Такуми Курасава, Изуми Шиоя, Нобумицу Гозу, Цунеми Оаяма, Онче бонче, Счупено пиронче. 6 знаменити имена в автомобилната история. Сега забравете за ончето и бонбончето и се съсредоточете към трудните за прозинасяне. Те работят в  завода на ,,Нисан" в Йкохама, където само те - 4-ма души, са способни да сглобяват ръчно двигателите на Nissan GTR. Тези 4-ма занаятчии са от най-квалифицираните работници в света на автомобилите.

Да придобиеш този пост не е просто назначение. Според лидера Курасава (жените да не настръхват) това е дълг: „Когато поставям името си на блока на Nissan GTR, аз се чувствам силно принадлежащ към ,,Нисан". Призован съм да сглобявам двагателите на GTR. Чувствам голяма гордост от това."

Автоматизацията е коз в ръцете на автомобилното производство на ХХІ век. Но във фабриката в Йокохама, в малката стаичка за GTR двагатели, всичко се прави на ръка от хората, наричани ,,такуми". Думата „такуми" всъщност е титла, нещо като сър, но такуми означава много повече от благородник. Това е принадлежност към определена философия, цялостна отдаденост към занаятчийството.

Такумите се развиват постоянно. Те никога не остават на същото - макар и високо - техническо ниво: „Когато започнахме производството през 2007 година, всичко беше на изключително ниво. И все пак от тогава до сега технологично се доразвихме." Първоначално клирънсът на клапаните се прави от машина, но впоследствие всичко става ръчно - с подходящите инструменти. Измерване, стягане, измерване отново. След индивидуално ръчно проверяване и потвърждение последвано от още 2 проверки и дотягания само тогава доставяме на клиентите си - споделя Тсунеми Ояма.

Nissan GTR, или наричан още Годзила, е сред най-изумителните коли с митичен статус. Въпросният му ръчно направен двигател е 3,8-литров, V6, развиващ 545 конски сили, които всъщност не са точно толкова. 545 е числото, гарантирано от такумите. То може да е както 546, така и 550, т.е. всеки един е уникален, с единствена производителност и чувство. Автомобил като никой друг, практичен, евтин за скоростта, която развива, произвеждан на конвейера за масово производство на 5 милиона коли, но в същото време толкова уникален - той е срещу всички теории на възможното през ХХІ век. Много различен от всички други. Основната разлика от нормалните коли и двигатели е, че всеки GTR такъв се сглобява само от един майстор, който е изцяло отговорен за него.

Понякога собствениците на GTR отиват до Йокохама, за да се срещнат лично и да благодарят на човека, направил живота им толкова по-хубав. Това се нарича чест.

Цялата безценна работа, която такуми влагат, е безплатна. Последното си го съчинявам, но чисто по японски тази позиция би трябвало да се поддържа само и единствено за чест. За разлика от западните философии, където подобни постове са съпроводени с 6 цифрени заплати, японската философия е изцяло отдадена на съвършенството и благодатта на всички. Представете си как би стоял един такуми до 300-паундова жена от заводите на крайслер, сглобяваща панелите на Town & Country. Просто господин Такуми ги бие по всички поазатели, и то с много. Не е само сглобяването на двигателя - то е само малка част от всичко - ами и вътрешният баланс, себеизолирането на всеки един от 4-те такуми е възхитително.

Името на Такуми Курасава (лидера на групата и любимец на женската аудитория) всъщност значи Майстор Курасава. Или „майстора". Тук отварям една скоба и връзката с българските фолклор и традиции - ,,Баш майстора" (филм). Който го е гледал, е наясно колко полярна е разликата между българското и японското самосъзнание. Първите се опитват да преметнат другите, а вторите да им направят кефа. Няма място за сравнение между шапка в комин и бутало в цилиндър. На някои от читателите може да им се стори смахнато и налудничаво цялото себеотдаване, но, скъпи приятели, това е начинът да накараш цял един свят да те почита.