Много от обичайно купуваните стоки и услуги поскъпнаха през януари, което доведе до покачване на инфлацията и до най-високия й темп от юни миналата година. Потребителските цени се повишиха с 0,5% спрямо декември - най-бързият темп от август 2023 г. насам - което доведе до годишна инфлация от 3% за 12-те месеца, приключили през януари, според последните данни за индекса на потребителските цени, публикувани в сряда от Бюрото за трудова статистика.
Икономистите очакваха, че докладът от сряда ще бъде доста невпечатляващ, с почти никаква промяна спрямо данните от декември. Вместо това януарският доклад излезе горещ почти във всички области - нежелана изненада в момент, когато разходите за живот продължават да тежат на американците, Федералният резерв иска да види забавяне на инфлацията и се поражда несигурност за това как тежките мита и други политики на президента Доналд Тръмп биха могли да повлияят на цените.
"Дългият национален кошмар на инфлацията все още не е приключил за потребителите, бизнеса и инвеститорите“, пише Крис Рупки, главен икономист във FwdBonds, в коментар, публикуван в сряда сутринта и цитиран от Си Ен Ен, "Възможно е да има някаква сезонност, която да тласне цените нагоре с по-бърз темп през януари, но днес новините са изцяло лоши за служителите на (Федералния резерв).“
Докладите за индекса на потребителските цени през януари обикновено са малко по-вълнуващи, тъй като отразяват корекциите на цените в началото на годината за много предприятия. Въпреки това докладът от сряда беше направо нажежен във всички области.
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) измерва промените в цените на обичайно купуваните стоки и услуги, като в повечето категории се наблюдаваше увеличение през миналия месец. Разходите за енергия и храна продължиха да се увеличават - това важи особено за яйцата, чиито цени се повишиха и се наблюдаваше повсеместен недостиг в резултат на смъртоносния птичи грип. Цените на яйцата, които са нараснали с 53% на годишна база, се повишиха с 15,2% от декември до януари. Това е най-голямото месечно увеличение на този индекс от юни 2015 г. насам (когато цените се покачиха с 18,3 % поради засилването на епидемията от високопатогенна инфлуенца по птиците).
Цените на хранителните стоки скочиха с 0,5% спрямо декември - най-бързият месечен ръст от повече от две години насам. (Индексът на яйцата представляваше две трети от това увеличение, според BLS).
Според консенсусните оценки на FactSet икономистите очакваха инфлацията да се повиши с 0,3% спрямо декември, запазвайки годишния си темп на растеж на 2,9%. Храните и енергията могат да бъдат доста непредвидими и да се влияят силно от обстоятелства като климатични условия, болести, предизвикателства по веригата за доставки и глобални размирици. Затова икономистите разглеждат "основния" индекс на ИПЦ, който изключва храните и енергията, като начин да се оцени напредъкът на базисната инфлация.
![](https://bgvoice.com/uploads/2025/02/eggs-bgnes1_173924180235.jpg)
Дори базовият индекс се повиши през януари: на месечна база той се повиши с 0,4%, а годишният показател нарасна от 3,2% на 3,3%. Въпреки това основната инфлация се колебае между 3,2% и 3,3% вече осем месеца, каза Оук Маккой, икономист и доцент в Университета на Нова Англия, цитиран от Си Ен Ен.
Цените на жилищата се ускориха през миналия месец, като нараснаха с 0,4% спрямо 0,3% през декември, но това нарастване се дължеше на значителното увеличение на застраховките на жилища и на настаняването извън дома - категории, които обикновено са нестабилни, отбеляза Джош Хирт, старши икономист за САЩ във Vanguard.
Въпреки това на годишна база инфлацията при жилищата продължи да се понижава, като спадна до 4,4%, достигайки тригодишно дъно.
Инфлацията се забави значително, след като през 2022 г. достигна 40-годишен връх. Въпреки това цените все още растат по-бързо, отколкото американците бяха свикнали през десетилетието преди пандемията, което подчертава предизвикателствата пред Тръмп.
Въпреки че данните могат да бъдат нестабилни на месечна база, икономистите предупредиха, че настоящата траектория може да възпре централната банка от активност през тази година. Това би означавало лихвените проценти да останат високи за потребителите и предприятията.
Не това иска да види Тръмп.
"Лихвените проценти трябва да бъдат намалени - нещо, което ще върви ръка за ръка с предстоящите мита!!! Да се развихрим, Америка!!!“ Тръмп публикува в сряда в своята платформа TruthSocial преди публикуването на индекса на потребителските цени.
Според икономисти обаче други ключови политики на администрацията рискуват да доведат до повишаване на цените. Основните икономисти до голяма степен са съгласни, че тарифният план на Тръмп ще разпали отново инфлацията и ще забави икономическия растеж в САЩ.
„В програмата за митата няма нищо, което да направи цените по-ниски за потребителите“, заяви пред Си Ен Ен Стефани Рот, главен икономист в Wolf Research.
Повишаването на инфлацията и забавянето на икономическия растеж биха били тежък коктейл в среда, в която Федералният резерв разполага с ограничени инструменти - при това притъпени - за борба с нарастващата инфлация.
Повишаването на лихвените проценти е предназначено да помогне за ограничаване на търсенето и забавяне на ръста на цените. Въпреки това, както американците станаха свидетели през последните три години, постигането на по-стабилна ценова среда без икономиката да изпадне в рецесия (т- нар. „меко приземяване“), е деликатен танц.
Това приземяване все още е постижимо, но последните данни - в съчетание с все още силната активност на пазара на труда и потребителските разходи - могат да задържат Фед в режим на изчакване.