Година след първата си разпалена реч срещу имигрантите без легален статут, с която стартира кандидатпрезидентската си кампания, Доналд Тръмп изглежда е готов да обърне палачинката в позицията си по имиграционната реформа. И докато крайните му изказвания за построяването на стена и масови депортации му донесоха значителна подкрепа по време на предварителните избори, то сега кандидатът за президент на републиканците се цели в по-широка аудитория и не звучи толкова краен. Но в същото време от кампанията му отричат предстоящата реч по темата да е промяна в позицията, а по-скоро "еволюция".

Смяната в курса според самия Тръмп не е рязка, но думите му както винаги са противоречиви. В началото на своята кампания за Белия дом Тръмп скандализира всички с реч, в която нарича имигрантите, пресекли границата с Мексико, изнасилвачи и наркодилъри. "Когато Мексико изпраща хората си тук, то не изпраща най-добрите", заяви тогава магнатът. В едно от интервютата си тази седмица обаче тонът му прозвуча по-отворен към милионния електорат, дошъл някога от Мексико. Така, запитан дали, ако стане президент, е склонен да даде опции на имигрантите без статут, Тръмп изненада с отговора си: "Определено може да говорим за смекчаване на последствията за тях. Ние искаме хора и имаме много добри хора в тази страна."

Изказването на кандидата шокира мнозина. Критиките, че се отмята от думите си, за да привлече нови гласоподаватели не закъсняха. Информацията, че Тръмп вече се е срещал с лидери от латино общността, също. В крайна сметка обаче от кампанията на републиканеца все още не са излезли с план какво ще се случи с милионите имигранти без легален статут.

В четвъртък кандидатът трябваше да изложи стратегията си по този така наболял въпрос в Колорадо. Речта обаче е отменена, а новият мениджър на кампанията му каза, че предстои да се изясни дали Тръмп планира масови депортации, както и отряди, които да ги изпълняват.

Едно е ясно обаче - стена ще има. Поне ако той и Майк Пенс извоюват пътя си до Белия дом. Кандидатпрезидентската двойка потвърди индивидуално в интервюта, че планът да се построи стена между Мексико и САЩ остава в сила. Позицията на Тръмп относно това какво е свършено до момента с притока на имигранти по границата обаче се промени. Допреди няколко дни кандидатът за президент на републиканците обрисуваше катастрофална картина: "Нямаме граница. Нямаме контрол. Хората пресичат границата на поразия. Не може да продължаваме така" - думите на Тръмп още ехтят в ушите на най-върлите му избиратели, които намират последните 8 години под управлението на Обама за крачка назад. Но изглежда, че Доналд Тръмп вече не мисли така. "Това, което хората не знаят, е, че Обама успя да депортира огромно количество имигранти без статут. Буш направи същото нещо - много хора бяха изведени от страната. Е, аз ще направя същото", добави магнатът. Как ще се реши кой да остане и кой да замине остава загадка.

Някои изказванията на противоречивия кандидат обещават незабавни депортации за "лошите" имигранти, а в същото време и вариант за "онези, които чакат с години" - смекчаване от първоначалните му позиции.

Опонентът на Доналд Тръмп в надпреварата - Хилъри Клинтън, се обяви за път към гражданство за милионите имигранти без статут още в началото на президентската кампания. С това без изненада тя привлече голяма част от латино вота на предварителните избори, който най-вероятно ще се задържи в нейния лагер и на основните през ноември. Основната й задача според самата Клинтън - да продължи делото на сегашния президент по имиграционния въпрос. И през двата си мандата Обама не успя да подпише имиграционна реформа, подкрепена от републиканци и демократи. През ноември миналата година той еднолично издаде укази, с които спасява от депортация близо 5 милиона имигранти без статут. Федерален съд обаче замрази действията му, след като 26 щата повдигнаха дело, за да се противопоставят на мерките на държавния глава.