След кратка пауза САЩ отново започнаха да доставят оръжие на Украйна. Възобновяването на помощта за Киев стана в началото на февруари, съобщиха източници, запознати с въпроса, пред Ройтерс.

Същевременно американският президент Доналд Тръмп заяви, че иска да договори споразумение с Украйна, в което тя да предложи "гаранции" за своите редкоземни минерали, широко използвани в електрониката, в замяна на американската помощ.

Според източниците на Ройтерс администрацията на Тръмп се е отказала от първоначалната идея за прекратяване на всякаква подкрепа за Украйна. Въпреки това сред служителите на Белия дом остават разногласия за това колко военна помощ трябва да бъде предоставена от американските запаси, отбелязал един от събеседниците на агенцията.

Тръмп замрази доставките на оръжия за Киев със своята изпълнителна заповед, спряла помощта на САЩ за други страни за 90 дни, каза източник от Конгреса пред The Washington Post. Държавният департамент отбеляза, че указът засяга предимно Американската агенция за международно развитие (USAID), която е изпратила десетки милиарди долари на Украйна като част от бюджетната подкрепа за правителството, хуманитарната помощ и подкрепата за развитие.

Министерството на отбраната на САЩ също отбеляза, че военната помощ за Украйна не попада под ограниченията, установени с указа на Тръмп. Украинският президент Володимир Зеленски също каза, че заповедта на Тръмп не се отнася до военна подкрепа и засяга само хуманитарни програми. Въпреки това, както пише Ройтерс, не е ясно дали администрацията на Тръмп ще признае официално спирането и последващото възобновяване на доставките на оръжие за Украйна.

Според Държавния департамент Съединените щати са предоставили 66 милиарда долара военна помощ на Киев от началото на пълномащабната инвазия на Русия до 2025 г. и близо 70 милиарда долара от 2014 г. Зеленски оцени количеството оръжия, които Украйна е получила, на около 76 милиарда долара. Тръмп на свой ред обяви предоставянето на оръжие на стойност 200 милиарда долара.

Със завръщането на Тръмп в Белия дом несигурността относно доставките на оръжия за Украйна се увеличи. Както отбелязва Ройтерс, администрацията на Тръмп все още не е изпратила ясен сигнал дали ще продължи да предоставя необходимата военна помощ на Украйна или не.

"Те имат забележителни редкоземни метали"

На пресконференция в Белия дом Тръмп изрази готовност да продължи да оказва помощ на Украйна при условие, че САЩ получат достъп до украинските редкоземни метали. Същевременно той подчерта, че обемът на американската военна и икономическа подкрепа за Украйна значително надвишава приноса на европейските партньори.

"Искаме да сключим сделка, при която Украйна получава нашата помощ в замяна на своите редкоземни метали и други ресурси", каза Тръмп, цитиран от Асошиейтед прес. Американският президент даде да се разбере, че е получил сигнал от украинското правителство за готовността му за подобно споразумение.

Документът, ако бъде подписан, ще предостави на Вашингтон достъп до критични елементи за високотехнологичната индустрия, отбелязва агенцията.

Ръководителят на Белия дом подчерта необходимостта от гарантирани доставки на редкоземни метали. "Ние инвестираме стотици милиарди долари. Те имат забележителни редкоземни метали", добави Тръмп.

"Искате ли Украйна да даде редкоземните си минерали на САЩ?", попита един репортер по време на пресконференцията. "Да, искам гаранции за редкоземните минерали", отговори Доналд Тръмп.

Освен това той обяви, че е постигнат "значителен напредък" по въпроса за уреждането на руско-украинския конфликт, но не посочи нещо по-конкретно. "Да видим как ще се развие всичко. Ние ще сложим край на тази абсурдна война", каза американският президент.

Докато разработваха своя "план за победа" през миналата година украинските власти вече взеха предвид възможността Тръмп да се върне в Белия дом и включиха в документа два ключови момента. Единият от тях предвижда участието на украинските военни в осигуряването на сигурността в Европа след края на войната, като частично замени контингента на американските войски, а вторият - прехвърляне на достъпа до стратегически важните природни ресурси на Украйна на западните партньори.

Украинските власти са готови да работят със Съединените щати по сделки с редкоземни метали и да предложат "специални условия", казали високопоставени украински служители пред New York Times по повод думите на президента на САЩ.

Украйна е богата на минерални ресурси. Според украинската версия на Forbes през 2023 г. общата им стойност е била 15 трилиона долара, но 70% от всички находища се намират в Луганска, Донецка и Днепропетровска област. Две от тях са частично окупирани от руската армия и на тяхна територия се водят военни действия.

В същото време украинските находища на литий са сред най-големите в Европа. Те се оценяват на 500 хиляди тона. Литият е ключов компонент в производството на различна електроника, както и оръжия, включително дронове, бойни самолети и ракетни системи.

Министерството на опазването на околната среда и природните ресурси на Украйна по-рано заяви, че страната притежава около 5% от световните запаси от критични минерали, включително редкоземни елементи. Тази група включва 17 метала, включително скандий, итрий и лантан.

Както отбелязва Ройтерс, Украйна има значителни находища на уран, литий и титан. Нито едно от тях обаче не е сред топ 5 на най-големите в света по запаси. В същото време Съединените щати имат собствени неизползвани находища на тези елементи, но все още няма разработен добив или преработка. В момента има само една действаща мина за редкоземни метали в Съединените щати, но капацитетът за преработка там е изключително ограничен. Агенцията подчертава още, че най-големият производител в света на редкоземни елементи и редица други стратегически важни минерали днес е Китай.