Замисляли ли сте се, че парите, както и повечето неща на този свят, умират. Имат предел, след който загубват властта си и всесилната си мощ и потъват в забрава. Заменени от нови, току-що напечатани, свежи и обещаващи бляскаво бъдеще банкноти. Които всеки иска да притежава. Докато не дойде последният час и за тях. Да, парите умират, но има едно място в света, където те могат да възкръснат за нов живот. Е, там не можете да берете пари от дърветата, но можете да направите дървета от пари. На това място близо 6 милиона долара умират всеки ден. И после се прераждат в нещо, което е безценно. Какво е то и как се случва целият процес? Как всъщност умират парите и какво точно се случва, когато дойде тяхната смърт? Моментът, в който стават непотребни. Във федералния банковия резерв на Ню Орлиънс
има един специален отдел
Негов мениджър е Дийн Войта. Освен че неговият департамент отговаря за новите банкноти, които да бъдат пуснати в обръщение, той и екипът му трябва да направят така, че негодните за употреба банкноти – надраскани, залепени, продупчени или повредени, да не попадат на пазара. Там дневно се унищожават близо 6 милиона долара. Тази сума пари бива нарязана на безброй много тънки лентички.
Именно така умират парите
Тяхната смърт обаче причинява истински проблем. Няма къде всички тези милиони парченца от вече милионите непотребни долари да бъдат погребани. Дийн Войта споделя, че това е било голям проблем за него и отдела му. Докато обаче не намират едно изключително полезно решение. И доларите започват своеобразно пътуване след смъртта. След като всички тези безброй много нарязани лентички от негодните за употреба долари са готови, те са натоварват в зелен камион и продължават пътуването си към фабриката за дървени материали на Джонатан Крисчън Страуд. Там е създадено пространство, където късчетата хартия да бъдат компостирани и от милионите долари се създава нещо безценно – плодородна почва.
Фермата за домати в Ню Орлиънс
Ню Орлиънс е един от южните щати, който изключително много се гордее с локалната кухня, смесица между френски, английски, креолски и локални традиции. Освен че кулинарните пластове там са изключително богати, това е и едно от местата, дали на света най-популярните плодове и зеленчуци, сред които са царевицата, краставиците, доматите и чушките – неизменна съставка от ястията в региона. Почвата, примесена с компоста от непотребни пари, се доставя на локалните фермери, като Саймънд Менаш. Той се шегува, че притежава ферма за милиони заради почвата, в която отглежда домати, чушки и краставици. А историята за смъртта на парите доказва, че това, което за едни е боклук, за други може да бъде съкровище.