В 6-месечния си отчет за втората половина на 2024 г., изпратен до ЕК, ТикТок съобщава, че в платформата са блокирани над 420 000 фалшиви акаунта от България. 

Първенци с премахнато съдържание от платформата са Германия, Франция и Румъния. 

За периода от юли до декември м.г. от ТикТок са изтрити 328 реклами в България, които противоречат на правилата за политическо съдържание. Най-много са свалени в Румъния - 10 698 и в Германия - 6498. В България броят на импресиите (показател, който отбелязва общия брой показвания или прегледи на реклама от потребители в ТикТок - б.а.), премахнати съгласно правилата на платформата за политическо съдържание, е 21 839. В рамките на Европа най-много са премахнатите импресии в Германия - 45 161 261, а на второ място е Франция - 14 427 406.

От ТикТок отбелязват, че числата са предоставени само за монетизирани пазари и се основават на това къде са били показвани рекламите. Също така втората половина на 2024 г. обхваща много натоварен изборен цикъл в Европа, включително в Румъния, Франция и Ирландия.

Докладът на ТикТок беше представен на Европейската комисия по силата на задълженията на компанията към Кодекса за практика относно дезинформацията. Въпреки че споделянето на политически убеждения и участието в политически разговори е разрешено като съдържание в ТикТок, правилата на платформата забраняват акаунти на политици и политически партии да публикуват политически реклами или съдържание с политическа цел. Също така не се позволява на правителства, политици и акаунти на политически партии да имат достъп до функции за осигуряване на приходи и набиране на средства за кампании (с изключение на здравни кампании).

Премахнатите фалшиви харесвания на политическо съдържание в ТикТок в България са 6 468 521. Най-много са в Германия - 131 158 324.

Прилагането на политиките на ТикТок се осигурява с различни средства, включително специални инструменти за разкриване на брандирано съдържание или човешки модератори. Прилагането на тези политики се гарантира и чрез мерки за прилагане във всички държави-членки. Не става ясно обаче с кои политически партии са били свързани акаунтите в България. За Румъния обаче данните са категорични - политическата дезинформация в ТикТок е била свързана с независимия кандидат за президент Калин Джорджеску.

Броят на премахнатите фалшиви акаунти в България е 423 060. Първенец е Нидерландия - 886 619, а след това е Испания - 709 560. Премахнатите в България видеа поради нарушение на правилата за редактирано медийно съдържание и съдържание, генерирано от изкуствен интелект, са 227. Най-много са в Германия - 11 199. Българските видеоклипове, означени като "създадени с изкуствен интелект", са 78 668. Първенец и в тази категория е Германия с 502 916.

Реклами, премахнати съгласно четирите политики относно медицинската дезинформация, опасната дезинформация, медийната манипулация и опасните теории на конспирацията в България, са 7, а най-много са в Германия - 63. Броят на блокираните акаунти, които са фалшифицирали чужда самоличност, е 175. По този показател на първо място е Франция с 2587 изтрити акаунта.

Румъния

Докладът дава по-ясна информация за Румъния, което е разбираемо, като се има предвид, че резултатът на президентските избори в страната, бе обвързан с дезинформация в ТикТок.

ТикТок съобщава, че са блокирани 33 000 спам акаунта в Румъния и близо 100 000 фалшиви акаунта. 

Докладът подчертава интензивната си работа по блокиране на измамни дейности, свързани с Румъния, особено в светлината на предизборната кампания. Докладът косвено признава мащаба на дезинформацията в ТикТок, на която се позовава Румъния при отмяната на президентските избори.

През декември 2024 г. мрежа от 27 217 акаунта се е опитала да популяризира независимия кандидат за президент Калин Джорджеску чрез публикуване на коментари, а мрежа от 68 акаунта, управлявана от Молдова, била насочена към румънската диаспора. 

Румъния анулира президентските избори миналия декември след сведения на разузнаването, че Русия се е намесила в гласуването и е отговорна за изненадващата победа на първия тур на аутсайдера Джорджеску. Той не може да се кандидатира на повторното гласуване, което ще се проведе през май.

В доклада се казва, че броят на импресиите за реклами, премахнати съгласно политиката му за политическо съдържание, е над 27 милиона за Румъния миналата година. Освен това са били премахнати над 11 милиона фалшиви ''харесвания'' и повече от 14 милиона фалшиви последователи.

ТикТок казва, че 27 000 фалшиви акаунта, които е изтрил, са последвани от повече от 70 000 други акаунта към момента на премахването им.