"Твоят глас 2023": Борисов – Kingmaker, ПП-ДБ първи в Чикаго, гласуването в чужбина (ОБЗОР)

Вижте най-важното от изборите до момента. Мнения и прогнози на експерти от България и чужбина

От: BG VOICE 11:52 | 2 април 2023 г.

За пети пореден и първи път тази година. България отново е на кръстопът, изправена пред поредните избори. 

Секциите в Северна Америка са все още отворени. До момента данните показват, че първите две сили са ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, с минимална преднина за ПП-ДБ. Очаква се гласовете от чужбина да решат кой ще е победител.

Данни на социологическа агенция „Тренд” от паралелното преброяване при 95% изпълнение на извадката показват, че две коалиции са с почти равен резултат от предсрочния парламентарен вот. 

Следващите партии, които вкарват свои депутати в Народното събрание, са ДПС, „Възраждане”, БСП и ИТН. 

С "Не подкрепям никого" са гласували 4,3 от имащите право на глас.

Вижте мненията и прогнозите на експертите пред BG VOICE, както и как протичат изборите зад граница.

 

Първи данни от Чикаго: ПП-ДБ първи с около 43% от гласовете, "Възраждане" - втори

Започват да пристигат първите резултати от осемте избирателни комисии в района на Чикаго - градът с най-много българи извън Родината. Първите данни показват, че коалицията "Продължаваме промяната" получава около 43% от гласовете, а "Възраждане" остават втори с около 26% - резултат, който прилича на този от изборите през октомври м.г.

Последните резултати от Чикаго вижте тук >>


02.04.2023 23:13

При 51% преброени с 90% от чужбина: ГЕРБ водят на ПП-ДБ

ГЕРБ-СДС имат преднина пред ПП-ДБ при 51% преброени протоколи и с 90% преброени в чужбина, сочат данните на ЦИК съм 5 часа сутринта българско време.

Коалицията, водена от Бойко Борисов събира 25.29%, а ПП-ДБ - 24.84%. Разликата е по-малко от половин процент - 0.45%, но не е ясно дали в чужбина има останали достатъчно непреброени гласове, за да обърнат резултата. Според социолози 1% е около 55 000 гласа.

Все още обаче има много непреброени гласове в софийските избирателни райони - от там в ЦИК има резултати от около 40% от секциите. София е традиционно силен регион за ПП и ДБ.


02.04.2023 22:26

Борисов – Kingmaker, ДПС или „Възраждане“ трети, Слави под чертата (ОБЗОР)

Борисов – Kingmaker, ДПС или „Възраждане“ трети, Слави под чертата (ОБЗОР)

Данни на социологическа агенция „Галъп” от паралелното преброяване при 99% изпълнение на извадката показват, че ГЕРБ-СДС печелят 26,2% от гласовете на предсрочния парламентарен вот, а коалицията ПП-ДБ - 24,6%. Третото място е за „Възраждане” (14,5%), следвани от ДПС (13,4%) и БСП (9,2%).

Малко под 4-процентната бариера за влизане в парламента остава „Има такъв народ” – 4,0%.

„Тренд” от паралелното преброяване при 100% изпълнение на извадката пък показват, че разликата между коалициите ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е малко над процент. ГЕРБ-СДС печелят 26,2% от гласовете, а ПП-ДБ – 25,0 на сто. Следващите партии, които вкарват свои депутати в Народното събрание, са „Възраждане” (13,7%), ДПС (13,0%), БСП (9,1%) и ИТН (4,3%).

"Не подкрепям никого" в бюлетината са отбелязали 4,1% от отишлите до урните.

Избирателната активност е 39,0%.       

Всички тези данни сочат, че Бойко Борисов ще е Kingmaker-ът, или иначе казано, всичко ще зависи от него.

На тези избори са възможни две много различни по характер коалиции и нито една от тях не може да мине без ГЕРБ, каза по-рано пред BG VOICE доц. Иван Иванов, преподавател по политически науки в университета в Синсинати. 

От тези избори може да се направят няколко извода. Първо - гласоподавателите са изморени от вотове, второ – безкрайният изборен маратон не произвежда различни резултати. Очевидно е, че започва да спада ентусиазмът и посланието на гласоподавателите е – не ни питайте повече, а се стегнете и формирайте някакво работещо подкрепено от парламента правителство, смята Иванов. Нужни са компромиси.

Той вижда две възможни коалиции - една евроатлантически и една вътрешнополитическа, на статуквото, която може да се реализира с втория мандат. Иванов обаче уточни, че при втори вариант "Възраждане" няма да участват в такава коалиция. Тя може да бъде между ГЕРБ, ДПС и БСП, а при нея лидерът на ГЕРБ ще има решаващата дума накъде ща тръгне България.

Евроатлантическата коалиция може да се реализира най-вече ако ПП-ДБ получат първия мандат и става по-слабо вероятна, ако ГЕРБ са първи. И в двата случая ролята на ГЕРБ и Борисов е незаобиколима.

"Това е уникалната роля, която ГЕРБ получава на тези избори... Борисов е Кingmaker-а ("създател на крале" - бел. ред.) на тези избори",

обобщи Иванов ситуацията.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ призова всички политически сили да се въздържат в коментарите си, преди да излязат окончателните резултати от изборите в неделя.

„Защото след изборните резултати е необходим диалог, в който да намерим онази формула, в която дневният ред на хората да стане дневен ред на политиците и на парламента“,

каза той на пресконференция.

Той призова партиите да започнат за диалог, да не чертаят разделителни линии и да опитат да преодолеят политическата криза.

„Без да се преодолее политическата, не могат да се преодолеят останалите кризи. Ние ще положим необходимите усилия, за да има редовен кабинет“, каза Карадайъ.

Според предварителните резултати на социологическите агенции ДПС е трета политическа сила, но резултатите ѝ са много близки до тези на „Възраждане“, която е четвърта.

Все още не е ясен крайният резултата от изборите и е възможно именно гласовете от чужбина да се окажат решаващи за крайната победа на изборите, смята социологът Елена Дариева, която гостува в изборното студио на BG VOICE. 

Социологът обясни разликата между екзит пол и паралелно преброяване и подчерта, че второто използва реални протоколи и затова е по-сигурно. При То обаче може да се забави в зависимост от процедурата при преброяването. Изискването да се показва всяка бюлетина на камерата забавя процеса и първите данни може да излязат по-късно през нощта, а когато гласуването е само машинно отчитането става по-бързо. Извадката тип екзит пол е само за територията на България.

То не обхваща вота на българите зад граница и той може да наклони везните в последния момент. Запитана от водещия Ясен Дараков дали смята, че това е възможно, Дариева отговори утвърдително: "Склонна съм да се съглася, че гласовете от чужбина ще повлияят кой ще бъде победителят. Партията с най-значим дял досега е ДПС, а на последните избори имаха добро представяне ПП и Възраждане."

Дариева не вижда ясно очертана възможност за бъдещо управленско мнозинство. Първите две формации ще имат половината депутатски места, а предстоящите местни избори ограничават коалиционните им стратегии, защото водещите формации не искат да рискуват да отблъснат твърди избиратели ако се коалират.

От коалиция ПП и ДБ чухме заявки за възможен диалог около важни теми като съдебната реформа и приемането в Шенген и препотвърждаване на евроатлантическата геополитическа посока. Този сигнал обаче е от страна на Христо Иванов и не чуваме такива заявки от лидерите на ПП, каза Дариева.

Според нея това поставя въпроса за целостта на обединението ПП и ДБ в бъдещия парламент.

"Символен е въпросът и коя ще бъде първата сила в бъдещ кабинет“, 

припомни социологът и изрази мнение, че може би ще има стремеж една управленска коалиция да бъде от поне три партии. Запитана за ролята на ДПС в следващия парламент, Дариева посочи, че ДПС стабилно препотвърждава резултатите си в цялата тази поредица изори от началото на 2001 година. "...Те са непреодолим фактор в българската политика, но смятам, че още не са се отърсили от стигмата, която носят още от Тройната коалиция.

По-остра в студиото на BG VOICE беше проф. Анна Кръстева.

Скучна кампания, но интересни избори. Резултатите обаче показват, че са оспорвани на всяко едно ниво. Двама се борят за първото място, други се борят за трети и четвърто. Не е ясно и дали Има такъв народ ще премине бариерата, за да влезе в парламента. Това каза специално за BG VOICE проф. Анна Кръстева.

Интересното според нея е и че първите две сили би трябвало да са противоположни по своя профил. ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС са проверопейски настроени, антируски и подкрепят Украйна, а не Владимир Путин и Русия. В същото време обаче, въпреки основните си геополитически приоритети, те не могат да са на сходни позиции. И причината за това е корупцията.

Според проф. Кръстева, същественото е, че през последните години корупцията се е превърнала в ендемична (системна) корупция, а след това се е стигнало и към прихванатата държава. А именно, мафията си има държава.

Прочетете повече тук >>


02.04.2023 17:01

Доц. Иван Иванов: Борисов е kingmaker-ът на тези избори

Доц. Иванов /ляво/ смята, че умората от изборите се усеща

На тези избори са възможни две много различни по характер коалиции и нито една от тях не може да мине без ГЕРБ, каза пред BG VOICE доц. Иван Иванов, преподавател по политически науки в университета в Синсинати. 

От тези избори може да се направят няколко извода. Първо - гласоподавателите са изморени от вотове, второ – безкрайният изборен маратон не произвежда различни резултати. Очевидно е, че започва да спада ентусиазмът и посланието на гласоподавателите е – не ни питайте повече, а се стегнете и формирайте някакво работещо подкрепено от парламента правителство, смята Иванов.

Нужни са компромиси. Той вижда две възможни коалиции - една евроатлантически и една вътрешнополитическа, на статуквото, която може да се реализира с втория мандат. Иванов обаче уточни, че при втори вариант "Възраждане" няма да участват в такава коалиция.

Тя може да бъде между ГЕРБ, ДПС и БСП, а при нея лидерът на ГЕРБ ще има решаващата дума накъде ща тръгне България. Евроатлантическата коалиция може да се реализира най-вече ако ПП-ДБ получат първия мандат и става по-слабо вероятна, ако ГЕРБ са първи. И в двата случая ролята на ГЕРБ и Борисов е незаобиколима.

"Това е уникалната роля, която ГЕРБ получава на тези избори... Борисов е king maker-а ("създател на крале" - бел. ред.) на тези избори" -

обобщи Иванов ситуацията. За изборите в Синсинати той каза, че избирателната активност е малко по-висока от избирателната активност през предишни цикли.  "Със сигурност ще надхвърлим 100 избиратели, което е средното за последните 5 избирателни цикъла" - каза той. Доц.

Иванов представи и избирател, който е дошъл от голямо разстояние, за да гласува, и той бе запитан какви са неговите приоритети. Гостът отговори, че първият е да се състави правителство, вторият е икономиката, след това са промените в България, които ще й осигурят по-добро развитие. 

"Без тези реформи не можем да продължим напред",

каза той. По думите на гостуващия избирател първо трябва да се оправи правосъдието, защото това има отношение към утвърждаването на по-важните закони.

Доцент Иванов разкри, че има около десетина нови избиратели в изборната секция, в която се намира, като някои са пътували по около 3 часа, за да гласуват. "Видях много нови гласоподаватели и много ентусиазъм" - каза той. Иванов очаква и някои от традиционните гласуващи в секцията, които са идвали на предишни избори, да дойдат малко по-късно.


02.04.2023 15:37

Обрат в резултатите след паралелното пребояване

Данни на социологическа агенция „Тренд” от паралелното преброяване при 51% изпълнение на извадката показват, че две коалиции са с почти равен резултат от предсрочния парламентарен вот. ГЕРБ-СДС печелят 26,4% от гласовете, а ПП-ДБ – 24,8 на сто.

Следващите партии, които вкарват свои депутати в Народното събрание, са ДПС (14,0%), „Възраждане” (13,7%), БСП (9,2%) и ИТН (4,4%). 

С "Не подкрепям никого" са гласували 4,3 от имащите право на глас.

Избирателната активност у нас според паралелното преброяване на „Тренд” е 35,3%.


02.04.2023 15:24

Българи от Далас пътуват по 4 часа, за да гласуват

Българи от Далас пътуват по 4 часа, за да гласуват. Това съобщи кореспондент на BG VOICE. Разстоянията са огромни и хората пътуват с коли по 400 километра. Има хора, които идват чак от Оклахома. До момента в Далас са гласували 60 души, като обикновено бройката им стига до 130.


02.04.2023 14:30

Добра избирателна активност в Атланта и Бостън

Спокойно преминава изборният ден в Атланта, предаде репортер на BG VOICE. 

Около обед има над 300 гласували, което е висока активност в сравнение с миналите избори, когато и е имало 338 гласували за целия ден. Въпреки че много семейства пътуват по това време на годината, активността е висока. В конкретната секция има само една машина, но много избиратели искат да гласуват с машини, а желаещите да направят това с хартиена бюлетина са малко.

Тези, които не са попълнили заявленията си онлайн могат да го направят на място. Чакането е малако и гласуването върви бърза. То се провежда в залата за репетиции на фолклорен ансамбъл "Роса".

В четирите секции на Бостън избирателната активност е засега висока. На предишните избори в Масачузетс е имало 6 секции и въпреки това в сравнение с тях избирателната активност не е лоша и към 12 часа щата Масачузетс се представя много добре по този показател. Гласуването трябва да става с валиден българки паспорт или лична карта. Има и една секция в Кънектикът, в която избирателната активност е приблизително същата, както в Масачузетс.


02.04.2023 14:13

Социологът Елена Дариева: Гласовете от чужбина може да се окажат решаващи за изборната победа

Все още не е ясен крайният резултата от изборите и е възможно именно гласовете от чужбина да се окажат решаващи за крайната победа на изборите, смята социологът Елена Дариева, която гостува в изборното студио на BG VOICE. 

Социологът обясни разликата между екзит пол и паралелно преброяване и подчерта, че второто използва реални протоколи и затова е по-сигурно. При То обаче може да се забави в зависимост от процедурата при преброяването. Изискването да се показва всяка бюлетина на камерата забавя процеса и първите данни може да излязат по-късно през нощта, а когато гласуването е само машинно отчитането става по-бързо. Извадката тип екзит пол е само за територията на България.

То не обхваща вота на българите зад граница и той може да наклони везните в последния момент. Запитана от водещия Ясен Дараков дали смята, че това е възможно, Дариева отговори утвърдително: "Склонна съм да се съглася, че гласовете от чужбина ще повлияят кой ще бъде победителят. Партията с най-значим дял досега е ДПС, а на последните избори имаха добро представяне ПП и Възраждане."

Дариева не вижда ясно очертана възможност за бъдещо управленско мнозинство. Първите две формации ще имат половината депутатски места, а предстоящите местни избори ограничават коалиционните им стратегии, защото водещите формации не искат да рискуват да отблъснат твърди избиратели ако се коалират.

От коалиция ПП и ДБ чухме заявки за възможен диалог около важни теми като съдебната реформа и приемането в Шенген и препотвърждаване на евроатлантическата геополитическа посока. Този сигнал обаче е от страна на Христо Иванов и не чуваме такива заявки от лидерите на ПП, каза Дариева.

Според нея това поставя въпроса за целостта на обединението ПП и ДБ в бъдещия парламент. "Символен е въпросът и коя ще бъде първата сила в бъдещ кабинет“ - припомни социологът и изрази мнение, че може би ще има стремеж една управленска коалиция да бъде от поне три партии. Запитана за ролята на ДПС в следващия парламент, Дариева посочи, че ДПС стабилно препотвърждава резултатите си в цялата тази поредица изори от началото на 2001 година. "...Те са непреодолим фактор в българската политика, но смятам, че още не са се отърсили от стигмата, която носят още от Тройната коалиция...

Преди изборите анкетирахме на тема коя политическа сила искате да участва в новото правителство и ДПС бе най-нежелана, дори повече от Възраждане  - каза Дариева - Всяка политическа формация която тръгне към коалиция с ДПС ще има труден разговор най-малко със собствените си избиратели и особено наесен на изборите." Запитана доколко хартиената бюлетина е успяла да помогне на партии като БСП, които бяха за хартиен вот, социоложката отговори, че предстои да видим по данните от паралелното преброяване какво се е случило, защото при гласуването в предишните избори нямаше невалидни бюлетини, а сега първо трябва да видим дяла на недействителните гласове и едва тогава ще можем да преценим. 

В сравнение с предходните избори обаче активността е много малко по-висока, вероятно с разлика около 100 000 гласа, и очаквахме такъв да е дялът на хората, привлечени от възможността да гласуват на хартия, подчерта Дариева.  Тя припомни, че на предните избори при сондаж две трети от анкетираните са отговорили, че искат да гласуват с машина, а 24 % предпочитали с хартия. Сред електоратите на БСП и ДПС обаче дялът на вторите достига до половината анкетирани. Т. е. ако има политически формации, за които връщането на хартиената бюлетина е от значение, то това са тези две.


02.04.2023 13:40

Проф. Анна Кръстева: От корупция минахме към ендемична корупция и прихваната държава

Скучна кампания, но интересни избори. Резултатите обаче показват, че са оспорвани на всяко едно ниво. Двама се борят за първото място, други се борят за трети и четвърто. Не е ясно и дали Има такъв народ ще премине бариерата, за да влезе в парламента. Това каза специално за BG VOICE проф. Анна Кръстева.

Интересното според нея е и че първите две сили би трябвало да са противоположни по своя профил. ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС са проверопейски настроени, антируски и подкрепят Украйна, а не Владимир Путин и Русия. В същото време обаче, въпреки основните си геополитически приоритети, те не могат да са на сходни позиции. И причината за това е корупцията.

Според проф. Кръстева, същественото е, че през последните години корупцията се е превърнала в ендемична (системна) корупция, а след това се е стигнало и към прихванатата държава. А именно, мафията си има държава.


02.04.2023 13:36

Висока активност в Торонто

Избирателната активност в Торонто, където има четири избирателни секции е висока. Това каза кореспондентът на BG VOICE Люба Енчева. По думите й до момента в едната секция са гласували 187 души, а в другата 80.

От Генеалното консулство в Торонто обясниха, че процесът протича спокойно, а организацията е много добра. Подканиха и хорарта да отидат да гласуват, тъй като има още много време до края на изборрния ден.


02.04.2023 13:19

BREAKING: Шест партии влизат в парламента. ПП-ДБ са първи, следвани от ГЕРБ

Шест партии влизат в парламента. ПП-ДБ са първи, следвани от ГЕРБ. Това сочат данните от exit-poll-a на "Галъп". Според тях ПП-ДБ печелят 25,3% от гласовете, ГЕРБ 24,7%, ДПС 13.1%, БСП 9,9%. Възраждане са с 14,2%. ИТН на Слави Трифонов минават бариерата от 4%.

Ето как би изглеждала разбивката на местата в 49-ото Народно събрание според проучването, направено и финансирано от NOVA.

ПП-ДБ ще имат 67 банки в пленарната зала. Коалицията ГЕРБ-СДС ще бъде представена от 65-има депутати. 37 ще са народните представители на ”Възраждане”. Следва ДПС с 34 места в НС. С 8 по-малко ще имат БСП. Парламентарната група на ИТН ще разчита на 11 свои представители.

Според exit poll-a на агенция „Тренд” в Народното събрание ще влязат пет партии. ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС ще равен брой депутатски банки – по 72, „Възраждане” - 35, ДПС - 33, БСП - 28.

 

02.04.2023 12:58

По-ниска избирателна активност в Чикаго

По-ниска избирателна активност в Чикаго. Около 100 са гласувалите в една от секциите. На предишни избори те са били поне три пъти повече.

В Малката България са гласували около 100 души, а в Магура са гласували около 120 души, съобщи кореспондентът на BG VOICE Галина Петрова. В една от секциите в Чикаго е имало и проблем с машината и се е перминало към гласуване с хартиена бюлетина.


02.04.2023 12:44