Една обикновена фронтова сводка показа, че Украйна трябва да се е сдобила с далекобойно оръжие. Това предвещава промяна на фронта. Досега Киев не можеше да нанася удари в тила на окупаторите отдалече.

Поне 14 експлозии прозвучават от 21 февруари до сега в окупирания от Русия украински пристанищен град Мариупол на брега на Азовско море. Взривовете са в склад за боеприпаси на летището, както и в две депа за горива и на територията на стоманодобивния комбинат "Азовстал", който се използва от Русия като военна база.

Това не би било кой знае каква новина по време на война, ако имаше данни за това, че Украйна вече разполага с далекобойни оръжия.

Мариупол се намира под руска окупация и е на над 80 км от фронтовата линия, където са украинските военни части. Това число - 80 - е основната новина, "скрита" зад съобщението.

Далекобойно оръжие

В началото на февруари се появи информация, че Западът и в частност САЩ вече са готови да помогнат на Киев с ракети с голям обсег, но доставки тепърва предстоят. А това би било промяна в обстоятелствата - сега Киев не може да нанася удари в тила на окупатора на територията на завзетите от него територии и на незаконно анексирания още през 2014 г. полуостров Крим. Ако Украйна си върне Мелитопол обаче, с далекобойно оръжие и това ще стане възможно.

Русия смята Крим за свой и Кремъл е предупреждавал, че удар по него ще се смята за нападение по суверенна руска територия. Един от аргументите на Запада да се колебае за доставки на далекобойни ракети беше именно да не се предизвика ескалация на военните действия от страна на Москва.

Но взривове, достигнали чак до Мариупол, има. Оръжието, с което са осъществени атаките по обекти в окупирания град година след началото на войната, се държи в тайна от украинските власти. Но има предположения какво може да е то.

HIMARS или?

Най-разпространените западни оръжия, използвани от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), са произведените в САЩ ракетни системи M270 и HIMARS. Те са на терен в Украйна от края на юни. Украинците ги използват предимно за изстрелване на насочваните с GPS прецизни ракети (GMLRS) за поразяване на цели с висока стойност като руски складове за боеприпаси, казарми или командни щабове.

Смята се, че доставянето и употребата на HIMARS изигра голяма рола за освобождаването на Херсон през есента, тъй като даде възможност на украинските сили да поразяват руски цели зад фронтовата линия от сравнително безопасно разстояние.

Максималният обсег на ракетите М31А1, предоставени на украинците от Вашингтон за системите HIMARS и M270, според производителя Lockheed Martin, надвишава 70 км. В началото на март 2021 г. Lockheed обяви, че успешно е изстреляла версия с увеличен обсег на действие на ракета GMLRS до 80 км. По-късно съшия месец беше съобшено, че версията ER-GMLRS е изстреляна успешно по цел на 135 км.

Не е известно обаче Украйна да има боеприпаси с удължен обсег - смята се, че разполага само с ракети, чийто обсег е под 100 км.

Юан Макдоналд е старши редактор в "New Voice of Ukraine". Той предполага, че в Мариупол е използван именно HIMARS, но с нов тип ракети. Това може да са американските ракети GLSMB или украински ракети РСЗО "Вилха-М" (Вільха-M).

Какво е GLSMB

GLSMB (Ground-launched, Small Diameter Bomb) е оръжие, разработвано от шведската компания Saab и американския авиокосмически гигант Boeing. То е в процес на изпитания от края на 2010 г. Това изобретение увеличава обхвата на ракета, използвана от HIMARS, като оборудва GPS-управляемата бойна глава с крила, което позволява на боеприпаса да лети до целта на разстояние до 150 км и да поразява с голяма точност.

В началото на тази година САЩ и Швеция обявиха плановете си да доставят боеприпаси GLSMB на Украйна. Тези доставки обаче се очакват чак през юни.

Какво е Вільха-M

Вільха-M е украинска ракетна система с голям обсег на действие, която се експлоатира от 2008 г. Оръжието има обсег на действие от 130 километра.

През септември миналата година на изложението MSPO в Полша е показан макет на нова версия на 300-милиметровата ракетна система за залпов огън. Тогава е съобщено, че установката е способна да изстрелва нови управляеми ракети на разстояние до 110 км. Позовавайки се на източници от украинската отбранителна промишленост, белгийският специализиран за отбрана сайт armyrrecognition.com съобшава, че новата "Вилха" вече се използва от украинската армия за борба с руската армия.

А какво е JDAMS?

Друга възможност за поразяване на далечни цели са американските управляеми бомби, които се пускат от украински изтребители. За тази възможност написа в блога си Стефан Коршак, който има 20 години опит като военен кореспондент и е бил наблюдател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (OSCE) в Донбас.

За това, че САЩ ще дадат на Украйна модернизирани управляеми бомби JDAMS, стана ясно едва преди дни. Тази технология съществува от доста време. Американците казаха, че ще предоставят системата на Украйна. Но ако има нещо, на което ни научи тази война, то е, че минава много време между "Даваме на Украйна това" и "Ние, украинците, имаме това в ръцете си и ви благодарим", написа Коршак.

Русия ще бъде обезпокоена

Русия вероятно ще бъде обезпокоена от факта, че необясними експлозии се случват в зона, за която се смята, че е извън обсега на украинските способности за нанасяне на удари, се казва в сводката на британското разузнаване за развитието на войната. Макар и силно опустошен в началото на инвазията, Мариупол е важен за Русия, защото е най-големият град, който Русия превзе през 2022 г. и все още контролира. Градът се намира на ключов логистичен маршрут, пише британското разузнаване.

"Украйна вече няма големи проблеми да поразява цели далеч в руския тил, където преди украинските оръжия не можеха да достигнат. Това се отнася не само за Мариупол, но и за други окупирани градове, отдалечени от фронтовата линия". Това каза секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана Олексий Данилов на 23 февруари в телевизионен маратон, цитиран от Униан.

"Разстоянието вече днес няма голямо значение за нас. Дали ще е 100 километра, или 150 километра, или малко повече", каза още Данилов.

Данилов също не каза какви средства за поразяване са били използвани за удара по Мариупол.

Каквото и да е това оръжие, мястото му на използване показва, че украинското командване смята, че най-важните цели в тила на врага се намират на юг. Това може да бъде и ранен индикатор за следващата офанзива на украинската армия, смята Коршак.