Доналд Тръмп пристигна в съда в Ню Йорк, за да се защити в гражданско дело за измама, което застрашава империята му за недвижими имоти - първото от дълга серия съдебни заседания, които разклащат пътя му към евентуално завръщане в Белия дом, предаде АФП. В 10:00 ч. сутринта (15:00 ч. по Гринуич) темпераментният 77-годишен милиардер влезе в сградата на съда в Манхатън и веднага се нахвърли пред гора от камери върху прокурора от щата Ню Йорк Летиша Джеймс, която иска обезщетение в размер на 250 млн. долара.
Тръмп, който е основен претендент за президентската номинация на Републиканската партия през 2024 г., заклейми делото като "много несправедливо", когато пристигна за показанията си, и го нарече "политическа война" и "намеса в изборите".
"Това е много тъжна ситуация за нашата страна", каза той, "Обикновено това се случва в страните от третия свят."
Тръмп и двамата му най-големи синове, Доналд-младши и Ерик, както и други ръководители на Trump Organization са обвинени, че са преувеличили стойността на недвижимите си активи с милиарди долари, за да получат по-изгодни банкови заеми и застрахователни условия. Главният прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс, която говори пред репортери преди пристигането на Тръмп, заяви, че магнатът в областта на недвижимите имоти "последователно е представял неверни данни и е раздувал стойността на активите си".
"Преди да застане на трибуната, съм сигурна, че той ще се впусне в назоваване, подигравки и расова закачка и ще нарече това лов на вещици", каза Джейм, "Но в крайна сметка единственото, което има значение, са фактите и числата. А числата, приятели, не лъжат."
Тръмп неведнъж е атакувал Джеймс, която е чернокожа, и съдията, който наблюдава делото, наричайки го "откачен" и "мразещ Тръмп радикален ляв, демократичен агент". В отговор съдията наложи на Тръмп две глоби - едната за 5000 долара, а другата за 10 000 долара, когато реши, че някогашната телевизионна звезда е нарушила частично заповедта за забрана на достъпа до информация, наложена след като той напсува служителката на съдията в социалните мрежи.
Свидетелските показания на Тръмп следват тези на синовете му Доналд-младши и Ерик, които миналата седмица се явиха пред съда и обвиниха счетоводителите за финансовите отчети на компанията. Според "Вашингтон пост" последният бивш президент, който е давал публични показания в качеството си на обвиняем, е Теодор Рузвелт, който се явява на свидетелски показания по време на процес за клевета през 1915 г.
Тръмп вече два пъти е давал показания във връзка с това дело, като и двата пъти това стана при закрити врати. В откъси от първите показания той нарече производството "най-големия лов на вещици в историята на нашата страна" и нарече главния прокурор от Демократическата партия "излязъл от контрол прокурор". По време на вторите показания той заяви, че целият случай е "безумен", защото "всички банки са били платени" и "са направили много пари" от бизнеса му.
Тръмп и синовете му не рискуват да влязат в затвора, но ги грозят санкции в размер до 250 млн. долара и потенциално отстраняване от управлението на семейната компания.
Още преди откриването на аргументите съдията постанови, че офисът на Джеймс вече е показал "убедителни доказателства", че Тръмп е надценил нетното си състояние във финансовите документи с между 812 млн. и 2,2 млрд. долара в периода 2014-2021 г. В резултат на това той разпореди ликвидацията на компаниите, управляващи въпросните активи, като "Тръмп тауър" и 40-те небостъргача на "Уолстрийт" в Манхатън и пищното частно имение "Севън спрингс" в предградията. Тази заповед е спряна в очакване на обжалване, но нейните потенциално мащабни последици подчертават високия залог за бившия президент.
Дъщерята на магната, Иванка Тръмп, която напусна Trump Organization през 2017 г., за да стане съветник на баща си в Белия дом, не е съподсъдима по делото, но също е получила нареждане да даде показания, вероятно още в сряда.
Процесът за гражданска измама е една от няколкото правни битки, пред които е изправен Тръмп, докато се опитва да си върне президентския пост. През март Тръмп - който два пъти беше подлаган на импийчмънт, докато беше в Белия дом, въпреки че никога не беше осъден - е очакван във федералния съд във Вашингтон за началото на процеса по обвиненията, че е заговорничил за отмяна на резултатите от изборите през 2020 г., които той загуби от президента Джо Байдън.
Досега медийният цирк около юридическите му проблеми не е намалил популярността му в социологическите проучвания.