най-голямата подкрепа, която някоя страна е получавала през ХХI век", но подчерта, че Киев се нуждае от повече и определи решението на САЩ да изпратят ракетни системи "Пейтриът" като "повратна точка". Кулеба заяви, че Украйна работи и за противодействие на Русия в Африка и Азия и планира да открие поне още 10 посолства в Африка. Запитан защо Украйна не подкрепя Израел в ООН, той каза, че Тел Авив е отклонил исканията на Киев за системи за противовъздушна отбрана, отказва да приеме украински бежанци и подкрепя резолюции, подкрепяни от Русия.