Социалната мрежа Twitter, за който по-рано тази седмица милиардерът Илон Мъск направи оферта за пълно изкупуване на акциите, обяви в петък, че е приел план, за да се защити от тази офанзива и да попречи на шефа на Tesla да изкупи лесно акциите му, предаде Франс прес. "Планът трябва да намали възможността на едно юридическо лице
един човек или една група да поемат контрола върху Twitter
като трупат акции на борсата, без да плащат на всички акционери подходяща премия или без да дават достатъчно време на административния съвет да вземе ясни решения", се казва в изявление на Twitter. След като Илон Мъск изненада в четвъртък всички с офертата си за придобиване на Twitter, според източници на в. "Ню Йорк пост" фирмата за частни инвестиции Thoma Bravo също обмисля оферта за придобиване на американската социална мрежа и може да се изяви като съперник на ръководителя на Tesla и SpaceX.
обяви оферта за Twitter по 54,20 долара за акция
като уточни, че това е най-доброто и последното му предложение, а ако то не бъде прието, ще трябва да преразгледа позицията си като акционер. "Twitter има изключителен потенциал. Ще го деблокирам", написа Мъск в писмо до президента на управителния съвет на социалната мрежа Брет Тейлър. От компанията отговориха, че управителният съвет ще разгледа внимателно предложението. Саудитският принц Алуалид бин Талал, който е един от най-големите инвеститори в социалната мрежа, отхвърли предложението на милиардера да поеме пълния контрол над компанията. В очакване на решението на борда, най-богатият човек в света отново внесе объркване на пазарите, като посочи, че не бил сигурен дали е в състояние да придобие Twitter, въпреки че "технически" има такава възможност, съобщава специализираното издание Boursier.com. На технологичната конференция TED в канадския град Ванкувър той изтъкна, че иска да запази толкова акционери, колкото е разрешено от закона за нелиствана компания или около 2000. Мъск допълни, че има "план Бе" в случай, че Twitter отхвърли предложението му, но не даде други подробности. На същата конференция той обясни, че целта му с придобиването на Twitter не е да печели пари, а да направи услуга на свободата на словото и демокрацията. Инвеститорите на Уолстрийт реагираха предпазливо на всички тези информации. Акциите на Twitter първо поскъпнаха, но приключиха сесията със спад от 1,7 на сто до 45,08 долара, далеч от офертата на Мъск. Котировките на Tesla спаднаха с 3,6 на сто, тъй като инвеститорите поставят под съмнение способността на Мъск да ръководи Tesla, SpaceX и Twitter.