Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте омаловажи опасенията от евентуална победа на Доналд Тръмп на предстоящите избори в САЩ и обеща да продължи да подкрепя Украйна, поемайки ръководството на най-мощния военен съюз в света.
Бившият нидерландски министър-председател встъпва в нова роля в ключов момент - Русия продължава войната си в Украйна, а Китай разгръща нарастващата си мощ - само няколко седмици преди избирателите в Съединените щати да отидат до урните.
Рюте пое ръководството на алианса от норвежеца Йен Столтенберг, който ръководеше НАТО през едно от най-бурните десетилетия.
Резултатът от американските президентски избори на 5 ноември ще бъде първото голямо изпитание за 57-годишния лидер и ще бъде определящ за първоначалния му четиригодишен мандат начело на Алианса.
По време на предизборната кампания бившият президент Тръмп заплаши, че няма да защитава членовете на НАТО, които не харчат достатъчно за отбрана, и обеща, че може да сключи бърза сделка с руския президент Владимир Путин за прекратяване на войната в Украйна.
„Не се притеснявам. Познавам и двамата кандидати много добре. Работих в продължение на четири години с Доналд Тръмп. Той беше този, който ни подтикваше да харчим повече, и постигна това“, каза Рюте преди официалната церемония по предаването на поста. .
„Ще мога да работя и с двамата, какъвто и да е резултатът от изборите“, добави той.
С нидерландския държавник ветеран, верен съюзник на САЩ и твърд поддръжник на Украйна, 32-те държави от НАТО избраха лидер, от когото се очаква да продължи да настоява за подкрепа на Киев и за усилия за укрепване на собствената отбрана на алианса в лицето на руската агресия.
„НАТО ще бъде в сигурни ръце с Вас начело“, подчерта Столтенберг.
Рюте посочи подкрепата за Киев като един от основните си приоритети - наред с това да гарантира, че НАТО ще продължи да харчи повече средства за отбрана, и да укрепва връзките си с партньорите в Азиатско-тихоокеанския регион.
„Трябва да се уверим, че Украйна ще победи като суверенна, независима и демократична държава“, каза той.
Несигурността относно бъдещата подкрепа на Запада за Украйна идва в момент, когато руските сили напредват на бойното поле повече от три години и половина след пълномащабната инвазия на Кремъл.
На срещата на върха през юли НАТО, чиито членове са доставили 99 % от всички чуждестранни оръжия на Украйна, се съгласи да играе по-голяма роля в доставката на тези оръжия. Рюте ще има ключова роля в управлението на помощта.
- „Да харчим повече“ -
Друга основна задача на Рюте ще бъде да настоява пред членовете на НАТО да изразходват повече средства за своите армии, за да се противопоставят на всяка потенциална заплаха от Москва.
Подтикнати от войната в Украйна - и от натиска на Вашингтон - европейските държави вече увеличиха разходите си за отбрана. Тази година 23 държави ще постигнат целта на НАТО да изразходват 2% от брутния си вътрешен продукт за военните си сили. Но тъй като се очаква заплахата от страна на Русия да продължи с години - независимо от изхода в Украйна - има ясно разбиране, че ще са необходими повече средства.
„Трябва да харчим повече. Трябва да увеличим колективната си отбрана“, отсече Рюте.
Това може да се окаже трудна задача за него. Нидерландецът видя, че собствената му родина постигна целта от 2% едва през 14-ата и последна година от мандата си. Дори и да иска да промени посоката на НАТО, Рюте вероятно ще се затрудни да разклати алианса, основан на внимателен консенсус между членовете му.
Столтенберг, чийто мандат беше удължаван три пъти, внимателно балансираше, докато НАТО се съживяваше пред лицето на руската агресия.
Бившият норвежки премиер каза на своя наследник, че най-голямото предизвикателство пред него е да задържи всички (понякога свадливи) лидери на НАТО на една и съща страница.
„Едно нещо няма да се промени и това е основната мисия на НАТО, а именно да се уверим, че защитаваме нашите хора, нашите нации и, разбира се, нашите ценности“, заяви Рюте.