От петък социалната платформа Twitter спира да предоставя информация за финансирането на медийни организации, след конфликти с различни радио- и телевизионни оператори, предаде ДПА.
Това действие на компанията означава, че китайската новинарска агенция "Синхуа" повече няма да бъде обозначавана като "субсидирана от държавата". Същото се отнася и за RT, телевизионен оператор, смятан за пропагандно издание на Кремъл.
Twitter въведе тези обозначения, за да подчертае възможното влияние на държавата върху съответните медии. Компанията, собственост на Илон Мъск, беше замесена в противоречия с редица обществени радио- и телевизионни оператори.
Социалната платформа обозначаваше "Националното обществено радио" (National Public Radio) на САЩ като контролирано от държавата и частично финансирано от нея. Медията отговори, че редакцията ѝ е независима и, че по-малко от 1% от общия ѝ бюджет на стойност 300 милиона щатски долара идва от държавно финансиране.
Подобни конфликти последваха и с британската медийна компания Би Би Си (BBC), канадската Си Би Си (CBC) американската Пи Би Ес (PBS). В отговор някои от компаниите свалиха профилите си в Twitter.
Съобщавайки за промените на уебсайта си в петък, Би Би Си каза, че е подала оплакване миналата седмица, след като е била определена като "финансирана от правителството", вместо "публично финансирана".