Трима българи бяха арестувани и срещу тях са повдигнати обвинения, че са откраднали данъците на студенти, идвали на летни бригади, и са използвали техните данни, за да получат неправомерно помощи по COVID-19. Според властите откраднати са над 850 хиляди долара. Иво Красимиров Иванов, на 28, майка му Дона Каракацани, на 48, и нейният съпруг Тодор Милков Стоенков, на 54, бяха арестувани миналата сряда след стотици оплаквания на наши студенти. BG VOICE работи по случая близо година, но по настояване на властите не публикувахме нищо за измамите. „Говорих с познати в Америка и случайно се запознах с Иво във Фейсбук. Много мил уж, много начетен, разбира всичко. Дадох му W2 формата ми, единственото нещо, което съм дала. След като говорихме няколко пъти, той каза, че не може да ми даде данъчна декларация, тъй като му трябвали още документи. След това каза, че не знае как точно да се оформи моята данъчна декларация“, разказа пред BG VOICE студентката Александра Бегова, която живее в България и е била на лятна бригада в САЩ. След тези разговори с Иво Иванов Александра намира друга фирма, която да й изготви данъчната декларация, и я пуска по пощата. Няколко месеца по-късно обаче във фирмата получават писмо от IRS, че Александра дължи 2000 долара данъци. „Свързах се с тях, обясниха ми, че има двойно подаване на данъчната декларация, от което първата е подадена онлайн, втората е подадена писмено“, казва Александра. Тя иска т.нар. Tax Return Transcript, който показва какво се случва с данъците й. От документа, който предостави на BG VOICE, се вижда, че по сметка в банка Wells Fargo в САЩ са преведени около 2 000 долара, от които 1 000 са за студентски кредит от помощите за COVID-19. Александра обаче няма право на такъв, защото не живее в САЩ. Тя не е единствената – данъчните власти са получили

над 174 оплаквания срещу Иво Иванов

и неговата фирма IV Tax Service. Криминалното разследване на IRS започва след подаден сигнал в полицията на Хори каунти, Южна Каролина, на 1 април 2020 г. Според доклада Иванов подал от Мъртъл бийч фалшива данъчна декларация (форма 1040), използвайки чужди лични данни. В оплакването до полицията се споменава още, че стотици студенти, които са били на J-1 виза в САЩ, са били измамени. „Данъците са ми били преведени още на 24 февруари. Аз се свързах с него някъде около 5-7 февруари. Те вече са били преведени в банкова сметка, която не е моята, и съответно калкулацията, която Иво ми беше изпратил с преведените пари към моя SSN, са с разлика над 1000 долара и аз дотук още нищо не съм видял от тези данъци. И той е върнал повече, отколкото по принцип е трябвало да бъдат върнати към моя сошъл секюрити номер“, разказва пред BG VOICE друг потърпевш - Мартин Бояджиев. Разследването се води съвместно от IRS и от Държавния департамент. Българските власти също са сигнализирали американските данъчни, че срещу Иванов има подадени 33 сигнала в България. До момента разследването на IRS е намерило общо 189 подозрителни данъчни декларации, подадени от IP адреса на Дора Каракацани. Пощенска кутия в Мъртъл бийч, наета от Каракацани, е свързана с 543 подозрителни данъчни декларации. Пощенска кутия на името на Иванов е свързана с други 174 подозрителни данъчни декларации. Според съдебните документи поне 68 сметки в 16 банки на имената на 14 души са използвани да получават върнати данъци и стимулни чекове. Между февруари 2019 г. и януари 2021 г. повече от 530 000 долара са депозирани в сметките. Между май 2019 г. и август 2020 г. над 118 000 долара са депозирани в сметки на Стоенков.

IRS са разпитали седем български студенти

които са били в САЩ на лятна бригада. „Ние имаме група на пострадалите, общо взето, има над 60-70-80 човека. Другите хора също са се свързали с прокуратурата и те всички са се обърнали към IRS“, казва Мартин Бояджиев. Разследването продължи повече от година преди арестите миналата седмица. Съдът пусна Каракацани още в сряда под гаранция и с гривна, защото има дете, за което трябва да се грижи. В понеделник съдът определи гаранция за Стоенков и Иванов от 75 хиляди долара.


*По темата работи и Галина Петрова