Двайсет и пет самолета на китайските военновъздушни сили, включително изтребители и бомбардировачи, способни да носят ядрено оръжие, са навлезли днес в зоната за идентификация на тайванската противовъздушна отбрана, заяви правителството на острова, най-голямото регистрирано навлизане досега, предаде Ройтерс.
Макар засега да няма коментар от Пекин, новината бе съобщена, след като в петък Държавният департамент на САЩ излезе с нови инструкции, позволяващи на американски официални лица да се срещат по-свободно с тайвански представители, с което още повече задълбочи отношенията с Тайпе.
През последните няколко месеца Тайван, който Китай смята за своя отцепила се провинция, изразяваше недоволство от многократни мисии на китайските военновъздушни сили край самоуправляващия се остров, съсредоточени в югозападната част на зоната за идентификация на неговата ПВО край контролираните от Тайван острови Пратас.
В поредната мисия на китайските ВВС са участвали 14 изтребителя J-16 и четири изтребителя J-10, както и четири бомбардировача H-6K, които могат да носят ядрено оръжие, два самолета за борба с подводници и самолет за ранно предупреждение, заяви тайванското министерство на отбраната.
Това е най-голямото навлизане в един-единствен ден, откакто миналата година то започна редовно да съобщава за активност на китайските ВВС в зоната за идентификация на ПВО на Тайван.
Министерството заяви, че са били изпратени изтребители, които да прехванат и предупредят китайските самолети да се отдалечат, били са задействани и ракетни системи, които да ги наблюдават.
Всички китайски самолети са летели в зона близо до островите Пратас според предоставена от министерството карта.
Китай преди е казвал, че целта на подобни мисии е защита на суверенитета на страната и противопоставяне на "сговора" между Тайпе и Вашингтон.
САЩ, които подобно на повечето страни, не поддържат официални отношения с Тайван, следят с тревога засилилото се напрежение с Пекин.
Вчера американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че САЩ са обезпокоени от агресивните действия на Китай срещу Тайван и предупреди, че ще бъде "сериозна грешка", ако някой се опита да променя статуквото в Западния Тихи океан със сила.
Китай определя Тайван като най-чувствителния си териториален проблем и червена линия, която Съединените щати не бива да прекрачват. Пекин никога не се е отказвал от употребата на сила като възможно средство за постигане на обединение.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.