Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че няма да прекрати участието си в надпреварата за Белия дом, ако бъде признат за виновен и осъден по някое от криминалните разследвания, които заплашват да провалят бурното му завръщане, предаде АФП. Лидерът на републиканците коментира многобройните обвинения, пред които е изправен, докато се бори за втори мандат, ден след като прокурорите разшириха обвиненията срещу него във връзка с работата му с класифицирани правителствени документи.

Запитан от радиоводещия Джон Фредерикс дали присъдата ще спре кампанията му, Тръмп бързо отговори: 

"Съвсем не. Нищо в Конституцията не казва, че това може да се случи... И дори радикалните, луди леви казват, че това няма да ме спре... Тези хора са болни. Това, което правят, е абсолютно ужасно."

Два пъти подложеният на импийчмънт бивш президент беше обвинен за пръв път по делото за секретни документи миналия месец, че е застрашил националната сигурност, като е задържал строго секретна информация по въпросите на ядрената отбрана, след като е напуснал Белия дом. През май съдебно жури в граждански процес пък заключи, че Тръмп е посегнал сексуално на писателка в Манхатън през 90-те години на миналия век.

Умножаване на обвиненията

Тръмп е изправен и пред десетки обвинения в престъпления по дело, свързано с плащания на "пари за мълчание" на порнозвезда в Ню Йорк, и се готви за обвинения в отделни щатски и федерални разследвания на усилията му да осуети изборите през 2020 г.  Специалният съветник Джак Смит твърди, че Тръмп, който трябва да бъде изправен пред съда в разгара на кампанията през март и май следващата година, е помолил работник в имението си на брега на океана във Флорида да изтрие записите от видеонаблюдението, за да попречи на разследващите.

Тръмп, който отрича да е допускал нарушения, беше обвинен и в незаконно задържане на информация за националната отбрана заради документ, който е показал на журналисти в голф клуба си в Ню Джърси.

В платформата си в социалната мрежа Тръмп отприщи поток от закани, заредени с обвинения, срещу правителството, президента Джо Байдън и други високопоставени демократи. Той също така призова Смит "и неговите прокурори бандити" да бъдат вкарани в затвора заедно с главния прокурор Мерик Гарланд.

Забележките на Тръмп дойдоха в момент, когато той и съперникът му Рон Десантис се подготвяха да се появят на една и съща платформа за първи път в кампанията заедно с почти цялата президентска група на републиканците на годишната вечеря на партията "Линкълн" в Айова.

Събирането на средства в Де Мойн - смятано за знаково в началото на президентския цикъл - идва в неудобно за Десантис време - той е изправен пред собствени предизвикателства. Преднината на 44-годишния Тръмп се е увеличила от 13 пункта през февруари до 34 пункта сега, тъй като конкурентът му не успява да се свърже с избирателите и е обзет от поредица противоречия, които до голяма степен сам си е причинил.

Нацистки символи

Ръководителите на кампанията на Десантис бяха принудени тази седмица да уволнят служител, който популяризираше видеоклип с нацистки символи, а кандидатът предизвика възмущение, като предположи, че би избрал теоретика на конспирацията срещу ваксините Робърт Ф. Кенеди-младши за ръководител на политиката си в областта на общественото здраве.

Помощниците на Десантис обявиха също, че уволняват една трета от персонала на кампанията, тъй като признаха, че са прекалили с харчовете, а губернаторът на Флорида си навлече още по-голямо недоволство, тъй като защити силно критикуваната нова учебна програма на щата, в която се преподават ползите от робството. Тъй като след шест месеца гласоподавателите в Айова, а след това и в Ню Хемпшир, ще изберат предпочитания от тях републикански кандидат, повечето от кандидатите са се установили в тези щати и ежедневно посещават предизборни мероприятия.

Сред другите оратори на вечерята "Линкълн" е вицепрезидентът на Тръмп Майк Пенс, който се класира едва на четвърто място в първичните избори след бизнесмена Вивек Рамасуами. На сцената ще излязат и бившият посланик на ООН Ники Хейли и сенаторът от Южна Каролина Тим Скот.

"Тази вечер ще видим как отчаяни кандидати прокарват разединяваща реторика и крайни политики, за да разединят американците и да спечелят периферията на своята MAGA база", заяви на пресконференция председателят на Демократическата партия в Айова Рита Харт.

MAGA - съкращение от "Make America Great Again" ("Да направим Америка велика отново") - е политически лозунг, популяризиран от президентите Роналд Рейгън и Бил Клинтън, преди да бъде присвоен от Тръмп през 2016 г. Сега демократите го използват, за да обозначат крайнодесните републиканци.