Талибаните във вторник обявиха обща амнистия за всички правителствени служители и ги призоваха да се върнат на работа, два дни след като поеха властта в страната. "Обща амнистия е обявена за всички ... така че трябва да се върнете към рутинния си живот с пълно доверие", се казва в изявление на талибаните. Президентът Джо Байдън по-рано защити изтеглянето на американските войски от Афганистан след зашеметяващото военно превземане на талибаните, което предизвика паника в Кабул с хиляди, които се струпаха на летището в отчаян опит да избягат. При първото си публично изявление, откакто групата пое контрола над страната през уикенда, той призна, че напредъкът на талибаните се е развил по-бързо от очакваното. В огромен брой критики към подкрепяното от Запада правителство, което беше свалено с потресаващо малка съпротива, той каза, че американските войски не могат да защитят нация, чиито лидери "се отказаха и избягаха", както направи президентът Ашраф Гани.

"Дадохме им всички шансове да определят собственото си бъдеще. Не можахме да им предоставим воля да се борят за това бъдеще", каза Байдън в обръщението си в Белия дом.

"Американските войски не могат и не трябва да се бият във война и да умират във война, в която афганистанските сили не са готови да се борят за себе си."
Талибаните превзеха Кабул и повечето други големи градове с малко кръвопролитие. Но в столицата паника обзе много жители, които се страхуваха от повторение на управлението на талибаните от 1996 до 2001 година.
На летището хиляди афганистанци се качиха на борда на малкото налични полети. "Страхуваме се да живеем в този град", каза 25-годишен бивш войник пред AFP, докато заставаше сред огромни тълпи на асфалта. „Тъй като служих в армията, талибаните определено щяха да се насочат към мен. Съединените щати са изпратили 6000 военнослужещи, за да осигурят безопасна евакуация на персонала на посолството, както и на афганистанците, които са работили като преводачи или на други помощни роли. Други правителства, включително Франция, Германия и Австралия, също организираха чартърни полети".
В понеделник драматични кадри, публикувани в социалните мрежи, показваха стотици мъже, тичащи заедно със самолет на ВВС на САЩ, който се спускаше по пистата, като някои се придържаха отстрани. В други видеоклипове цивилни неистово се изкачваха по вече пренаселен и изкривен самолет.

Една снимка от американските медии, показва претъпкан американски военен транспортен самолет, предполагаемо с около 640 афганистанци на борда-някои от които се качиха на полуотворената рампа в последната минута и бяха допуснати на борда.

Във вторник сутринта ситуацията на летището беше овладяна, а военните полети, с които се евакуират дипломати и цивилни от Афганистан,  бяха подновени.

Пистата и пътеките за рулиране на летището, които в понеделник бяха заляти от хиляди хора, които отчаяно се опитват да избягат от афганистанската столица, са вече свободни от тълпите, е казал източник.

Бойци на талибаните превзеха контролно-пропускателните пунктове в Кабул, а бойци с пушки, закачени през раменете, се разхождаха по улиците на Зелената зона, силно укрепения район, в който се намират повечето посолства и международни организации.
Заминаването на Гани в неделя финализира разпадането на правителството му. Местонахождението му засега е неизвестно.
Талибаните се опитаха да успокоят международната общност, че афганистанците не трябва да се страхуват от тях, като съоснователят Абдул Гани Барадар заяви, че бойците трябва да покажат, че могат да "служат на нашата нация и да гарантират сигурността".
Държавният департамент заяви, че всякакви връзки на САЩ с талибанско правителство ще зависят от зачитането им на правата на човека и отхвърлянето на екстремизма. Байдън отправи строго предупреждение към талибаните, като заяви, че всяка заплаха за интересите на САЩ ще бъде посрещната с "опустошителна" военна реакция.
Междувременно Китай беше първата голяма държава, която отбеляза подкрепата за талибаните, заявявайки, че е готова за "приятелски отношения". И Русия, и Иран също направиха дипломатически увертюри.
Критиците казват, че репутацията на САЩ като световна сила е силно накърнена от победата на талибаните, близо 20 години след като те бяха отстранени от власт от нахлуването на САЩ заради тяхната подкрепа за Ал Кайда. Но Вашингтон настоява, че двете му десетилетия война в Афганистан са успешни, дефинирани чрез премахване на заплахата от Ал Кайда.
Съветът за сигурност на ООН заяви в понеделник, че международната общност трябва да гарантира, че Афганистан няма да се превърне в място за размножаване на тероризма. "Светът наблюдава", каза генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. „Не можем и не трябва да изоставяме народа на Афганистан.“