"Някой, за да говори компетентно по темата трябва да изчете всичко, целият План за възстановяване. По тази причина основно дебатът се води от хора, които са чели Плана до 10 страница. Затова чуваме, че в плана има само асфалт. Съжалявам, колеги, но в Плана изобщо няма асфалт. Това не е повод за хвалба, не считам, че инвестициите в пътна инфраструктура са нещо лошо". 

Това заяви вицепремиерът в оставка Томислав Дончев във видео, излъчено в официалния профил на премиера в оставка Бойко Борисов във Facebook.

В Плана имало само стиропор, но за санирането се използва фибран и други материали, простете, колеги, но разходите за саниране са само 16%. Би било редно да са повече, добави той.

Борисов прекъсна Дончев и каза, че се обръща към "Сдружението на общините", ако не реагират веднага, защото ГЕРБ е единствената партия, която счита, че санирането е важна част от за българите в енергийната ефективност и намаляването на цените, ще я извадим от програмата. 

Няма кмет в България, който да не е поискал от мен да отложим санирането, каза премиерът в оставка. 

Дончев каза, че Националният план за възстановяване и устойчивост е разработен от над 200 човека от различни министерства, агенции, БАН, синдикатите, работодателските организации.

Те хвърлиха много усилия, за да имаме разработен качествен и адекватен документ, каза още той. 

"Натъкваме се на следния феномен - основна част от публичния дискурс е коментар върху коментарите, който е направил някой друг. Това няма никаква връзка с реалността. Националният план за възстановяване и устойчивост безспорно е много важен финансов инструмент, но той е един от многото. Като ресурс е 12,6 млрд., една четвърт от цялото финансиране, което България ще получи до 2030 г.", обясни Дончев.

Борисов добави, че парите по плана са предназначени за директна помощ за бизнеса, за подкрепа за водородна и газова инфраструктура, за наука и иновации, за подкрепа за домакинствата, които искат да си слагат соларни батерии, инвестиции в образованието, за енергийна ефективност на жилища (на малките къщи), както и за инвестиции в железниците, които се очертават като най-екологичен транспорт.