Столицата на Япония ще пусне свое собствено приложение за запознанства още това лято като част от усилията на правителството да стимулира спадащата раждаемост в страната, заяви служител. Потребителите ще трябва да представят документи, доказващи, че са законно свободни, и да подпишат писмо, в което заявяват, че желаят да сключат брак.

Посочването на доходите е често срещано явление в японските приложения за запознанства, но Токио ще изисква документ с данъчно удостоверение, който да доказва годишната заплата.

"Научихме, че 70% от хората, които искат да сключат брак, не се включват активно в събития или приложения, за да търсят партньор", заяви пред АФП служител на правителството на Токио, отговарящ за новото приложение, "Искаме да им дадем лек тласък да си намерят партньор."

 

Не е необичайно общините да организират събития за намиране на партньори в Япония, където раждаемостта спадна до нов минимум през 2023 г., но е рядкост местно правителство да разработи приложение. Ще се изисква интервю, за да се потвърди самоличността на потребителя като част от процеса на регистрация за приложението в Токио, което е в тестова версия безплатно от края на миналата година.

Много потребители на социалните мрежи изразиха скептицизъм по отношение на плановете, като един от тях каза:

"Това ли е нещо, което правителството трябва да прави с нашите данъци?"

Други написаха, че са заинтересовани, тъй като ще се чувстват по-сигурни.

 

Миналата година в Япония са регистрирани повече от два пъти повече смъртни случаи от новородени бебета. Ражданията са намалели за осма поредна година до 758 631, което представлява спад от 5,1%, сочат предварителните данни на правителството. Броят на смъртните случаи е 1 590 503.

Страната се сблъсква с нарастващ недостиг на работна ръка и министър-председателят Фумио Кишида обеща политики, включващи финансова помощ за семействата, улеснен достъп до грижи за деца и повече родителски отпуски.