Търговската война на САЩ с най-големите си търговски партньори започна в събота след като президентът Доналд Тръмп подписа указ, с който въведе мита на стоките, които влизат в страната от Канада, Мексико и Китай. Ответните реакции не закъсняха и трите страни въведоха свои мита на вноса от САЩ. Указът на Тръмп обаче предвижда увеличаване на митата, ако страните въведат ответни мерки, така че в следващите дни предстои ескалация на    противопоставянето.

В събота следобед Тръмп обявви икономическо извънредно положение, за да наложи мита от 10% върху целия внос от Китай и 25% върху вноса от Мексико и от Канада - най-големите търговски партньори на Америка, като се прави изключение за канадските енергийни продукти, за който митото е 10%. Новите мита влизат в сила от вторник.

Тръмп твърди, че митата имат за цел да принудят страните да положат повече усилия за ограничаване на трафика на фентанил, който залива САЩ. Те обаче са в съзвучие и с приемането на протекционистки мерки за насърчаване на местното производство и като потенциален източник на приходи за федералното правителство.

Белият дом заяви, че митата се налагат в отговор на това, че трите държави позволяват незаконни наркотици да влизат в САЩ. Канада остро се противопостави, че е поставена наравно с Мексико и Китай по отношение на незаконните наркотици. Граничните и правораздавателните служби на САЩ и Канада работят ръка за ръка срещу трафика на наркотици.

Ответният удар

Канада "ще наложи мита от 25 % върху американски продукти за общо 155 млрд. канадски долара" (102 млрд. евро), обяви канадският премиер Джъстин Трюдо. Това представлява една пета от годишния американски внос в Канада.

Трюдо също насърчи канадците да купуват канадски продукти и по време на отпуските си да почиват у дома, а не в Съединените щати.

От вторник тези мита ще се прилагат за стоки за 30 милиарда долара. Митата ще засегнат "ежедневните потребителски продукти като бира, вино и американски бърбън, плодове и плодови сокове", каза министър-председателят. Но също така и "зеленчуци, парфюми, дрехи и обувки, ежедневни потребителски продукти като домакински уреди, мебели и спортно оборудване, материали като строителен дървен материал и пластмаси..."

„Предателство на историческата връзка между двете страни“

„Ако президентът Тръмп иска да въведе нов златен век за Съединените щати, най-добрият начин е да си сътрудничи с Канада, а не да ни наказва“, каза канадският лидер в събота по време на пресконференция с особено драматичен тон. Той припомни, че Канада винаги е била до Съединените щати в „най-мрачните часове“, от кризата със заложниците в Иран до войната в Афганистан и смъртоносни природни бедствия като урагана Катрина и последните пожари в Калифорния.

Той предупреди, че следващите седмици ще бъдат трудни за канадците и че въведените тарифи от Доналд Тръмп, ще навредят и на американците. Обръщайки се към тях, той каза: "Това ще увеличи разходите за вас, включително храна, бензин..." Трюдо заяви също, че се обмислят някои нетарифни мерки, включително такива, свързани с критични минерали, снабдяване с енергия и други партньорства.

Премиерът на Онтарио Дъг Форд каза, че Канада "няма друг избор, освен да отвърне на удара и то решително".Дейвид Иби от Британска Колумбия отиде по-далеч, като нарече съобщението „пълно предателство на историческата връзка между двете страни“. „Това е обявяване на икономическа война срещу доверен съюзник и приятел“, добави той, говорейки за „прищявката на един човек в Белия дом“.

Заплахите от икономическа война със Съединените щати вече влошиха политическата криза в Канада. Джъстин Трюдо обяви оставката си в началото на януари след почти десет години на власт, но остава на поста, докато чака неговата Либерална партия (лявоцентристка) да му намери заместник. 

Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум обяви, че е наредила на министъра на икономиката да приложи митнически тарифи и други мерки за защита на интересите на страната.

В пространна публикация в мрежата "Екс" Шейнбаум подчерта, че нейното правителство не търси конфронтация със северния си съсед, а сътрудничество и диалог. Лявата президентка, която неведнъж се е опитвала да снижи напрежението в отношенията с американския президент Доналд Тръмп, обърна внимание на постигнатото от правителството след встъпването й в длъжност през октомври миналата година. Тя подчерта, че оттогава са били иззети 20 милиона дози от смъртоносния синтетичен опиоид фентанил и са задържани над 10 000 души, свързани с трафика на наркотици.

Президентката Шейнбаум осъди и твърдението на Белия дом за връзка между мексиканските власти и наркокартелите.. "Категорично отхвърляме клеветите на Белия дом, обвиняващи мексиканското правителство в съюзи с престъпни организации", написа тя в "Екс".

Китай ще оспори митата пред Световната търговска организация (СТО)

Налагането на митата от страна на САЩ е тежко нарушение на правилата на СТО, подчерта в изявление министерството, приканвайки Вашингтон към "откровен диалог и засилване на сътрудничеството".

Доналд Тръмп спечели президентските избори, обещавайки да наложи високи мита върху чуждестранни стоки. По време на първия си мандат от 2017 до 2021 г. той също въведе редица мита. Първоначално Тръмп искаше да наложи митата още в първия ден на управлението си, но след това отложи това за 1 февруари.