Диджей и ЛГБТ+ активистка, която участва в противоречива сцена на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж, заяви, че ще предприеме правни действия, след като стана обект на "изключително жестока кампания на кибертормоз и клевета", съобщава "Гардиън".

Барбара Бъч, която нарича себе си "активистка за любовта", е била "заплашвана със смърт, изтезания и изнасилване, а също така е била обект на множество антисемитски, хомофобски, сексистки и срамни за тялото обиди“, заяви адвокатът й в публикация на страницата й в Instagram.

Бъч се появява в сцената, озаглавена "Празнична вечеря" и описана от нейния режисьор като представяща пиршество на гръцките богове на планината Олимп, носейки сребърна украса за глава, наподобяваща ореол, която според историците на изкуството обикновено се свързва с бога на слънцето Аполон.

В сцената - боядисан в синьо, почти гол и седнал в купа с плодове - участва и певецът и автор на песни Филип Катерин, който играе Дионис, както и състав от драг-кралици, представляващи олимпийски богове и богини, сред които Посейдон, Артемида и Венера.

Критиците, сред които някои християни и американски консерватори, изтълкуваха картината като подигравка с Тайната вечеря - последната трапеза, която се смята, че Исус е споделил с апостолите си. Но Томас Джоли, режисьорът на спектакъла, заяви, че картината на Леонардо да Винчи, макар и често пародирана, не е била неговото вдъхновение.

"Мисля, че беше доста ясно. Дионис пристига на масата... Защо е там? Защото е богът на пиршеството, на виното и баща на Секана, богинята на река Сена", каза Джоли пред телевизия BFM.

Организаторите на Олимпийските игри в Париж се извиниха за нанесените обиди, като заявиха, че „никога не са имали намерение да покажат неуважение към някоя религиозна група“, но не свързаха сцената с Тайната вечеря. Експерти по изкуство заявиха, че тя изглежда е вдъхновена от "Пиршеството на боговете" - холандска картина от 17-ти век на Ян ван Бийлерт.

В изявлението на адвокатката на Буч, Одри Мселати, се казва, че тя подава няколко жалби, които ще бъдат разгледани от френските съдебни власти, за да се определи дали трябва да започне официално полицейско разследване. Мселати заяви, че жалбите ще бъдат подадени "независимо дали са извършени от френски граждани или от чужденци" и "възнамерява да преследва всеки, който се опита да я сплаши в бъдеще".