Стареем бавно всеки ден, нали? Тогава защо понякога ни се струва, че се появяват бръчки и болки сякаш за една нощ? Ново изследване сочи, че освен постепенното остаряване, мнозинството хора изпитват два ускорени етапа на стареене на 44 години и на 60 години, съобщи "Гардиън".

Проучването, което проследило хиляди различни молекули при хора на възраст между 25 и 75 г., открило две основни вълни на свързани с възрастта промени около 44-годишна възраст и отново около 60 години. Тези открития може да обяснят защо определени здравословни проблеми, като мускулно-скелетни и сърдечно-съдови заболявания, се увеличават значително в определени периоди от живота.

"Не просто се променяме постепенно с времето. Има някои наистина драматични промени", казва професор Майкъл Снайдър, генетик и директор на Центъра за геномика и персонализирана медицина към Станфордския университет, старши автор на изследването.

"Оказва се, че средата на 40-те години е време на драматична промяна, както и началото на 60-те – и това е вярно, независимо от това какъв клас молекули разглеждаме.“

Изследването проследило 108 доброволци, които предоставяли кръв и проби от изпражнения, както и кожни, орални и назални тампони на всеки няколко месеца за период от една до почти седем години. Изследователите анализирали 135 000 различни молекули (РНК, протеини и метаболити) и микроби (бактерии, вируси и гъбички, които живеят в червата и върху кожата на участниците).

Изобилието на повечето молекули и микроби не се променяло по плавен, хронологичен начин. Когато учените търсели групи молекули с най-големи промени, те открили, че тези трансформации обикновено се случват, когато хората са в средата на 40-те и в началото на 60-те си години.

Вълната на стареене около средата на четвъртата декада била неочаквана и първоначално се предполагало, че е резултат от перименопаузални промени при жените, които изкривяват резултатите за цялата група. Но данните разкрили, че подобни промени се случвали и при мъжете на същата възраст.

"Това предполага, че макар менопаузата или перименопаузата да могат да допринесат за промените, наблюдавани при жените в средата на 40-те, вероятно има и други, по-значителни фактори, които влияят на тези промени както при мъжете, така и при жените", казва д-р Сяотао Шен, бивш постдокторант в Станфордския медицински факултет и първи автор на изследването, който сега работи в Технологическия университет "Нанянг" в Сингапур.

Първата вълна от промени включвала молекули, свързани със сърдечно-съдови заболявания и способността за метаболизиране на кофеин, алкохол и липиди. Втората вълна включвала молекули, участващи в имунната регулация, метаболизма на въглехидрати и бъбречната функция. Молекули, свързани със стареенето на кожата и мускулите се променяли и при двата етапа. Предишни изследвания предполагат, че по-късно може да настъпи още една вълна на стареене - около 78-годишна възраст, но последното проучване не може да потвърди това, тъй като най-възрастните участници са били на 75.

Тази схема съвпада с предишни доказателства, че рискът от много възрастови заболявания не нараства постепенно - рискът от Алцхаймер и сърдечно-съдови заболявания например се увеличава рязко след 60-годишна възраст. Възможно е също някои от промените да са свързани с начин на живот или поведенчески фактори. Например, промяната в метаболизма на алкохол може да е резултат от увеличеното му потребление около средата на 40-те, което може да е стресов период от живота.