Те бяха богати, имаха планове, инвестираха смело и чертаеха бляскаво бъдеще за поколения свои наследници напред. Но заради лош късмет, неопитност или ненаучени уроци загубиха всичко. Най-богатите фамилии в САЩ трупат богатството си в началото на ХIХ век, когато е едновременно трудно, но и лесно заради ентусиазма на времето. Семейство Рокфелер забогатява, след като Джон Д. Рокфелер намира петрол, а Леви Щраус става богат, след като създава джинсите като работни панталони в дните на Златната треска. Няколко поколения по-късно обаче някои от най-големите семейни богатства се изпаряват заради игрите на съдбата. Обикновените хора може и да нямат милиони за губене, но въпреки това могат да се поучат от грешките на тези някога заможни фамилии, пише Yahoo Finance. Ето как пет от най-богатите фамилии в САЩ изгубиха своето състояние:
Фамилията Вандербилт

Фамилията Вандербилт някога е била най-богатата в САЩ, но в рамките на няколко поколения успява да изхарчи огромни средства за скъпи луксозни придобивки като класически предмети на изкуството, огромни имения и хазарт. Водещият от CNN Андерсън Купър е шесто поколение представител на фамилията и син на Глория Вандербилт, която почина наскоро. Той казва, че майка му му казала отрано, че "няма попечителски фонд". Днес някогашното богатство на семейството продължава да живее чрез множеството й дарения на американски институции и чрез университета „Вандербилт“ в Нешвил, Тенеси. Изводът е ясен – независимо колко пари има, човек трябва да контролира разходите си, да бюджетира и да инвестира мъдро.
Фамилията Клуге
Джон Уърнър Клуге е телевизионен магнат, който оглавява класацията на най-богатите американци на Forbes през 1987 г., след като продава телевизионните канали на своята компания Metromedia за 4 млрд. долара. Сега тези канали са собственост на 21st Century Fox и са в основата на телевизионната мрежа Fox такава, каквато хората я познават днес.

За съжаление семейното богатство е разделено и в крайна сметка прахосано, когато семейство Клуге се развежда. Бившата съпруга на Клуге – Патриша, сключва споразумение, според което получава по 1 млн. долара на година, както и имението с площ от 200 акра, където двамата живеели. Заради неправилната си преценка да инвестира всичките си пари в лозя и производство на вино тя натрупва сериозни задължения и имението й е поставено под запрещение. Лозята, винарната и земята бяха купени през 2012 г. на безценица от Доналд Тръмп, който впоследствие придоби и имението.
Фамилията Хартфорд
Това семейно богатство е натрупано от Джордж Хънтингтън Хартфорд, който превръща компанията си Great Atlantic & Pacific Tea Co. (A & P) от малка верига магазини за чай и кафе в първата верига хранителни магазини в САЩ. От Wall Street Journal преди време описват A & P като Walmart преди Walmart, като до 1965 г. това е най-голямата компания за търговия на дребно в САЩ. Когато Хънтингтън Хартфорд обаче наследява семейното богатство и доходи в размер на 1.5 млн. долара годишно, той прахосва по-голяма част от него чрез неуспешни бизнес начинания и разточителен начин на живот. След като е развивала дейност в продължение на 156 години, A & P затваря и последния си магазин през 2015 г. Хартфорд фалира и изживява последните години от живота си в скромен дом на Бахамските острови.
Фамилията Пулицър
Известната награда Пулицър е създадена от Колумбийския университет с пари, дарени от патриарха на тази фамилия Джоузеф Пулицър. Той е имигрант от Унгария, който изгражда издателската си империя от нулата. Внукът на Джоузеф – Питър Пулицър, е първият, който повежда семейното богатство към небитието. Неговата ферма за цитрусови плодове във Флорида е под заплаха от запрещение, след като болест съсипва дръвчетата. Въпреки че според документите от бракоразводното му дело състоянието на Питър Пулицър възлиза на 25 млн. долара, в крайна сметка се налага мъжът на неговата бивша съпруга да го спасява, като взема нов ипотечен заем, използвайки фермата като обезпечение.
Фамилията Стро
Германският имигрант Бернхард Стро идва в САЩ през 1850 г. със 150 долара и рецепта за бира в джоба си. Когато е едва на 28 години, Стро създава своята пивоварна в Детройт. До 1865 г. той вече е разширил бизнеса си значително и е преименувал компанията си на Lion's Head Brewery. Синовете на Стро продължават да разрастват бизнеса и до 80-те години на миналия век пивоварната вече е третата най-голяма в САЩ, а семейното богатство достига 700 млн. долара. За съжаление компанията използва дълг, за да разширява дейността си, а конкуренцията от страна на американски марки като Coors в крайна сметка я убива. Въпреки че Стро се опитва да създаде нови продукти като специални и безалкохолни видове бира и опитва да разшири дейността и извън САЩ, компанията в крайна сметка е придобита от по-голяма марка.