Графиката на швейцарския връх Матерхорн ще бъде премахната от опаковката на шоколад „Тоблерон“. Това се налага след решението част от производството на шоколадовото блокче да бъде преместено извън Швейцария. В такъв случай опаковката вече ще бъде в нарушение на маркетинговите ограничения, свързани с използването на швейцарска иконография.
Високият 4,478 метра връх, чийто почти симетричен пирамидален връх отразява формата на шоколадовото блокче с бадеми и мед, ще бъде заменена с по-общ алпийски връх, съобщи американският собственик на сладкарската марка, Mondelеz. От компанията уточниха, че новата опаковка ще включва „отличителен нов шрифт и лого на „Тоблерон“, които черпят допълнително вдъхновение от архивите на „Тоблерон“ и включват подписа на нашия основател, Тоблер“.
„Редизайнът на опаковката въвежда модернизирано и рационализирано планинско лого, което е в съответствие с геометричната и триъгълна естетика“, каза говорител на Mondelеz пред вестник Aargauer Zeitung.
Освен това на опаковката на Toblerone
вече ще пише „създаден в Швейцария“
а не „произведен в Швейцария“.
Швейцарското законодателство, въведено през 2017 г., ограничава използването на националния флаг – бял кръст върху червен фон, както и други индикатори за швейцарски произход, в хранителни продукти, промишлени продукти и услуги. За да могат хранителните продукти да се рекламират като „произведени в Швейцария“, 80% от суровините трябва да се доставят от страната и по-голямата част от обработката да се извършва там. За млякото и продуктите на млечна основа изискваната квота е 100%, с изключение на съставки, които не могат да се доставят от Швейцария, като какао.
Проучванията показват, че някои продукти, маркирани като „произведени в Швейцария“, се продават на цена с 20% по-висока от сравними стоки от друг произход, като продажната цена се повишава с до 50% за луксозни артикули.
От 1908 г. „Тоблерон“ се произвежда в швейцарската столица Берн, чието хералдическо животно – мечка – е скрито в изображението на Матерхорн върху опаковката.
Името на лакомството произлиза от фамилията на изобретателя на шоколадовото лакомство, Теодор Тоблер, и torrone, сладкарски изделия с препечена бадемова нуга, типични за коледните традиции в Югозападна Европа.
През 2016 г. „Тоблерон“
увеличи разстоянията между триъгълните шоколадови парчета
на блокчетата, продавани в Обединеното кралство, за да може да продава закуската на същата цена, но с тегло, намалено от 170 g на 150 g.
Година по-късно производителят Mondelеz намали и теглото на блокчетата Toblerone, продавани в Германия, като броят на триъгълниците намаля до 11 от 15.
Подобни новини гарантираха на „Тоблерон“ безплатен маркетинг, като според съобщенията продажбите са се повишили въпреки предполагаемото възмущение сред клиентите.
Шоколадът се върна към оригиналната си форма през 2018 г.
Mondelеz, която притежава Toblerone от 2012 г., а миналата година обяви, че от края на 2023 г. ще премести част от производството в завода си в Словакия, където произвежда и марката шоколад Milka, първоначално произвеждана в Швейцария. В изявление до ВВС от Mondelez обясниха, че преместват част от производството извън страната, за да „отговорят на повишеното търсене в световен мащаб и да развият марката „Тоблерон“ за бъдещето“.