Компанията, която разруши традиционния таксиметров бизнес модел, сега се е насочила да прави революция и в транспортния бизнес.
С 9,73 милиона служители тази индустрия се нарежда на четвърто място по заети в нея и засяга всекидневието на всеки. В нея работят и десетки хиляди българи.
UBER лансира новата си услуга с кратко видео и статия в блога си.
Ходът на компанията не е изненада, а дълго очакван. От месеци те правят тестове на приложението си в Тексас.
Засега обаче повечето собственици на транспортни компании изглеждат спокойни, а шофьорите - любопитни. Попитахме трима от собствениците на водещи български транспортни компании за тяхната прогноза. Те бяха категорични в преценката си - не очакват сътресения.
"Не очаквам да има някакво сътресение, поне не в близките 2 години", казва Михаил Михайлов от Montway Auto Transpor.
Мнението му споделя и Венци Динков от Superior Overnight Services: "Не мисля, че ще има голям ефект върху големите компании и тези, които са монопол на пазара."
"Може би в по-дългосрочен план може и да имат някакъв успех, смята Павел Пенев от Merx Global. - Мисля, че засега трябва да се установят като логистична компания и те точно това правят в момента."
След няколко месеца тестове в Тексас UBER Freight вече е достъпен в цяла Америка и всеки със CDL може да се запише. От UBER обещават да улеснят процеса за всички по веригата и да намалят стреса за шофьорите. Но дали това ще е толкова лесно, колкото с такситата?
"При такситата имаш шофьор, кола, клиент, който иска да стигне от едно място до друго.
При тръкинга е малко по-различно, защото имаш различни видове транспорт, обяснява Павел Пенев от Merx. - Имаш транспорт на замразени стоки, коли - всичко това е малко особено и е малко трудно да ги включиш в едно приложение."
"Сериозен проблем пред една технологична компания са регулациите, които наистина са много трудни да бъдат избегнати или преодолени по лесен начин, казва Мишо Михайлов от Montay. - Например има специален код, който казва колко пъти всеки шофьор на камион може да кликне на телефона си. Това е нещо, с което UBER трябва да се съобрази, защото идва от Department of transportation."
Хората в този бизнес смятат, че големият удар ще е за по-малките брокерски компании и тези, които имат по-малко от 50 камиона.
"Би могло да се получи, но по-скоро да изтласкат по-малките брокери, а не по-големите, защото те разполагат вече с технологии, които са предоставени на техните партньори и компаниите, с които работят, и също на owner операторите. Другото, което е много важно в нашия бизнес, е, че невинаги технологията може да замени the human touch, ако мога така да го кажа." А Михайлов има опит в това - неговата компания е известна на пазара на транспорт на автомобили с логистичния си софтуер, който разработват сами.
"Може би UBER Freight ще има принос за по-малките компании, които имат между 5 и 20 камиона. Те нямат директни договори с производители и по този начин UBER ще им помогне може би да вземат по-добри цени", казва пък Венци Динков.
В транспортния бизнес са заети десетки хиляди българи в малки и средни компании.
Как това ще се отрази на тях?
"Познавайки културата на българския owner оператор - те обичат да пробват нови неща, да сменят компаниите по една или друга причина. Както се случи и с Amazon - много пробваха и работят с тях директно в тяхната логистична програма, така че очаквам доста хора да се пробват и с UBER", смята Мишо Михайлов.
Друг аспект за много от българските шофьори са техните предпочитания за товарите. "Owner операторите обичат да избират какви товари ще возят. UBER Freight не ти позволява да избереш какъв товар да вземеш и особеностите на товара не са от такова значение за тях, но са от значение за българските и другите шофьори, казва Павел Пенев.
От UBER Freight обещават плащане на шофьора в рамките на седмица, а не месец - както е при традиционните компании.
Компанията обаче стана известна с множеството оплаквания, протести и съдебни дела от таксиметрови шофьори, профсъюзи и местни власти, че с методите си на работа значително е понижила доходите на шофьорите, които карат за UBER.
В блог пост от UBER Freight пишат: "Ние вярваме, че като се фокусираме върху проблемните точки за шофьорите, може да решим най-големите проблеми за транспортната индустрия. Щастливи шофьори означава щастливи изпращачи и всеки печели, включително и крайният потребител."
"Колелата на големите камиони въртят и правят икономиката на Америка здрава, казва Венци Динков. - Да, те имаха много голям успех в таксиметровия бизнес, не мисля, че ще стане това на пазара на транспортната индустрия."
Информиран оптимизъм или не - само времето ще покаже.