Имиграционните рейдове, които се очакваше да бъдат насочени към големите градове-убежища веднага след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, до голяма степен не се осъществиха до вторник вечерта. Но след като Тръмп подписа редица укази, свързани със сигурността на границите в първия ден от встъпването си в длъжност, администрацията започна да подготвя почвата за по-нататъшни имиграционни действия.

Министерството на вътрешната сигурност заяви във вторник, че прекратява политиката, която ограничаваше възможността на агентите на имиграционните и митническите служби да арестуват хора без документи на или в близост до така наречените чувствителни места, включително църкви, училища и болници.
Администрацията на Тръмп ще отмени ограничението, което е в сила от времето на Барак Обама. То беше продължено по време на първата администрация на Тръмп и разширено от администрацията на Байдън, за да включи области като приюти за

домашно насилие и за помощ при бедствия

Ограничението възпрепятстваше действията на имиграционните.
„Престъпниците вече няма да могат да се крият в американските училища и църкви, за да избегнат арест. Администрацията на Тръмп няма да връзва ръцете на нашите смели правоприлагащи органи, а вместо това им се доверява да използват здравия разум“, се казва в изявление на DHS.

Дали и как това ще се отрази в големите градове-убежища като Чикаго, предстои да разберем.

„Това е реторика, целяща да всява страх и да тероризира хората, особено имигрантите“, казва Бет Браун от презвитерианската църква „Линкълн парк“ в Чикаго. „Ако нямат подписана съдебна заповед, те все още не могат да влизат в църковни сгради или в сгради на религиозни общности, защото това не са само църкви - това са всички молитвени домове.“

Ще има ли набези на ICE?

Граничният цар на Тръмп, Том Хоман, заяви, че ще има „целенасочени действия по прилагане на закона“, които са подобни на това, което ICE вече прави всеки ден в цялата страна. 
„Имаме повече хора, натоварени с тази мисия“, каза той.

Къде биха могли да бъдат те?

Въпреки че администрацията на Тръмп не е казала къде ще се проведат първите арести и депортации, служители, запознати с обсъжданията на възможните цели, твърдят, че първо ще бъдат арестувани мигранти в големите мегаполиси. Някои от разглежданите места включват района на Вашингтон, Денвър, Лос Анджелис, Чикаго и Ню Йорк.

Какво следва от обещанията на Тръмп за масова депортация?

Тръмп най-вероятно ще трябва да осигури повече пари от Конгреса, за да изпълни обещанията си за масови депортации. В речта си при встъпването в длъжност той обеща да депортира „милиони и милиони“ имигранти обратно в родните им страни. Но ICE вече не разполага с 230 млн. долара, за да финансира сегашното си ниво на депортации, в резултат на което през миналата година бяха депортирани над 230 000 мигранти.

В указите си от първия ден Тръмп обяви извънредно положение в страната и нареди на военните да помогнат за разширяване на местата за задържане и да помогнат за транспортирането на мигрантите, за да се използва финансирането на Министерството на отбраната за депортации.

Какво подписа още?

Тръмп подписа в понеделник указ, нареждаща на Съединените щати да се оттеглят от Световната здравна организация, орган, който той многократно е критикувал за несправяне с пандемията от COVID-19,
САЩ също така ще се оттеглят от Парижкото споразумение за климата. Това също ще се случи отново, след като администрацията на Байдън отмени укази от първия мандат на Доналд Тръмп.

Новият президент помилва и намали на присъдите на осъдени и обвинени негови привърженици, които под негова команда щурмуваха Капитолия на 6 януари 2021 г. в опит да спрат сертифицирането на изборната победа на Джо Байдън. Тръмп описа това си решение като начин за „поправяне на несправедливост" спрямо хората, които според него са били политически преследвани.

Тръмп подписа още един пожелателен указ, от който няма да има преки последици. Той нареди да се намалят разходите за живот. Това включва предприемане на подходящи действия за: намаляване на разходите за жилища и разширяване на предлагането на жилища; премахване на ненужните административни разходи и практиките за търсене на жилища посд наем, които увеличават разходите за здравеопазване; премахване на контрапродуктивни изисквания, които повишават разходите за домакински уреди; създаване на възможности за работа за американски работници, включително привличане на обезкуражени работници в работната сила; и премахване на вредни, принудителни "политики за климата", които увеличават разходите за храна и гориво. В рамките на 30 дни от датата на този меморандум помощникът на президента по икономическата политика ще ми докладва и на всеки 30 дни след това за състоянието на изпълнението на този меморандум.

С указ се въвежда замразяване на наемането на нови служители във федералните агенции, освен в случаи, които са от изключителна необходимост. Целта е да се ограничи разрастването на федералната бюрокрация.
В Белия дом Тръмп подписа и указ за обявяване на извънредно положение на границата между САЩ и Мексико, което ще отключи финансиране и ще му позволи да изпрати войски там. Той подписа и указ, който ще сложи край на политиката, която дава гражданство на родените в Съединените щати, което със сигурност ще предизвика продължителна съдебна битка. Друг декрет определи мексиканските наркокартели като терористични организации. Президентът засилва мерките за охрана на границите, включително ускорено строителство на гранична стена, допълнителни ресурси за граничните агенти и повишени проверки за имиграция.

Тръмп въвежда по-строги критерии за придобиване на гражданство и проверка на имиграционните документи, за да защити „значението и стойността на американското гражданство".

Тръмп и войната му с мигрантите

„Тръмп не е крал“, но отнема гражданството по рождение

Ню Джърси и още над десет щата обявиха, че ще оспорят по съдебен ред указа на президента Доналд Тръмп за отмяна на конституционно гарантираното право за придобиване на гражданство по рождение.
Главният прокурор на Ню Джърси, демократът Мат Платкин, съобщи, че застава начело на група от 18 щата, плюс окръг Колумбия и град Сан Франциско, която ще заведе дело с искане съдът да блокира изпълнението на заповедта на републиканеца. "Президентите имат широки правомощия, но те не са крале", каза Платкин.

Указът на Тръмп слага край на политиката на автоматично предоставяне на гражданство на хора, родени в САЩ, стъпка, която той още по време на предизборната надпревара обяви, че ще предприеме, ако стане президент.
Платкин и имиграционни правозащитници се позовават на 14-тата поправка от американската конституция, според която хора, родени в САЩ и попадащи под тяхната юрисдикция, са граждани. Според тях от текста на поправката ясно следва, че тя се отнася и за хора, чиито родители не са били законни американски граждани към момента на тяхното раждане.

Тръмп и войната му с мигрантите

Какво ще поскъпне в САЩ 

Президентът Тръмп заяви, че все още възнамерява да пристъпи към въвеждането на общо мито от 25% за мексикански и канадски стоки, въпреки че заяви, че тези налози ще бъдат въведени на 1 февруари, а не както преди - от първия ден.
Ако митата бъдат въведени, това може да натовари портфейлите на американците, особено като се има предвид, че Мексико и Канада са два от трите най-големи търговски партньора на Америка. Според федералните търговски данни те заедно представляват 30% от стойността на всички стоки, внесени от САЩ през миналата година.
Ето къде 25% мито върху мексиканските и канадските стоки би могло да засегне най-силно американците, според Си Ен Ен:

Автомобили и части за автомобили

Според данни на Министерството на търговията автомобилите и частите за автомобили са двете най-значими стоки, внесени в САЩ от Мексико през миналата година, без да се отчита декември. Автомобилите са били и втората по дял стока, внесена от САЩ от Канада през миналата година до ноември. Американските автомобилни компании успяват да поддържат ниски производствени разходи, като наемат работници с по-ниски заплати, особено в Мексико. Според Мери Лавли, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“, цитирана от Си Ен Ен, тези икономии ще бъдат заличени, ако се въведе 25% мито. Малко вероятно е производителите на автомобили да преместят производството си другаде.

Бензин

Миналата година САЩ са внесли от Канада петрол и бензин на стойност 97 млрд. долара, което е най-големият внос в страната. По данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ страната е станала по-зависима от канадския петрол след разширяването на канадския тръбопровод Trans Mountain.
Когато през ноември Тръмп първоначално обяви 25-процентните мита, Патрик Де Хаан, ръководител на отдела за петролни анализи в GasBuddy, изчисли, че те ще повишат цената на бензина за американците с между 25 и 75 цента за галон.

Храни и алкохолни напитки

Миналата година САЩ са внесли селскостопански продукти от Мексико на стойност 46 млрд. долара, според данни на Министерството на земеделието на САЩ. Това включва пресни зеленчуци на стойност 8,3 млрд. долара, бира за 5,9 млрд. долара и дестилирани спиртни напитки за 5 млрд. долара. Всички тези продукти сега ще струват по-скъпо на потребителите, най-вече защото производителите на хранителни стоки и фермерите обикновено работят с много нисък марж на печалбата в сравнение с други отрасли, което им дава малко възможности да поемат по-високите разходи за мита. Вместо това ще ги прехвърлят върху потребителите, каза Лавли.