Автоинструктури излизат днес на протест срещу поредните "реформи" в шофьорските курсове и изпити, които според тях прикриват корупционни схеми в България.
Очаква се повече от 1000 учебни автомобила от цялата страна да се съберат по обяд на столичния площад "Батенберг" и да затворят движението по бул. "Цар Освободител".
На практика темата за промените в обучението и изпитите на бъдещите шофьори раздели автошколите на два лагера. Част от тях подкрепят новостите - като увеличаването на часовете по кормуване от 31 на 42 часа, което ще доведе и до поскъпване на шофьорските курсове до 1000 лева и отгоре.
Другият лагер е на недоволните, които излизат на протеста днес. Те още миналата година коментираха, че зад реформите, които привидно трябва да пресекат купуването на шофьорски книжки, се крият частни апетити и харчене на обществени пари.
Една от промените е въвеждане на скъпа система за GPS проследяване, която трябва да дебне и пази данните за всеки учебен автомобил и за всеки час по практическо обучение на бъдещи водачи, плюс създаване на онлай регистър с досиета на кандидатите за шофьори.
Оказа се, че през миналото лято подчинената на Министерството на транспорта Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" (ИААА) е възложила на малко частно ООД без опит да направи концепция за подобряване на контрола при подготовката на бъдещите шофьори.
Задачата е била поверена на "Софйон", фирма, създадена месеци по-рано, управлявана от 29-годишна бизнес дама и регистрирана в Благоевград на същия адрес, на който се помещава местното поделение на ИААА. Няма документални следи от провеждане на конкурс.
Договорът със "Софйон" е бил сключен през юни 2019-а, а Министерството на транспорта го публикува на сайта си едва през ноември, притиснато от въпросите на автоинструкторите.
Още през лятото обаче стана ясно, че новите технологии за затягане на контрола вече се тестват в част от автошколите в страната - отново без да е провеждана обществена поръчка. Всъщност договорът със "Софйон" за изготвяне на концепцията е написан така, че същата фирма да внедри и системата за GPS проследяване на обучението на шофьорите във всеки момент - от качването в колата през целия маршрут до края на учебния час или на изпита.
Изработването на концепцията е струвало само 28 000 лева, но създаването и внедряването на системата във всички автошколи в страната ще излезе много повече и за него ще плати бюджетът, т.е. данъкоплатците. Автоинструкторите, които днес излизат на протест, се опасяват, че ще бъдат задължени да се "абонират" за "услугата" за GPS проследяване, което означава допълнителни разходи.
Планът за днешния протест включва среща в 13:30 ч. с просветния министър Красимир Вълчев, последвана от протестно шествие и разговори с миистъра на транспорта Росен Желязков.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.