Синът на американския президент Доналд Тръмп-младши направи дискретна, но многозначителна обиколка на Балканите в края на април. Посещенията му в Унгария, Сърбия, България и Румъния преминаха почти изцяло при закрити врати, без медийно присъствие, но с множество двусмислени бизнес послания и срещи с политически фигури, някои от които със спорна репутация,пише mediapool.

Обиколката бе представена като частна и строго бизнес-ориентирана, макар че се вписва в по-широк контекст на мобилизация на проруските и консервативните сили в региона, подкряпени от новата администрация в Белия дом.

Малкото изпусната информация след срещите води до извода, че Тръмп-младши е посетил региона и като неофициален пратеник на Вашингтон, лобиращ за намаляване на връзките с Китай.

Това предава и агенция Bloomberg, която твърди, че един от акцентите на турнето на Тръмп-младши е да убеди лидерите в Източна Европа да предпочетат САЩ пред Китай при сключването на сделки. Този подход отразява по-широката стратегия на администрацията на Тръмп за укрепване на американското влияние в региона, особено в контекста на нарастващото икономическо присъствие на Китай.

Будапеща: Похвала за унгарската политика

В Будапеща Тръмп-младши присъства на частно събитие, озаглавено "Унгария е като рай". Той похвали унгарското политическо ръководство, заявявайки пред местни бизнесмени, че то "защитава хората и културата", което улеснява икономическите връзки със САЩ.

В тази връзка той прокара тезата, че Унгария трябва да започне да избягва бизнеса с Китай. Доналд Тръмп-младши обяви, че Унгария по-лесно може да се разбере със САЩ, отколкото с Китай, защото китайците, например "биха изпратили нашите хора в ГУЛАГ".

Унгарският външен министър Петер Сиярто първоначално бе планирал да се срещне с Тръмп-младши в своя официален кабинет и да проведат съвместна пресконференция, но всичко бе отменено. В крайна сметка двамата избраха тайно място, за да се видят и не се появиха заедно пред пресата.

Синът на Тръмп се срещна с Гелерт Ясай, главен изпълнителен директор на IT компанията 4iG, който придружаваше Виктор Орбан при посещението му в Мар-а-Лаго през февруари. Това е унгарската частна компания, която се разширява най-интензивно на Балканите и една от компаниите, най-подкрепяни от унгарската държава.

Компанията е активна в телекомуникациите и информационните технологии, има интереси в отбранителната промишленост с немския си партньор и е придобила дял в израелска сателитна компания.

Турнето в Букурещ

В Букурещ политическата сцена е доминирана от предизборна кампания, а Тръмп-младши отново избра да избегне публичност. Въпреки първоначално анонсираната пресконференция, той предпочете срещи в частен хотел, притежаван от известния местен бизнесмен Джордж Копос.

Същата вечер, когато най-голямата румънска телевизия предаваше предизборен дебат, а кандидат-президентът Виктор Понта (близък до Орбан) отмени участието си, за да публикува селфи с Доналд Тръмп-младши – жест, възприет от част от медиите като символичен политически знак на подкрепа от Вашингтон.

В миналото самият Тръмп-младши открито заяви, че не признава резултатите от румънските избори, наричайки ситуацията "соросоидно-марксистка манипулация".

Сега посланията му бяха по-умерени – акцент бе поставен върху инвестиционния климат в Румъния и необходимостта от по-свободна икономическа среда спрямо Западна Европа.
Виктор Понта обяви, че е присъствал и форума с Тръмп – младши дори и в София, публикувайки селфи с най-големия син на президента Доналд Тръмп.

Според румънските политически анализатори целта на посещението на сина на Тръмп е да разшири бизнес интересите на семейство Тръмп и да укрепи отношенията с консервативните политически съюзници в бизнес региона.

В понеделник вечерта уебсайтът на România TV публикува ексклузивно интервю от Тръмп-младши, но без видеозапси. Самата România TV е собственост на олигарха Себастиан Гица, избягал от румънското правосъдие в Белград още през 2016.

Телевизията се явява партньор за визитата на Тръмп-младши в Букурещ и освен това в момента е основен пропаганден инструмент на кандидата Виктор Понта. Обвинен за корупция от Държавната комисия по корупцията ДНА през 2016 Себастиан Гица избяга от румънското правосъдие в Сърбия. Белград отказа да го екстрадира и му даде политическо убежище. От Белград Гица направи редица доноси срещу тогавашната председателка на Дирекцията Лаура Кьовеши.

В интервюто за România TV Тръмп-младши похвали румънските програмисти и бизнес средата в страната.

"Румъния има невероятни разработчици на софтуер; има много възможности. Това са хора, които искат да работят усилено, имат знанията и не искат да си вземат тримесечни ваканции, както в Западна Европа. Така че вярвам, че има голяма възможност в Източна Европа."

"Що се отнася до Западна Европа, американците, които познавам, дори не обмислят да инвестират там. Твърде много регулации, никой не иска да работи и те не носят никаква стойност за инвестираните пари. Вярвам, че има огромен потенциал за възраждане на бизнеса в Източна Европа, на което Западът традиционно гледа с пренебрежение. Знам това много добре, защото израснах в Чехословакия и видях това, когато пътувах до други части на Европа. Сега нещата са много различни и вярвам, че тук има много възможности", каза Тръмп - младши.

Той казва, че сега се намира напълно извън политиката, работо само в частния сектор, но все още е популярен в социалните медии.

"Реалността е, че съм виждал в Съединените щати политици, които никога не са управлявали бизнес, а въпреки това вземат решения за трилиони долари. Никога животът им или бъдещето на семействата им не са зависели от успеха им. Те просто се появяват от нищото, получават държавна работа, остават там завинаги, налагат властта си, но вземат необосновани решения. Вярвам, че се нуждаем и от двете – баща ми и аз създаваме чудесна възможност за бизнес и работни места в Румъния и Източна Европа", каза Тръмп-младши.

Синът на президента на САЩ също заяви, че "баща ми и аз създаваме чудесна възможност за бизнес и работни места в Румъния и Източна Европа", без да дава подробности за конкретните проекти.

Интересно допълнение към програмата в румънската столица бе срещата с проруския кмет на Кишинев Йон Чебан, с когото обсъждаха разширяване на американски инвестиции и отвъд границите на ЕС.

"В Букурещ, на едно събитие, се срещнах с Доналд Тръмп-младши. Обсъдихме няколко теми, включително отношенията между Република Молдова и Съединените щати. Договорихме се да продължим диалога", написа Чебан на страницата си във Facebook в двуезично съобщение, на румънски и руски език.

Белград – лукс на мястото на бомбардировки

Сърбия бе последната спирка от обиколката. Там акцентът бе поставен върху бъдеща инвестиция от зетя на Доналд Тръмп – Джаред Къшнър, който планира изграждането на луксозен хотел върху територията на бившата централа на сръбската армия, разрушена при бомбардировките на НАТО през 1999 г. Проектът за над 500 млн. долара предизвика остри реакции от страна на местни НПО, които го нарекоха "провокация".

Това беше второто посещение на Доналд Тръмп-младши в Белград през последните шест седмици. Той беше в града на 11 март, когато интервюира президента Вучич за неговия подкаст. Той също посети Белград по време на предизборната кампания на баща си в края на септември миналата година.

Сръбският президент Александър Вучич беше домакин на вечеря за сина на американския президент, съобщават белградските медии.

"Много чужденци с право казват, че съм труден човек и че не е лесно да се говори с мен, но никой никога не е казвал, че сме негостоприемни. Приготвихме това прасе за Доналд Тръмп - младши... P.S.: Би било глупаво да му предложим скариди и ципура", написа Александър Вучич в профила си в Facebook.

България – от криптовалути до атомна енергетика

В София на 27 април Тръмп-младши участва във форума „Бизнес визия на Тръмп 2025“, организиран от международната криптоплатформа Nexo, която в момента съди България за над 3 милиарда долара пред арбитража на Световната банка.

Nexo, която изгонена от американския пазар по време на мандата на Байдън, след срещата със сина на Тръмп в София обяви и скорощното си завръщането си в САЩ.

"Благодарение на визията и лидерството на президента Доналд Тръмп, неговата администрация и неговото семейство, Съединените щати отново са дом на иновациите и предприемачеството. Място, което цени пионерите. Nexo се връща в Америка — по-силна, по-умна и по-решителна от всякога", каза съоснователят на криптокомпанията Антони Тренчев в съобщение до медиите. 

Въпреки обявения бизнес характер на визитата, лидерът на най-голямата българска партия ГЕРБ Бойко Борисов се срещна с Тръмп-младши. Партия ГЕРБ потвърди пред Mediapool.bg, че срещата е била "работна", но отказаха да разкрият подробности без съгласието на американската страна.

"Да, г-н Борисов имаше работна среща с Доналд Тръмп-младши. Подробности за разговора и обсъжданите теми не можем да съобщим на този етап без съгласието на другата страна", казахаl от пиар екипът на ГЕРБ.

Преди Великден лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрази своята убеденост, че водачът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски и бившият финансов министър Владислав Горанов ще бъдат извадени от санкционния списък "Магнитски".  На този етап обаче няма яснота дали тази тема е била сред обсъжданите на проведената среща.

Българските медии бяха шокирани, когато Тръмп-младши отмени предвидената пресконференция, след като настоя журналистите и операторите да напуснат пистата на летище “Васил Левски” преди пристигането му.

България поддържа значителни военни и енергийни връзки със САЩ, включително покупката на изтребители F-16 Block 70, бойни машини “Страйкър” и планове за изграждане на два ядрени реактора с американска технология за 14 милиарда долара. Страната също така отказа да продаде на Украйна два неизползвани руски ядрени реактора, с идеята да осигури електроенергия за бъдещи американски инвеститори в гигафабрики за изкуствен интелект.