(Продължение от миналия брой)
стабилността и здравето на американската икономика
в момента и за разликата между термините „рецесия“ или „корекция“, за които ще говорим в друга статия. Но все пак нека бъдем обективни. Историческото движение на пазарите не е гаранция, че това ще се случи отново и тази година. Може да отнеме и по-дълъг период на възстановяване на тези стойности, каквито периоди е имало и преди. Инвестирането не е спекулиране, чрез инвестирането ние търсим стабилност и растеж в по-дългосрочни периоди напред, въпреки че с напредването на технологиите и бързината на обмен на информация се засилва и динамиката на спадовете и покачванията в пазарите. Процеси, които са отнемали години в миналото, днес могат да отнемат само седмици и дори броени дни, което е окуражаващо за спокойствието и благополучието на нас - инвеститорите. При втората фаза, запазване, която настъпва някъде в периода между 55 и 65-годишна възраст, повечето от инвеститорите се опитват да намерят някои по-защитни стратегии, чрез които да намалят амплитудата на инвестицията, тоест разликата между най-високата точка на растеж и най-ниската точка при спад. По този начин, при един по-сериозен спад, няма да им се налага
да търсят огромен растеж
след това, за да наваксат временните загуби. Това е адекватна стратегия за хора, които не са могли да натрупат големи суми през годините и се опитват да запазят и малкото, което имат. „Запазването“ е една фаза, която може да се избегне, ако инвеститорът е започнал от ранна възраст - около 25-годишен - и систематично е вкарвал добри суми (не огромни, но добри) в пенсионното си осигуряване през годините. Ако този инвеститор е следвал по-агресивна стратегия в тези ранни години и продължи тази стратегия до около 55-годишна възраст, той може би никога няма да се налага да я променя. Причината за това, по мои анализи и изчисления, е, че дивидентите и лихвите, натрупани през всички години, са толкова масивни, че дори при такива спадове той няма да се притеснява да запазва сегашното си състояние, а ще гледа направо към третата фаза - постепенното изтегляне. При фаза три - постепенното изтегляне, инвеститорът трябва внимателно да калкулира какъв процент от събраната сума ще бъде използвана за пенсионен доход. Обикновено не препоръчвам на хората да теглят повече от 5% на година от сегашната стойност на акаунта. Нека обаче не забравяме нещо важно - дивидентите и капиталните печалби продължават да бъдат реинвестирани в пенсионния фонд, дори след пенсиониране, и това означава, че потенциални краткосрочни спадове дори в този период са добре дошли, защото ни дават шанс да закупим нов, по-голям брой акции на временно намалени пазарни цени, които потенциално да увеличат дохода от дивиденти с течение на годините напред.
Ако имате директни въпроси относно вашата ситуация и се нуждаете от подробно обяснение и лична среща с мен, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на такива консултации в моя офис.