Повече от десет танкера, специализирани по-рано в транспортирането на ирански нефт, са се преориентирали към руски суров петрол. Това съобщи агенция Блумбърг, позовавайки се на данни от аналитичната компания Vortexa.

Единадесет от проследените кораби, които преди това са превозвали ирански нефт, от април насам са били натоварени с руски петрол и продукти, което прави 16 превоза за този период, става ясно от публикацията.

Армен Азизян е анализатор на пазара на суров петрол във Vortexa. Според него тъй като все повече компании отказват да превозват руски нефт и нефтопродукти, тези, които са запознати с търговията със суров петрол в условията на санкции, ще продължат да използват своите танкери за превоз на руски петрол на изток.

Уточнява се, че повечето от корабите, които са започнали да превозват руски суров петрол, са от типа Aframax, които могат да превозват 730 000 барела нефт. В същото време сред тях има и големи нефтовози, които могат да приемат на борда си около 2 милиона барела.

По този начин доставките от Русия са се увеличили до 250 000 барела дневно през първата половина на юли, което е със 170 000 барела дневно повече, отколкото през април.

За втори пореден месец Русия остава най-големият износител на нефт за Китай, според данни на китайските митнически служби за юни.

През май Китай увеличи вноса на руски суров петрол с 55% на годишна база и с около една четвърт в сравнение с април. В резултат на това месечното предлагане от 8,42 млн. тона е рекордно и позволи на Русия да изтласква Саудитска Арабия от първото място сред доставчиците за Китай. През юни вносът на петрол в Русия, включително доставките по Източносибирския и Тихоокеанския тръбопровод и по море, възлиза на 7,29 млн. тона, което е с почти 10% повече от предишната година, но е по-малко от рекорда, поставен през май.

Заради войната в Украйна Европейският съюз прие няколко пакета от санкции срещу Русия, като шестият включва постепенно въвеждане на ембарго за внос на руски нефт. Мерките включват също забрана за застраховане на танкери, превозващи руски нефт.