Това е сезонът на разгорещените и безпогрешни дебати за това кой е най-добрият коледен филм. Няма нужда от напомняне за очевидните празнични филми, които се повтарят по кабелните телевизии, независимо дали става дума за „Животът е прекрасен“, „Сам вкъщи“ или „Наистина любов“, или дори за онези класики като „Широко затворени очи“ и „Кръстникът“. В случай, че тази година може би искате да излезете извън рамките на очевидното ето един списък с коледни филми, които не бива да пропускате!

„Гранд хотел Будапеща" (2014)

Истината е, че освен малко сняг няма нищо, което да превърне удоволствието на Уес Андерсън от 2014 г. в коледен филм. Едва ли има друг филм, който да наподобява по-добре преживяването да отвориш подарък от „Хотел Гранд Будапеща“.

„Метрополитън“ (1990)

Кой от нас не си е мечтал да прави сезона на дебютантите в Ню Йорк? Може би не отговаряйте на този въпрос, но „Метрополитън“ на Уит Стилман, разказващ за няколко привилегировани младежи от Горен Ийст Сайд, е идеалният филм, който да включите, когато ви се прииска нещо, което прилича на елегантна вечер в града, но не изисква да извадите бялата вратовръзка и балните рокли.

„Коледната песен на мъпетите“ (1992)

 Едно е да гледаш Мъпетитите с други хора. Но Майкъл Кейн прави достойно за „Оскар“ изпълнение на ролята на Ебенезер Скрудж, докато споделя екрана с герои като Бийкър и д-р Бънс Ханид.

„Шербурските чадъри“ (1964)

В този цветен мюзикъл на Жак Деми действието не се развива единствено по Коледа, но финалната сцена на снежна бензиностанция може да се каже, че е достатъчна. Цялото изживяване, заедно с причудливите поклони на френската актриса Катрин Деньов придружена от грандиозната, меланхолична музика на Мишел Льогран , е идеална за празниците.

„Целувки с неочакван край " (2005)

Робърт Дауни Джуниър като главен герой в криминална комедия на режисьора Шейн Блек със сигурност си заслужава да бъде гледана отново и отново, независимо дали технически може да се квалифицира като коледен филм или не. В „Целувки с неочакван край“, разказващ за крадец, превърнал се в актьор в Лос Анджелис, Коледа е по-скоро декоративен орнамент, поставен иронично на фона на една нездравословна поквара.

„Ваканцията“ (2006)

Романтичната комедия на Нанси Майерс никога не се опитва да бъде нещо друго освен възхитителен филм, който е може би е прекалено искрен, лъскав и безсрамна ода за класическите филми.

„Трите дни на Кондора" (1975)

 Както в „Целувки с неочакван край“, коледният фон не е случаен. Ако празниците са най-доброто време за сплотяване, „Трите дни на Кондора“ поставя въпроса какво означава това в света след Уотъргейт.

„Клаус" (2019)

Има един постоянен поток от посредствени или по-лоши празнични филми, поради което е лесно да пропуснем, когато се появи някое бижу. Анимационният филм на Netflix от 2019 г. на Серджо Паблос е основно история за произхода на Дядо Коледа чрез отчаян пощальон, настанен в отдалечено северно село. Още едно доказателство, заедно с „Чудото на 34-та улица“, че най-добрите коледни филми зависят от пощенските услуги.

„Овцата Шон: Полетът преди Коледа“ (2021)

 С продължителност от само 30 минути това е идеалният филм за най-малките в къщата. Той е сладък, забавен и приключенски.

„Карол“ (2015)

 Дори ако Руни Мара не беше хванала окото на Кейт Бланшет, докато носеше шапка на Дядо Коледа зад щанда на магазин в Манхатън, Коледата през очите на режисьора Тод Хайнс пак щеше да е един от най-красивите и болезнено нежни коледни филми. Романтика, разбити сърца, раздори и мартини - „Карол“ наистина е нещо специално.

„Коледа в Кънектикът“ (1945)

В тази класика от 1945 г. с Барбара Стануик играе популярна авторка на рубрика за домакински грижи, чиято фалшива персона на семейна жена с ферма в Кънектикът е поставена под въпрос, когато шефът ѝ (Сидни Грийнстрийт) идва за коледната вечеря. Неговата централна идея - че перфектната Коледа е лъжа и не е толкова забавна - се оказва забележително трайна във времето.

„Магазинът зад ъгъла“ (1940)

 Можете да дадете силна заявка за този друг коледен филм с Джеймс Стюарт. В битката за титлата „коледен филм“ няма по-голямо удоволствие от вечната любовна история на Ернст Лубич. Един от най-очарователните филми, правени някога, отчасти защото не се плаши от това да съдържа в себе си по-мрачни моменти.

„Чудо на 34-та улица“ (1947)

 „Чудо на 34-та улица“ на Джордж Сийтън е платоническият идеал за коледен филм. Той е поразително съвременен за нещо, което е излязло преди 77 години, със самотната работеща майка на Морийн О'Хара, преждевременно циничното нюйоркско дете на Натали Ууд и съдебната и капиталистическа култура. Заедно с това все пак всичко е изпълнено с надежда и празничен дух