Американците, и особено тези на възраст под 35 години, променят мнението си за употребата на алкохол, като все повече от тях подкрепят мнението, че умереното пиене е вредно за здравето - и ново проучване ги подкрепя.
Според проучване на Gallup, публикувано във вторник, почти половината от американците, 45 %, твърдят, че употребата на едно или две алкохолни питиета на ден е вредна за здравето. Това е най-високият процент, регистриран досега от проучването, което е провеждано 10 пъти от 2001 г. насам.
По-младите възрастни са групата, която най-често твърди, че пиенето на алкохол е вредно за здравето - 65 % от тях, в сравнение с 37 % от възрастните между 35 и 54 години и 39 % от възрастните над 55 години.
Едва 8% от възрастните съобщават, че смятат, че умереното пиене има положителен ефект върху здравето, което е най-ниското ниво за всички времена.
Все повече по-млади възрастни също избират да се въздържат, тъй като безалкохолните „моктейли“ стават широко достъпни и хората изпитват по-малък социален натиск да пият. Друго проучване на Gallup, публикувано миналата година, установи, че 62 % от възрастните под 35 години са заявили, че пият алкохол, което е с 10 процентни пункта по-малко в сравнение с 20 години по-рано.
Проучването обаче установява и увеличение с 10 процентни пункта на възрастните над 55 години, които съобщават, че пият, а според ново проучване това може да е вредно за цялостното им здраве.
Отделно от това, ново проучване установи, че умереното пиене на алкохол не се отразява благоприятно на здравето на възрастните хора, което се присъединява към нарастващия брой изследвания, които се противопоставят на някога широко разпространеното мнение, че една или две чаши алкохол на ден, особено вино, могат да бъдат полезни за здравето. Вместо това последните изследвания разкриват, че алкохолът може да бъде силен канцероген и е потенциален причинител на редица други заболявания, като депресия и проблеми с черния дроб и бъбреците.
„Алкохолът е канцероген и допринася за около 50 различни вида смърт“, казва д-р Тимъти Наими, който ръководи Канадския институт за изследване на употребата на психоактивни вещества към Университета на Виктория. „Като цяло алкохолът е опасен за здравето“, казва Наими, който не е участвал в проучването.
Наими каза, че този факт обикновено се губи, когато хората започнат да говорят за умерено пиене или за това колко алкохол може да се изпие, преди да започне да вреди.
Според него, когато става въпрос за алкохол, по-малко е повече.
„Най-последователната констатация в цялата наука е, че, общо взето, колкото по-малко пиете, толкова по-добре сте в здравословно отношение“, каза Наими.
Проучването, публикувано в понеделник в списание JAMA Network Open, до голяма степен стига до същото заключение. В него са разгледани здравните резултати на повече от 135 000 възрастни над 60-годишна възраст, проследени чрез регистъра на Биобанката на Обединеното кралство. При първото посещение в рамките на проучването, което е било между 2006 и 2010 г., на участниците са били зададени подробни въпроси за употребата на алкохол, а изследователите са използвали отговорите им, за да ги класифицират като случайни или ниско, умерено или високорискови пиячи.
Подобни проучвания, които се връщат назад във времето, за да намерят закономерности и връзки между навиците на даден човек и неговото здраве, са обект на пристрастия, които могат да изкривят резултатите. Изследователите са се опитали да избегнат едно от най-големите при проучванията на употребата на алкохол, като са избегнали сравнения с хора, които са заявили, че не пият никакъв алкохол.
Лицата, които не пият алкохол, често не пият, защото не могат, може би поради здравословно състояние или употреба на лекарства. В този случай сравняването на пиещите с непиещите може да направи пиенето по-малко вредно или дори полезно, както предполагат някои по-стари проучвания.
В новото проучване за референтна група са използвани хора, които пият от време на време - тези, които употребяват по-малко от около 20 грама алкохол седмично. Според Националния институт по здравеопазване стандартната напитка в Съединените щати съдържа около 14 грама алкохол.
Изследването има и някои ограничения. Например, повечето от информацията е предоставена от самите тях, а хората невинаги си спомнят точно какво или колко пият. Изследваната група не е била много разнообразна. Повече от 94 % от участниците в проучването са били бели, така че резултатите може да не отразяват опита на хората от други расови или етнически групи.
Проучването определя пиещите с нисък риск като тези, които съобщават, че са употребявали до 10 грама алкохол дневно за жените и 20 грама дневно за мъжете. Класифицираните като пиещи с умерен риск съобщават, че употребяват между 20 и 40 грама алкохол всеки ден за мъжете и 10 до 20 грама за жените. Пиещите с висок риск са тези, които съобщават, че употребяват повече от 40 грама алкохол дневно за мъжете и 20 грама всеки ден за жените.
Когато хората съобщават, че получават повече от 80% от алкохола си от определен вид напитки, например бира, или пият в определени ситуации, например по време на хранене, те също са класифицирани като хора с определени предпочитания.
Проучването установи рискове при всяко ниво на редовно пиене. Хората, които попадат в категорията с нисък риск, са с около 10 % по-склонни да умрат от рак, отколкото тези, които съобщават, че пият само от време на време. Тези, които са били в умерен риск, са имали около 10-15 % по-висок риск да умрат от всякаква причина и да умрат от рак в сравнение с пиещите от време на време, докато пиещите с висок риск са имали около 33 % по-висок риск да умрат от рак или сърдечно заболяване.