Президентът Тръмп специално отиде в Овалния кабинет, за да освободи администрацията си от задължението да прилага здравната реформа „Обамакеър“
Понеделник е първият работен ден за новия US президент, но Доналд Тръмп задвижи резки промени в политиката на Вашингтон броени часове след като в петък на обяд положи клетва и стана 45-ият държавен глава на страната. След реч, която бе определена като неприличаща на нито една от речите на встъпващ американски държавен глава от по-ново време, с поредица от укази той инструктира администрацията си да спре да изпълнява важни реформи на предшественика Барак Обама и да се подготви за нова политика.
Белият дом нареди на всички федерални министерства и агенции да спрат незабавно да издават нови регулаторни решения и да не прилагат онези, които са одобрени, но не са публикувани официално. Това е обичайна мярка, която нови президенти прилагат за срок от 60 дни. С указите г-н Тръмп започва да реализира основни обещания в предизборната си кампания. Но начинът, по който го прави реализирането му, изненада всички, тъй като в Конгреса републиканците още търсят с какво да заменят закона, известен като „Affordable Care Act". Указът се тълкува и като политическа декларация, че президентът Тръмп няма да чака партията, чийто кандидат беше, и ще предприема изпреварващи действия.
Джеймс Матис е първият министър, назначен от г-н Тръмп в Пентагона, след като одобряването му мина практически единодушно в Сената. Джон Кели също е назначен за министър за вътрешната сигурност. Белият дом обеща принципът „мир чрез сила" да стои в центъра на политиката за сигурността и „външната политика, поставяща Америка на първо място". Президентите Джордж Буш и Барак Обама се въздържаха от изявления по повод речта на новия президент. Доналд Тръмп директно заяви, че „висш приоритет за нас е да разгромим „Ислямска държава" и веднъж завинаги да заличим радикалните ислямски терористични групировки от лицето на земята".
Сред първите официални позиции на Белия дом се казва, че ще бъде възродена американската армия, ще се ревизира намаляването на числеността на бойната авиация и военноморския флот, защото „нашето военно доминиране трябва да бъде безспорно".
В друго от съобщенията на новата администрация се заявява, че президентът държи на издигането на стена по границата с Мексико за спиране на нелегалната имиграция.
В президентското си слово г-н Тръмп описа апокалиптична картина на „стърчащи като надгробни камъни изоставени американски предприятия" и обеща да следва два основни принципа: „Купувайте американски стоки!" и „Наемайте американци!"
В първото резюме за новата търговска политика се заявява, че САЩ ще напуснат Тихоокеанското партньорство (ТРР), което г-н Обама договори с Япония и още 10 страни от региона без Китай. Освен това още в понеделник Канада и Мексико бяха уведомени, че Вашингтон иска предоговаряне на Споразумението за свободна търговия в Северна Америка (НАФТА), което влезе в сила между трите страни преди близо 23 години. Президентът Тръмп вече разговаря по телефона с канадския премиер Жустен Трюдо, а на 31 януари ще има среща във Вашингтон с мексиканския президент Енрике Пеня Нието. „Ако нашите партньори откажат да преговарят за една честна за американските работници сделка, президентът ще ги уведоми, че САЩ възнамеряват да напуснат НАФТА", се казва в съобщението.
Новата администрация спира една от последните програми на г-н Обама за намаляване на таксите по ипотечни заеми. Това се казва в съобщение на министерството на жилищното настаняване и градското развитие. В текста се допълва, че ще бъде предложено застраховане срещу изпадане в несъстоятелност и че ще се работи за такава програма, която „да е жизнена и ефективна в дългосрочен план за всички участници и особено за данъкоплатците".
Президентът Тръмп обеща да създаде 25 милиона нови американски работни места през следващите 10 години и да върне икономиката към растеж от 4% от БВП годишно. Белият дом обяви, че икономическите планове на администрацията започват с „данъчна реформа за стимулиране на растежа, за да се помогне на американските работници и бизнесмени да задържат в ръцете си повече от спечелените с тежък труд долари". Конкретни мерки не са посочени, но бе повторено, че ще „се намали ставката по подоходното облагане във всяка от категориите, ще се опрости данъчният кодекс, ще се намали корпоративният данък, който е един от най-високите в света".
Почти веднага след встъпването в длъжност на новия президент от сайта на Белия дом изчезнаха няколко страници, включително за политиката по климатичните промени. Вместо това се обявява нов Енергиен план, поставящ Америка на първо място. Администрацията ще елиминира Плана за климатични действия и други екологични инициативи, за да помогне на американския добив на петрол, газ и въглища. Така в следващите 7 години ще вдигнем заплатите на работниците с общо 30 млрд. долара и с увеличените бюджетни приходи ще ремонтираме пътища, училища, мостове и обществена инфраструктура, се казва в съобщението на Белия дом.
Белият дом зашлевява силен шамар на екозащитниците, като обявява, че „трябва да се възползваме от около 50 трилиона долара неизползвани резерви от петрол, газ и техните шистови находища, особено във федералните територии, които притежава американският народ". Очаква се г-н Тръмп още през тази седмица да използва президентските правомощия да одобри молби за строителство на нови тръбопроводи.
„Опасната антиполицейска атмосфера в Америка е погрешна. Администрацията на Тръмп ще сложи край на това", се казва в друго съобщение на Белия дом. „Ще дадем власт на нашите служители да си вършат работата и да освободят улиците ни от престъпност и насилие", пише още в текста.
Друг емблематичен сигнал за промяната е изразът „Нашата работа не е да правим по-удобен живота на тези, които се бунтуват, грабят и проявяват насилие. Работата ни е да направим комфортен живота на родителите, които искат децата им безопасно да ходят по улиците". Новата власт казва, че „да подкрепяме органите на реда означава да подкрепяме възможността на гражданите ни да се защитават сами. На всяко ниво на съдебната ни система ще браним Втората поправка на конституцията, даваща право на притежаване на оръжие за самозащита."
„С избирането на Доналд Тръмп окончателно се приключва със стария свят от ХХ век", написа в своя статия външният министър на Германия Франк-Валтер Щайнмайер. Г-н Щайнмайер, който ще наследи Йоахим Гаук като президент на Германия, казва още: „Знам, че трябва да се готвим за сложни времена, за известна непредвидимост и неувереност. Но залагам на това, че във Вашингтон ще намерим внимателни слушатели, които разбират, че дори големите държави се нуждаят от партньори и са готови да вървят по свой път заедно с добри приятели и надеждни съюзници". Буквално дни преди да встъпи в длъжност г-н Тръмп заяви, че не се вълнува от това дали ЕС ще се разпадне. Той нарича ЕС „организация в полза на Германия", поздравява Великобритания, че е успяла да го напусне, и обвинява немската канцлерка Ангела Меркел, че е докарала огромни беди на страната си с безконтролното приемане на нелегални мигранти. От Берлин наместо отговор прозвуча помирителен тон - Германия щяла да търси компромиси с екипа на г-н Тръмп, заяви г-жа Меркел.