Ситуацията с COVID-19 нанесе тежки удари по икономиката в цял свят. България не е изключение. Силният иначе летен сезон, на който мнозина разчитат ежегодно, през 2020-та започна чак в края на юни, като туристите бяха предимно българи. Нямаше ги чужденците, на които българските хотелиери и ресторантьори разчитаха като важен източник на доходи. Възможно ли е съществуването на туризъм в условия на пандемия? А безопасно ли е? Предвид ситуацията и изненадващо за масовия потребител, специалисти твърдят, че към днешна дата хотелите са безопасни. Масово заетостта им е под 20%, което прави струпването невъзможно. Кои дестинации продължиха да са хит въпреки пандемията тази година и защо, вижте тук: Предвид разпространението на короновируса
Гърция – една сигурна дестинация
Гърция се утвърди като една от най-сигурните дестинации, а близостта на Халкидики и неговото разнообразие го изпращат на челните места за почивка в чужбина сред българите за лято 2020. В разгара на пандемията южната съседка на България, Гърция, стана една от най-сигурните дестинации за море през 2020 година. Обичан от мнозина е именно полуостровът Халкидики. Той е разположен южно от Солун и е известен на любителите на морските изживявания като един от най-добрите плажове в Северна Гърция. Съвременният лукс и архаичната традиция успешно се сливат в туристическата дестинация. Полуостров Халкидики е разделен на три ръкава, които се простират в Егейско море. Златните пясъчни плажове на Ситония, оживените курорти и ресторанти на Касандра и мистериозният Атон - дом на някои от най-старите манастирски общности в Гърция и единствената монашеска република, която е просъществувала повече от 1000 години. Комбинират ли се, те стават любимо място за незабравими летни спомени.
Екзотичният Барбадос
пък е една от първите дестинации, която приютява дори за повече време почитателите на Карибите. Тя предлага на пътниците програма, която стартира специално за работещи от разстояние след пандемията. Името й е „12-month Barbados Welcome Stamp“. Тя бе обявена още през юли като удобство, предлагащо на работещите да прехвърлят домашния си офис на красивия остров за срок до една година. Програмата е насочена към „всеки, чиято работа не зависи от местоположението“, и кандидатите имат възможност да се преместят със семейството си. За целта заинтересованите кандидати трябва да попълнят онлайн формуляр за кандидатстване и да предоставят доказателство за заетост, както и декларация за доходи от поне 50 000 долара годишно за периода, в който се намират на острова.
Очарователната Португалия
все още се смята за една от рисковите държави с код 4 и препоръката на Министерството на външните работи на България е да не се пътува дотам, ако не е наложително. Добрата новина е, че местните там стриктно спазват препоръките за дистанция и носене на маска, а това в комбинация с лична хигиена, предпазни средства и отговорно поведение, е предпоставка за едно по-безопасно пътуване. Туризмът е един от водещите сектори в Португалия. Затова и местното министерство въведе т.нар. знак Clean and Safe (буквално „Чисто и безопасно"). Той се дава на места за настаняване, туристически обекти или туроператори, които покриват списък от мерки за гарантиране на чистота и безопасност. Така например сертифицираните се задължават да следват протокол за почистване, да осигурят набор от хигиенни материали за посетители и служители, да имат обучен човек, който да реагира при случай на зараза в обекта, и т.н. Валидацията е безплатна, не е задължителна и е със срок от една година.
Турция – един добър пример
Турция е добър пример за една държава с туризъм на ниво – от доброто настроение на обслужващия персонал до мерките против коронавирус. За да може един хотел в Турция да отвори врати, той трябва да отговаря на 153 критерия, разработени от турското Министерство на туризма и от международни фирми за сертифициране на качеството. Турция не налага карантина на чуждестранните туристи. На летищата температурата на пристигащите се мери, а при наличие на симптоми се прави и тест за Ковид-19, пише „Хамбургер Абендблат". Лятото на 2020-та на турските плажове бяха въведени стриктни правила за спазване на дистанция, хотелите и летищата пък са оборудвани с термокамери, а заведенията и хотелите могат да работят само със сертификат. Властите пък отговорно следяха за спазване на мерките. COVID-19 обаче прави мечтаната от мнозини дестинация Малдивите още по-скъпа.
Малдивите са известни за всички
с това, че са една от най-скъпите дестинации за почивка в света. Но красивата дестинация може да стане още по-скъпа вследствие на пандемията от COVID-19. На Малдивите има около 200 курортни острова, повечето от които в момента са затворени. Около 26 курорта, или 3000 стаи, са предвидени от правителството за карантинни цели или изолация по време на пандемията от коронавирус. Добрата новина обаче е, че случаите на заразени и починали от коронавирус са малки в сравнение с други места по света.