"BGH, BVO, BHA, B... – какво???" Това се питат много хора, когато четат етикетите на храните в Америка. Съкращенията на тези съставки, вместо да ни улесняват, ни объркват още повече. Много хора направо ги пренебрегват. Една от природозащитните организации изчислява, че в Щатите се използват над 2000 вредни за здравето добавки. Някои от тях са истинска отрова за организма и е добре да ги запомним.
BHA
BHA (бутилиран хидроксианизол) е потенциално причиняващ рак консервант, но е смятан за безопасен от Агенцията за безопасност на храните (FDA). Неговата работа е да помага за предотвратяване развалянето на продуктите и да предпазва от хранително отравяне. Но BHA разрушава щитовидната жлеза и може сериозно да обърка хормоните ви. Този консервант се намира в чипсовете, бисквитките, в зърнените закуски и др. Използва се за оксидация на мазнините и не им позволява да гранясат. Има го и в опаковките на храните и козметиката. Химикалът се извлича от петрол. Тестовете върху мишки потвърждават, че той причинява рак. BHA е забранен в Англия, Япония и в части от Европейския съюз.
BVO
BVO (броминирано растително масло) е хранителна добавка, която се използва за подобряване вкуса на газираните напитки и неутрализиране на неприятния им вкус. Тя е забранена в Европа, но не и в САЩ. Здравните опасения за BVO произтичат от съставката му бромин. Броминът може да раздразни кожата и лигавиците. Дългосрочното му приемане може да предизвика неврологични симптоми като главоболие, загуба на паметта, нарушен баланс или координация.
BHT
BHT (бутилхидрокситолуен) е консервант от типа на BHA. Използва се за блокиране процеса на гранясване на мазнините. Има го в зърнените закуски, в пакетите с мюсли и снаксовете с мюсли (granola bars). Установено е, че причинява рак на белия и черния дроб. BHT има също свойството при продължителна консумация да стимулира храносмилателната система да изпраща грешни сигнали на мозъка, че индивидът не се е нахранил. Това в един момент води до излишни хранения и преяждане, а оттам и до затлъстяване.
BGH
BGH или rBGH е хормон, даван на кравите, за се увеличи млеконадоя. Самият хормон се произвежда в Америка от 2013 г. и се извлича от жлезите на кравите. С него добивът на мляко се увеличава с до 10%. Но при хората BGH увеличава риска от рак на гърдата, дебелото черво и простатата. Инжектираните с вредния хормон крави пък започват да произвеждат и още един хормон (IGF-1), който също е вреден. BGH прави кравите по-податливи на болести и затова те често са третирани с антибиотици. Приемът на антибиотици от млякото от своя страна застрашава хората при лечение на болести, тъй като предписаните им лекарства могат да не действат, защото болестотворните бактерии вече са станали резистентни към повечето антибиотици. BGH е забранен в Канада, Австралия, Нова Зеландия, Европейския съюз и Израел.
HFCS
HFCS (високофруктозен царевичен сироп) е заместител на захарта, който може да се открие практически в почти всяка храна. През последните 40 години хората в Америка са успели да намалят приема на рафинирана захар, но приемат почти 20 пъти повече от този преработен царевичния сироп. Високофруктозният сироп от царевица неестествено повишава нивата на кръвната захар, принуждавайки тялото да секретира инсулин – хормона, складиращ мазнини. Високофруктозният сироп изключително провокира натрупването на мазнини в коремната област. Екип от учени от Калифорнийския университет хранили мишки с високофруктозен царевичен сироп, който е шест пъти по-сладък от захарната тръстика и е често срещана съставка в безалкохолните напитки, сосовете и дори в бебешката храна. Втора група мишки били хранени, освен с царевичен сироп, и с омега-3 мастни киселини, за които е известно, че предпазват връзките между мозъчните клетки. Шест седмици по-късно мишките, които били подложени само на захарна диета, имали по-бавни реакции, а способността им да си спомнят маршрут и да излязат от лабиринт намаляла.
KbrO3
Една съставка, която се изписва с цялото й име, но която също е много вредна, е калиевият бромат (potassium bromate – KbrO3). Прави тестото за хляб по-здраво и бяло и намалява времето за печене. Тестовете обаче показват, че съставката влошава функцията на бъбреците и нервната система. Експерименти с мишки доказват, че калиевият бромат причинява и рак. Япония открива вредните действия на съставката още през 1982 г. и установява, че приемът на химикала води до рак на щитовидната жлеза и бъбреците. Калиевият бромат се използва още ерата на патентоването на веществото през 1914 г. В момента е забранен в Бразилия, Китай и ЕС.
MSG
MSG (монокалиев глутамат) е неесенциална аминокиселина. В действителност глутаматът се намира естествено в много храни и също така се произвежда от тялото за здравословни функции на метаболизма и мозъка. Въпреки това прекомерният глутамат допринася за много неврологични заболявания като болестта на Алцхаймер, болестта на Паркинсон, болестта на Лу Гериг, инсулт, енцефалит и мозъчни инфекции. Проучване от 1968 г., проведено от Университета на Вашингтон, установява, че прекомерната консумация на MSG води до увреждане на мозъчните клетки в лабораторни животни. Днес използването на MSG е прекратено в много детски храни. Употребата на мононатриев глутамат може да доведе също до лезии в хипоталамуса, които на свой ред са свързани с ненормално развитие, като например затлъстяване, нисък ръст и проблеми със сексуалната репродукция. Предизвиква и гадене, повръщане, диария и стомашни болки. Red 40, Yellow 5, Blue 1, Blue 3 Оцветителите се използват масово в американската хранителна промишленост. Годишно производителите в този сектор изливат 7 млн. килограма разноцветни химикали в продуктите си. Оцветителите имат за цел да правят десертите по-привлекателни за децата. Страничните им ефекти обаче са свързани с предизвикване синдрома на намаленото внимание, хиперактивност и алергии. Червеният, жълтият и синият оцветител са забранени в Норвегия и Австрия. Червено 40 води до свръхактивност и алергии, синьо 2 може да причини тумори в мозъка, жълто 5 влияе на поведението на децата.