Доналд Тръмп каза, че планира да бъде „много мил“ с Китай във всички търговски преговори и че митата ще паднат, ако двете страни успеят да постигнат сделка, знак, че той може да отстъпва от твърдата си позиция спрямо Пекин на фона на нестабилността на пазара.
Той каза още, че няма да "играе твърдо" с Китай и ще бъде дружелюбен. Президентът повтори, че Пекин в крайна сметка ще трябва да сключи сделка за двустранната търговия, а в противен случай няма да може да прави бизнес в САЩ.
Тръмп посочи отношенията си с китайския президент Си Цзинпин като причина да бъде оптимист за бъдещо споразумение.
Други страни също ще трябва да се разберат с Вашингтон, заяви Тръмп по време на церемония по полагането на клетва на новия председател на Комисията за ценни книжа и фондови борси на САЩ Пол Аткинс.
„Ставката ще намалее значително, но няма да бъде нула“, каза Тръмп във вторник във Вашингтон, след по-ранни коментари на министъра на финансите Скот Бесент, че тарифната безизходица е неустойчива. Тръмп добави, че „ние ще бъдем много мили и те ще бъдат много мили и ще видим какво ще се случи“.
Тръмп каза също, че не вижда необходимостта да казва, че ще „играе твърдо“ с китайския лидер Си Дзинпин и че по време на дискусиите няма да повдигне COVID-19, въпрос, който е много политически чувствителен в Пекин. Белият дом наскоро стартира уебсайт, който предполага, че вирусът идва от лаборатория в Китай, което раздразни дипломатите на нацията.
Коментарите на Тръмп идват в момент, когато акциите и държавните облигации на САЩ са под силен натиск, откакто той въведе широкообхватни мита на 2 април, като по-късно обяви 90-дневно отлагане за повечето нации. Митата от 145%, които Тръмп наложи на Китай тази година, остават в сила, въпреки че той направи изключения за компютрите и популярната потребителска електроника.
„Тръмп е в паника поради рязкото падане на пазарите и все още много високата доходност на държавните облигации на САЩ“, каза Алиша Гарсия Ереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis. "Той се нуждае от сделка и то бързо. Китай няма нужда да предлага нещо голямо при такива обстоятелства."
Китай не е отговорил официално на обещанието на Тръмп да играе „мило“, но медийното издание Cailian го нарече „знак, че Тръмп вече смекчава позицията си относно основните си митнически политики“.
Пекин посочи по-рано този месец, че иска да види редица стъпки от страна на администрацията на Тръмп, преди да се съгласи на каквито и да било дискусии, особено ограничаване на пренебрежителни забележки от членове на кабинета му.
Други условия включват по-последователна позиция на САЩ и готовност да се отговори на опасенията на Китай относно американските санкции и Тайван, според човек, запознат с мисленето на китайското правителство, пожелал анонимност.
Пекин също така иска САЩ да назначат лице за преговори, което има подкрепата на президента и може да помогне за подготовката на сделка, която Тръмп и Си да подпишат, когато се срещнат, каза лицето.
По-рано Пекин изрази недоволство от коментарите на вицепрезидента Джей Ди Ванс относно „китайските селяни“, като един дипломат ги нарече „невежи и неуважителни“.