В момента най-популярните диети у нас са три – 90-дневната диета, кето диета и диета Зоната. Нека ги разгледаме поотделно и да видим коя е най-ефикасна и не носи вреди на тялото.
90-дневна диета
90-дневната диета
не е само загуба на ненужни килограми. Продължителността й помага за въвеждане на здравословни принципи в храненето и дългосрочни резултати. Диетата е с продължителност точно 90 дни – нито малко по-малко, нито малко повече. Трябва да се придържате към определени правила, за да свалите 15-25 кг за тези три месеца. Количеството храна, което приемате, не е абсолютно важно. Важно е да се спазва правилната комбинация на приеманите храни. Тук не се брои броят на калориите, а редът, в който тялото приема определени хранителни стойности. Авторите на диетата съветват да не се отказвате, ако не видите ефект след първите 10 дни от прилагането на диетата. Ефектът непременно ще дойде. След края на 90-дневната диета организмът трябва да има почивка – също 90 дни. След това време диетата може да се повтори – при нужда. По време на диетата (както и през 90-дневната пауза) се закусват само плодове, защото организмът черпи енергия от тях.
Цикъл на хранене при 90-дневната диета
Човешкият метаболизъм работи според три цикъла: · 04:00 - 12:00 часа - време за прочистване на организма · 12:00 - 20:00 часа - време за хранене · 20:00 - 04:00 часа - време за храносмилане
Време за прочистване на организма (04:00-12:00)През това време трябва да пиете много вода и да ядете минимално количество храна - плодовете са задължителни. Много е важно да не се смесват различни видове плодове. Това означава, че можете да ядете една ябълка (/ две, три, пет ябълки) или един банан (/ два, три банана) за закуска. Но не можете да ядете ябълка и банан за закуска. Само един вид плод.
Хранене (12:00 - 20:00)През това време трябва да се храните, като най-важно е как комбинирате продуктите.
Време за храносмилане (20:00 - 04:00)През това време е важно да не ядете нищо. Можете да пиете неограничено количество вода или чай.
Ред на храната
Важно е да се спазва правилото за правилния ред на консумация на определени ястия, за да се постигне максимален ефект. Диетата се състои от повтарящ се 4-дневен период на хранене, но всяка 29-дневна диета е воден ден. Това означава, че в този ден пиете много вода и не ядете абсолютно нищо. По време на цялата тримесечна диета има общо 3 такива дни.
Кето диета
Кетогенната диета
е диета, която включва увеличаване на доставките на мазнини, като същевременно ограничава консумацията на въглехидрати. Но за да бъде ефективна и да не представлява заплаха за организма, трябва да се извършва само под наблюдението на лекар и диетолог. Принципите на тази диета се основават главно на консумацията на правилното количество мазнини, въглехидрати и протеини. В стандартната диета повечето от нас съставляват 50% въглехидрати, 15% протеини и 35% мазнини. При спазване на кето диета тези пропорции са коренно различни. Кетогенната диета включва прием на ястия, в които до 80-90 процента. са мазнини, а останалите, т.е.10-20 процента въглехидрати и протеини. При хората, които не са на диета, въглехидратите са основният източник на енергия. В телата на тези, които са на кето диета има малко въглехидрати, така че източникът на енергия е недостатъчен. Тялото започва да търси алтернативни източници, които са мазнините. Стига се до т.нар. кетоза - разграждането на мазнините. В резултат на това концентрацията на кетони в кръвта е много по-висока от концентрацията на глюкоза. При достатъчно ниско количество въглехидрати чувството на глад се потиска. Въпреки това, той се увеличава, когато има твърде много въглехидрати в кетогенна диета. Затова хранителният план трябва да се консултира със специалист и да се предхожда от подходящи изследвания. При все че кетогенната диета е много ефективна, когато става въпрос за отслабване, тя не може да се използва от всеки поради потенциалните странични ефекти. Въпреки първоначалното вливане на енергия, по-добро самочувствие и усещане за лекота, всичко това преминава след около 2-3 месеца. Изникват проблеми с храносмилането, загуба на енергия, умора, проблеми с концентрацията, постоянно желание за сладко и неприятна телесна миризма.. Голямото количество мазнини в диетата може да доведе до дисрегулация на чревната перисталтика и постоянна болка в долната част на корема. Често хората на кетогенна диета се оплакват от полакиурия. След дълъг период на диета може да се развие подагра и повишени нива на пикочната киселина . Кетогенната диета категорично не трябва да се използва при хора със заболявания на бъбреците, черния дроб и панкреаса, както и с натоварване на метаболизма на кетонните тела. Много експерти също смятат, че кето диетата може да повлияе негативно на хормоналния баланс на тялото. Преди да започнете диета или да посетите диетолог, да направите съответните изследвания, за да прецените дали храненето според принципите на кето диета е подходящо за вас.
Диета Зоната
Храненето по време на диета Зоната трябва да бъде изградено по такъв начин, че при всяко хранене да се осигури съотношението на въглехидрати, протеини и мазнини: 40:30:30.
Ето кои храни трябва да присъстват в диетата:· Протеини: пилешко и пуешко месо, морски дарове, млечни и кисело-млечни продукти с минимално съдържание на мазнини · Въглехидрати: зеленчуци и плодове, с изключение на картофи, които имат много нишесте, зърнени храни - предпочитание се дава на овесена каша и перлен ечемик · Мазнини: зехтин и рапица
Общи правила, които трябва да следвате, за да получите добър резултат:· Закуската трябва да се проведе в рамките на един час след събуждане сутрин · Храненията се приемат 5 пъти на ден (3 основни хранения и 2 междинни хранения) · Вода - най-малко 2 литра (просто преварена или пречистена) на ден; пийте най-малко 250 ml вода с всяко хранене · Спорт - умерена физическа активност, но всеки ден · Мазнини в диетата - само ненаситени · Протеин - от продукти, които имат минимален процент съдържание на мазнини · Интервалът от време между всяко хранене трябва да бъде максимум 5 часа · Калорично съдържание на основното хранене - 500 kcal, за закуска - 100 kcal Необходимо е да се яде храна всеки ден по едно и също време. Приблизителен график на хранене: закуска - 6 часа сутринта, лека закуска - 9 часа сутринта, обяд - 13.00 часа, лека закуска - 16.00 часа, вечеря - 19.00 часа. Много диетолози са скептични относно диета Зоната и техните отзиви са много разочароващи. Ето и аргументите им: · Диета Зоната няма да ви помогне, ако имате проблеми с бъбреците · Не е подходяща за професионални спортисти поради малкото количество въглехидрати · Много диетолози не смятат тази диета за балансирана, но ако решите да се придържате към нея, те съветват да приемате мултивитамини и минерали · Тъй като това е високопротеинова диета за отслабване, екскреторното натоварване се увеличава върху тялото · При зоновата диета е възможен и запек, тъй като диетата не осигурява диетични фибри и не увеличава акнето От всичко казано дотук можем да направим извода, че най-ефективна и безопасна си остава 90-дневната диета!