Стои въпросът как ще бъдат компенсирани топлофикационните дружества за разликата между покупната цена на природния газ от доставчика „Булгаргаз“ и продажната цена, която ще остане непроменена ако мораториумът гласуван вчера влезе в сила. Това заяви изпълнителният директор на дружеството Николай Павлов, предаде БНР.
„Да предположим, че те закупуват газа за 100 лева и го използват за производство на топлинна енергия и събират 50 лева. Тези 50 лева - тази разлика трябва да бъде компенсирана.“
Сега според Павлов входящите парични потоци на топлофикациите няма да достигат, за да си покриват задълженията за доставка.
А оттам асетне всички по веригата са застрашени. Всички участници по веригата трябва да бъдат гарантирани, за да може този мораториум да има успех.“
До утре „Топлофикация – София“ има срок да изплати дължимите на „Булгаргаз“ 125 милиона лева по фактура за настоящия месец, поясни Николай Павлов. Ако парите не постъпят, дружеството няма да може да плати природния газ за януари.
„Те са най-големият клиент на „Булгаргаз“. Жизненоважно е те да си заплащат консумацията, за да може „Булгаргаз“ да заплаща на своите доставчици. При незаплащане могат да бъдат преустановени доставките, оттук вече цялата икономика ще пострада.“
България в момента има една от най-ниските цени на природния газ в Европа, отбеляза Павлов в предаването „Преди всички“.
„Разликата между европейските пазари и тази цена, по която „Булгаргаз“ продава, е над 35%, а както вървят цените, се очертава да бъде и двойна.“
„Очевидно в Европа има газова криза, енергийна криза. Тук, в България, кризата е по-скоро свързана с високите цени и затова не трябва да се допуска кризата на високите цени да прерасне в енергийна криза, тоест в недостиг на енергия“, коментира изпълнителният директор на „Булгаргаз“.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.