Президентът Тръмп заяви, че все още възнамерява да пристъпи към въвеждането на общо мито от 25% за мексикански и канадски стоки, въпреки че заяви, че тези налози ще бъдат въведени на 1 февруари, а не както преди - от първия ден.

Ако митата бъдат въведени, това може да натовари портфейлите на американците, особено като се има предвид, че Мексико и Канада са два от трите най-големи търговски партньора на Америка. Според федералните търговски данни те заедно представляват 30% от стойността на всички стоки, внесени от САЩ през миналата година.

Ето къде 25% мито върху мексиканските и канадските стоки би могло да засегне най-силно американците, според Си Ен Ен:

Автомобили и части за автомобили

Според данни на Министерството на търговията автомобилите и частите за автомобили са двете най-значими стоки, внесени в САЩ от Мексико през миналата година, без да се отчита декември. Автомобилите са били и втората по дял стока, внесена от САЩ от Канада през миналата година до ноември. Американските автомобилни компании успяват да поддържат ниски производствени разходи, като наемат работници с по-ниски заплати, особено в Мексико. Според Мери Лавли, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“, цитирана от Си Ен Ен, тези икономии ще бъдат заличени, ако се въведе 25% мито. Малко вероятно е производителите на автомобили да преместят производството си другаде.

Бензин

Миналата година САЩ са внесли от Канада петрол и бензин на стойност 97 млрд. долара, което е най-големият внос в страната. По данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ страната е станала по-зависима от канадския петрол след разширяването на канадския тръбопровод Trans Mountain.

Когато през ноември Тръмп първоначално обяви 25-процентните мита, Патрик Де Хаан, ръководител на отдела за петролни анализи в GasBuddy, изчисли, че те ще повишат цената на бензина за американците с между 25 и 75 цента за галон.

Храни и алкохолни напитки

Миналата година САЩ са внесли селскостопански продукти от Мексико на стойност 46 млрд. долара, според данни на Министерството на земеделието на САЩ. Това включва пресни зеленчуци на стойност 8,3 млрд. долара, бира за 5,9 млрд. долара и дестилирани спиртни напитки за 5 млрд. долара. Всички тези продукти сега ще струват по-скъпо на потребителите, най-вече защото производителите на хранителни стоки и фермерите обикновено работят с много нисък марж на печалбата в сравнение с други отрасли, което им дава малко възможности да поемат по-високите разходи за мита. Вместо това ще ги прехвърлят върху потребителите, каза Лавли.