Китай се опитва да изтласка военното присъствие на САЩ от Азия и по всичко личи, че може да нападне Тайван през следващите 6 години, предупреди американският адмирал Филип Дейвидсън, командващ американските сили в Тихия и Индийския океан. Демократичен Тайван живее под постоянна угроза от опит за нашествие и разчита на американската подкрепа, тъй като Китай го смята за част от своята територия и непрестанно отправя заплахи да си го вземе, включително със сила. „Опасявам се, че Китай засилва амбициите си към 20250 година да измести САЩ и нашето лидерство в един свят на управляван от правила международен ред. Тайван е определено в кръга на техните амбиции още преди това и смятам, че има ясна заплаха още през следващото десетилетие, всъщност дори през следващите 6 години“ - заяви адмирал Дейвидсън пред комитета по военните дейности към Сената. Той даде да се разбере, че Китай подсилва военното си присъствие в конфликтните зони и това може да доведе нещата до рискова ситуация за сдържането на Пекин, в която войскиете на САЩ да не успеят да реагират достатъчно бързо при едностранни действия на китайците срещу Тайван. „По никакъв начин не мога да си обясня някои от от военните способности, които те изграждат в региона, освен с нападателно построение“ - заяви адмиралът.

Постоянно напрежение

Тайван се отдели от Китай през 1949 година, в края на гражданската война. Оттогава комунистите никога не са управлявали острова, но декларират, че го смятат за тяхна територия. Пекин системно се опитва да изолира Тайпе икономически, дипломатически и военно, но сепаратисткият остров има силната подкрепа на САЩ, включително във военно отношение.

Експертите се различават в прогнозите си относно възможен военен конфликт. Някои посочват с тревога, че от гледна точка на Китай може и опциите за въздействие извън военната да не са още напълно изчерпани, но при непрекъснатото напрежение и системните нарушения на тайванското въздушно пространство от китайски самолети е възможен инцидент поради грешка, който Пекин да употреби като повод за по-нататъшна военна ескалация. Тайван не е признат за независим и от десетилетия САЩ водят двусмислена политика, като оказват видима подкрепа на острова в изграждането на въоръжените му сили и поддържат възпиращо военно присъствие в зоните на напрежение, но отказват да заявят ясно дали биха се притекли на помощ при въоръжен конфликт. Администрацията на Байдън не е дала знак дали ще прави изменения в тази политика, но поне предложи на Тайван оптимизъм за бъдещето, след като Държавният департамент заяви през януари, че ангажираността на Вашингтон с острова остава „твърда като скала“.