Кола се шофира сама по пътищата на Невада... "Тя има "усет" за препятствия или линиите на пътя, въпреки че не е ясно дали „вижда" светофара или не. В миналия брой на BG VOICE вече ви разказахме за автомобилите без шофьори на Google. Оттогава нашите читатели не спират да ни питат що за мързелив човек би оставил колата сама по себе си да го вози в толкова сложния свят?! Къде отиде шофьорът?

От 1 милиард години насам нещо, което се движи (дори неандерталец върху дървена кора), е било управлявано от човек или въобще от нещо истинско, физическо. Защо днес се оставяме някакъв си ток да ни води напред-назад?!

За тези години развитието на нас, хората, се изразява в малко по-лекото окосмение по тялото. Докато технологиите са и продължават да се развиват повече от нас. Създаваме ги от нас за нас. Страшното е неследването на тази пътека... Тенденцията е технологиите да се създават за свят, който все още не съществува.

Всеки инженер ще ни каже колко добро е механизираното производство и как то помага. Истината е, че това е точно така, но само глупостта и безумието на дадени хора

може да доведат до обрат, където технологията и техниката ни дърпат назад.

Неумело и неразумно използване на полезността на напредъка на човечеството. Всеки от нас знае за човешката лакомия и как не знаем кога точно да спрем.

По мое мнение трябва да спрем към 2020 г. Подминем ли този срок, ще е твърде късно. По въпроса за безличната  Toyota Prius, която се управлява сама.

От шофьорска гледна точка това е кастриране. Какъв е смисълът на всичко това - да стоим на задната седалка, взирайки се в омазания от чипс смартфон?

Може би да дебелеем и мързелуваме... да се отпускаме.. От какво да се отпускаме? От напрегнатото ни ежедневие?

Ами то е такова именно заради проблемите, донесени от пак такива технологии.

Щом на някого не му се кара кола, има професия наречена шофьор?! Да се шофира не е трудно. Въртиш кръгъл предмет пред себе си и използваш единия крак. Ако човек не може да стои между двете жълти линии, ограничаващи пътното плътно,

значи е време за сериозна лекарска намеса. Думите „Това със сигурност ще бъде бъдещето на автомобилите", посочи Брус Бреслау, са огромно недоразумение. Ако това е бъдещето, мога спокойно да си отида от този свят, без да съжалявам.

Разпространението на този ужасен Prius е възможно да има някакъв успех. Например тази технология може да се използва при пренасянето на черен дроб за трансплантация от едното отделение на болницата до другото.

Ако сте шофьор и някога сте изпитвали радост от шофирането, дори при една маневра с колата, чувствайте се застрашени да го изпитате отново. А какво ще стане, когато 60-тонен ТИР се забие в задницата на колата ви, погубвайки всичко вътре? Кой ще носи отговорността? Компютърът? Или шофьорът, който дреме мързеливо вътре и така или иначе е там, а не кара? Той ще е виновен и язък за системата. Инциденти ще стават отново. По своята същност идеята на създателите й е да се намалят наполовина инцидентите, но не и напълно. "Google, който е пионер в областта на самоуправляващите се автомобили" е синоним на "Google, който иска да

превърне хората в опитни мишки". Стигнах до прозрението как ще изглежда светът в бъдеще. Пуснете си филма WallE и вижте сами.