Недостигът на органи за трансплантации е проблем от десетилетия и учените отдавна търсят начини да го намалят чрез биоинженерни решения за заместващи органи.

Това например са

от прасета, които в последно време отбелязаха значителен напредък. Свинските органи - от сърцето до черния дроб - са пробив в трансплантациите през последната година.Призрачната форма, която плуваше в голям буркан, само преди няколко часа беше здравият червеникаво-кафяв орган. Сега тя е полупрозрачна, през нея прозират бели тръбички като клони на дърво. Този свински черен дроб постепенно се трансформира, за да изглежда и да действа като човешки. Първата стъпка на работниците в лабораторията в предградията на Минеаполис е да отстранят с шампоан свинските клетки, които са накарали органа да работи, като цветът му постепенно избледнява, докато клетките се разтварят и отмиват. Това, което остава, е гумено скеле, структура от пчелна пита на черния дроб, чиито кръвоносни съдове вече са празни.Човешки чернодробни клетки - взети от дарени органи, които не могат да бъдат трансплантирани - ще бъдат вкарани обратно в тази обвивка. След това тези живи клетки ще се преместят в кътчетата на скелето, за да възобновят функциите на органа."По същество ние възстановяваме органа", казва Джеф Рос, главен изпълнителен директор на Miromatrix. "Тялото ни вече няма да го възприема като свински".Това е смело твърдение. Въпреки това някъде през 2023 г. Мироматрикс планира първото по рода си тестване на биоинженерни органи върху хора, за да започне да се опитва да го докаже.

Ако Администрацията

по храните и лекарствата даде разрешение, първоначалният експеримент ще се проведе извън тялото на пациент. Например изследователите ще поставят превърнатия в човешки черен дроб на прасе до болнично легло, за да филтрира временно кръвта на човек, чийто собствен черен дроб внезапно е отказал. И ако този нов "асистент на черния дроб" проработи, това ще бъде важна стъпка към евентуален опит за трансплантация на биоинженерни органи - вероятно бъбрек."Всичко това звучи като научна фантастика, но отнякъде трябва да се започне", казва д-р Сандер Флорман, ръководител на трансплантациите в нюйоркската болница "Маунт Синай", една от няколкото болници, които вече планират да участват в проучването. "Това вероятно е по-скоро близкото бъдеще, отколкото ксенотрансплантацията" или директното имплантиране на животински органи на хора.