Всички знаем очевидните ползи от пиенето на вода. Всички основни системи в тялото ни зависят от водата и от начина, по който тя преминава през организма ни. Пиенето на достатъчно количество вода помага на тялото да регулира своята температура, предпазва ни от стомашни неразположения като запек, помага за изхвърлянето на отпадъчни продукти и, разбира се, подпомага изпълнението на всички основни телесни функции Според специалисти въпреки това пиенето на прекалено много вода може да бъде опасно. Свръххидратацията може да доведе до водна интоксикация - да намали драстично количеството сол и други електролити в тялото. Това състояние се нарича хипонатремия и се случва, когато нивата на натрий (сол) в тялото станат опасно ниски. Ако количеството на електролити спадне твърде много за прекалено кратко време, това може да е фатално. И макар смъртта от пренасищане на организма с вода да е нещо изключително рядко, то все пак може да се случи. В ранните етапи е трудно да се доловят и разпознаят сигналите на тялото, но с напредване на състоянието, най-често срещаните симптоми
включват гадене и повръщане
главоболие, промени в психическото състояние, като объркване или дезориентация. Заради опасно ниските нива на натрий в кръвта може да има и по-тежки симптоми, като мускулна слабост, спазми, припадъци или безсъзнание. Къде е златната среда и колко вода трябва да пием на ден? Според препоръките на Американския институт по медицина един здрав възрастен трябва да изпива средно по около 9-13 чаши течности на ден. Въпреки това количеството не е еднакво за всички. Важно е да запомните, че нуждите от вода варират според възрастта, пола, времето, нивото на активност и цялостното здравословно състояние на един индивид. Така че реално
не съществува универсална формула
за количеството вода, което трябва да изпивате на ден. Най-важният мускул, сърцето, се нуждае от много вода, за да се поддържа здрав. Проучване установи, че пиенето на повече от пет чаши вода на ден може да намали шансовете ви за сърдечен удар с 41%, в сравнение с хората, които пият по-малко от две чаши на ден. Питейната вода може да помогне за борба с инфекциите по цялото тяло, не само защото изхвърля токсините, а защото когато сте дехидратирани, е по-вероятно да хванете вирус. Доброто хидратиране също е важно при алергии и настинки, защото изчиства дихателните пътища. Дори и раните вследствие на студа могат да бъдат намалени чрез пиене на повече вода, защото те се появяват на места, където кожата е особено суха.
Как да се предпазим от слънчев удар?
Според повечето лекари средно трябва да пием между 8-10 чаши дневно в зависимост от теглото ни, но не трябва да забравяме, че през лятото се потим повече от обикновено. Така организмът ни губи важни соли и микроелементи, които е добре да запълним. Хората с хронични заболявания са по-застрашени от дехидратация, защото са по-малко подвижни. Ако не приемат необходимото количество течност, това може да доведе до неправилно функциониране на вътрешните органи. Освен това лекарите препоръчват да хапваме повече плодове и зеленчуци, именно заради по-високото им съдържание на вода. Кафето и алкохолът пък са истински бич през лятото, защото допринасят за дехидратацията, важно е да внимаваме с тях през жегите. Добре е да запомним, че децата се дехидратират много по-лесно от възрастните, защото кожата им е много по-тънка. Те трябва да консумират постоянно вода и да избягват пряката слънчева светлина.
Симптоми на водна интоксикация
Препоръките за дневен прием на вода, включително храна и други напитки, са 3 л за мъжете и 2,2 л за жените. При повишена физическа активност, по-високи температури, влажен и горещ климат е необходимо да се приемат допълнителни количества вода. Трябва да пиете повече вода по време на кърмене и бременност и при някои здравословни състояния - висока температура, диария, повръщане. Въпреки че рядко се прекалява с питейната вода, това може да се случи на спортисти в борбата за по-добри резултати. Хората, които имат заболявания на бъбреците, черния дроб или сърцето, могат да бъдат по-често хидратирани. При хора, които консумират прекомерни количества вода, мозъчните клетки започват да набъбват и налягането в черепа се увеличава. Предизвиква първите симптоми на водна интоксикация, която причинява главоболие, гадене, повръщане, объркване и дезориентация. Тежките случаи могат да причинят по-сериозни симптоми - като сънливост, мускулна слабост или крампи, двойно виждане, объркване и задух.