КЕРСТЕН КНИП
Миналата седмица Турция започна военна офанзива срещу кюрдските милиции YPG (Отряди за народна самоотбрана - ОНС) в Северна Сирия. Целта, според Анкара, е премахването на “коридора на терора” в населените предимно с кюрди територии до южната граница с Турция и дълготрайното установяване на мир. Наблюдателите са скептични. Междувременно стана известно, че над 100 000 души са напуснали тази седмица домовете си заради турската офанзива. "Турската военна операция ще повлияе на стабилността в целия Близък изток и на политическата ситуация на местно и регионално ниво", заяви ливанският военен експерт Низар Абделкадер в интервю за Дойче веле. Операцията ще доведе само до
още повече страдание и нещастие
"Сирийската криза става още по-сложна и опитът за намиране на политическо решение едва ли ще бъде възможен", смята Абделкадер. Според британския онлайн вестник “Elaph”, засега е трудно да се предвидят последиците от операцията. Кюрдите в никакъв случай няма да са единствените губещи. Операцията може да нанесе също така сериозен удар върху успехите, постигнати в борбата срещу международния тероризъм. Заловените в кюрдските области бойци на терористичната организация „Ислямска държава“ могат да използват хаоса, за да избягат и да се разпръснат в целия регион. Нахлуването в Сирия ще навреди и на Турция, тъй като правителството принуждава населението да води “безкрайна война” срещу кюрдите, пише още “Elaph”. Според изданието, този път битката ще бъде много по-продължителна, след като САЩ успяха да въоръжат и обучат кюрдите. Това може да се превърне в един вид „Виетнам“ за Турция - да се стигне до крайно изтощителна битка, която турците трудно биха спечелили.
Една операция - много губещи
Първите политически сътресения от операцията вече са налице. Ердоган реагира гневно на острите критики от страна както на египетското, така и на саудитското правителство. Обръщайки се към кабинета на Абдел Фатах ал-Сиси в Кайро, той каза, че Египет не е в правото си да критикува операцията, защото "убива" демокрацията в собствената си страна. А за Саудитска Арабия Ердоган коментира: "Кой доведе Йемен до сегашното му състояние?", визирайки ръководената от Саудитска Арабия международна военна коалиция, чиято борба срещу бунтовниците хути хвърли страната в хуманитарна катастрофа.
Изявлението показва кардиналната промяна в отношението на Ердоган към войната в Йемен. Ако първоначално приветстваше действията на коалицията, сега той се произнася срещу тях. Това може да се разбира и като намек към Иран, който е противник на Саудитска Арабия. Иран също отправи критики към турската операция, като посочи, че тя излага на опасности цивилното население. Освен това Иран предприе голяма военна маневра на границата с Турция. Същевременно Техеран заяви, че разбира опасенията на Турция за сигурността на южните граници. В Иран също живеят много кюрди, въпреки че там никога не се е стигало до сериозни сблъсъци, както в Турция. Иран обаче се дистанцира от кюрдската партия "Демократически съюз" (PYD) по друга причина: "По време на гражданската война в Сирия PYD се превърнаха в тактически партньор на Техеран в борбата срещу “Ислямска държава”, посочва турският политолог Гюлрис Сен. След като терористичната организация “Ислямска държава” беше до голяма степен победена, иранското правителство забеляза, че PYD поддържа добри отношения със САЩ. Ето защо Техеран подкрепя помирението между сирийските кюрди и режима на Асад. По такъв начин Иран може да разшири контрола си над Сирия и същевременно да отслаби американското присъствие в Сирия."
Загуба на влияние?
Както и да се развият отношенията по оста Техеран - Анкара в бъдеще, всички държави, които подобно на Обединените арабски емирства и най-вече на Саудитска Арабия, са участвали във войната в Сирия и са подкрепяли джихадистите срещу режима на Асад, ще останат с празни ръце. Възможностите им за влияние вече няма да са като тези на предприелата военни действия Турция. Още повече, след като най-важният съюзник на Емирствата - САЩ, се изтеглят от Сирия, макар и само частично. В арабската преса изтеглянето на САЩ се разглежда като предателство спрямо кюрдите, които бяха близки партньори на Америка в борбата срещу “Ислямска държава”. „САЩ биха могли да постъпят така и с други свои партньори“, пише онлайн изданието “Рай ал-Яюм”. Според него, целта на Тръмп е ясна: „Той иска да продава оръжие на съюзниците си - но не непременно и да ги защитава“. Има ли Саудитска Арабия причини за безпокойство? Не, казва експертът Хасан Джафер Ал Шехри в интервю за Дойче веле. "Отношенията на кралството със САЩ са дългогодишни и дълбоки." Вярно е, че в момента са поохладнели, но в обозримото бъдеще ще се нормализират отново. Рияд и бездруго няма да се притесни особено, ако Вашингтон се отдръпне от своя партньор. "Защото има и други алтернативи: Москва, Пекин и Европейския съюз." В момента не е ясно как ще се развият отношенията с потенциалните нови съюзници. От друга страна обаче, е очевидно, че търсенето на нови коалиции в региона вече е започнало.