снимки “Ню Йорк Таймс”
Всеки е чувал за Овалния кабинет на американския президент във Вашингтон. Малко обаче знаят какво е Ситуационна зала и какво прави в нея шефът на Белия дом. Там нещата са на живот и смърт в буквалния смисъл на думата. Всеки вторник той получава списък, изготвен от разузнаването, който прилича на албум - със снимки и кратки биографии на заподозрените. В конкретния случай става дума за 15 предполагаеми бойци на терористичната мрежа "Ал Кайда", които трябва да бъдат ликвидирани. Президентът Обама проучва внимателно снимките и текстовете към тях, а вътре фигурират и няколко американски граждани, и обмисля какво да се прави. През май списъкът съдържаше и имената на двама заподозрени тийнейджъри. Едното е момиче. "На колко години са тези хора? Ако терористите вече използват деца, значи ние се движим в съвсем различна фаза", казва г-н Обама докато разглежда фотографиите.
Това се повтаря всяка седмица по време на срещите на г-н Обама със съветниците по въпросите на националната сигурност и по-конкретно на тези, свързани с тероризма. Заседанията на тази секретна комисия, оглавявана от президента, се провеждат винаги в т. нар. кризисен център в Белия дом. Там се взима решението дали даден предполагаем терорист да бъде ликвидиран, или заловен жив. "Ако се отдаде възможност издирван екстремист да бъде ликвидиран от безпилотен разузнавателен самолет, но при акцията да има опасност за живота и на членове на семейството му, тогава решението на президента Обама придобива и морално изражение", казва съветникът на Обама по въпросите на националната сигурност Томас Донилън.
По-твърд и от Буш
Г-н Барак Обама наследи програмата с разузнавателните самолети, използвани за целенасочено ликвидиране на терористи, от предшественика си г-н Джордж Буш. През 2009 г. едновременно с разширяването на терористичната дейност в Йемен Пентагонът увеличи полетите на безпилотни самолети. Нов връх в програмата беше достигнат в Пакистан, смятан далеч не само от Вашингтон за люлка на тероризма. Именно там се състоя ликвидирането на шефа на "Ал Кайда" Осама бин Ладен през май м.г. Според президентския съветник по въпросите на тероризма г-н Джон Бренан целенасоченото ликвидиране на предполагаеми терористи не е самоцел, а "последно средство, в случай че заподозреният не може да бъде заловен". В действителност обаче при Обама има значително увеличение на смъртните случаи. Едно от възможните обяснения за това е, че президентът не желае да разширява печално известния лагер в Гуантанамо, Куба, където се държат предполагаеми терористи. По данни на Пентагона от март т.г. в Гуантанамо са задържани общо 171 души.
Много спорове предизвика акцията по ликвидирането на родения в САЩ духовник Ануар ал Аулаки, укрил се в Йемен, за да планира оттам нападения в Америка. Тогава лично президентът Обама взе решението за неговото премахване. По време на операцията заедно с Ал Аулаки загина и още един американски гражданин, който изобщо не беше в списъка с предполагаемите терористи.
На война като на война
Въпреки някои успехи войната срещу тероризма, водена от президента Обама, засега е все още твърде далеч от начертаните цели. Откакто той влезе в Белия дом, Йемен и Пакистан са по-нестабилни, отколкото преди това, а антиамериканските настроения в тези страни са по-силни от всякога. Войната с безпилотни самолети се превърна в зловещ символ на американската политика срещу тероризма, която не се спира пред никакви препятствия, включително смъртта на невинни хора. Тази водена от въздуха война обаче има своите безспорни предимства. Тя е евтина и не застрашава живота на американски граждани. Равносметката от войната на г-н Обама срещу тероризма разбива разпространеното схващане, че демократите не отдавали достатъчно значение на темата за националната сигурност. Преди четири години едва ли някой е предполагал, че правозащитници от цял свят ще критикуват антитерористичната политика на г-н Барак Обама още по-яростно, отколкото това прави противникът му за президентския пост от лагера на републиканците г-н Мит Ромни.
Американската кампания да се използват безпилотни самолети за ликвидиране на въоръжени бунтовници в други държави отговаря на международното право, заяви в началото на май съветникът на президента за борба с тероризма Джон Бренан. Той говори в навечерието на първата годишнина от ликвидирането в Пакистан на Осама бин Ладен от американски командоси. "Тук съм, защото президентът
Обама ни инструктира да бъдем по-открити пред американския народ
относно тези усилия", каза Бренан във вашингтонския център "Удроу Уилсън". "Тези цели са законни", добави той и цитира позициите на администрацията, американската конституция и приетия след 11 септември 2001 г. закон за употреба на военна сила.
"Що се отнася до международното право, САЩ са във въоръжен конфликт с "Ал Кайда", талибаните и свързаните с тях сили в отговор на атаките от 11 септември и ние можем да употребяваме сила според правото за национална самозащита", заяви още г-н Бренан и допълни: "В международното право никъде не е записано, че е забранена употребата на безпилотни самолети за тази цел или нещо, което да ни забранява използването на смъртоносна сила срещу нашите врагове извън активната зона на бойното поле, особено когато съответната страна е съгласна, не може или не желае да предприеме действия срещу заплахата." Бренан заяви, че не е вярно, че САЩ предпочитат да избиват заподозрените терористи, вместо да ги пленяват. "Не използваме сила, когато си поискаме. Има ограничения от принципите на международното право, включително уважаването на националния суверенитет и законите на войната", допълни той.
Джо Бекър, Скот Шейн, "Ню Йорк Таймс"