сн. ,,Хюрриет”
Вечерята на Росен Плевнелиев с турския вицепремиер Бекир Боздаг, на която бяха допуснати само медии от Турция, а българските журналисти бяха прогонени, и последвалите срещи на чуждия политик с лица от правителството продължават да раждат скандали. BG VOICE вече описа историята по посрещането на турския министър, подробности за която българските медии трябваше да научават от турските вестници. Оказа се обаче, че това не е пълната истина. Тези дни турската преса продължи да публикува обилни репортажи от България, с което да ражда скандал след скандал за българските политици и най-вече за държавния глава.
Президентът Плевнелиев благодарил на г-н Бекир Боздаг за това, че Турция е осигурила втора родина на българските турци, прокудени от режима на Живков и установили се в Турция след ,,голямата екскурзия" от 1989 г. Скандално в случая е не това му изявление, макар да е твърде недипломатично и непремерено, а фактът, че г-н Плевнелиев отричаше да е казвал подобно нещо. Турските радиостанции и телевизии пък разпространиха записи от неговото приветствие. Държавната телевизия TRT излъчи пълен репортаж, който би трябвало да е срам за всеки български политик, участвал на въпросната вечеря в Пловдив. От репортажа се вижда, че около официалните лица от двете страни е пълно с микрофони, но нито един от тях не принадлежи на българска медия. Плевнелиев, съпроводен от бурни ръкопляскания, заявява дословно следното: ,,Ето защо толкова съм горд да бъда тук с вас тази вечер. Горд съм да бъда първият български президент, който отиде вкъщи на гости на български изселници, семейство, в Истанбул и, уважаеми заместник министър-председател, благодаря и на Вас, че те намериха своята втора родина и се чувстват прекрасно там." Преди това той дълбоко затрогва присъстващите с детските си спомени от родния Гоце Делчев. ,,Аз израснах сред мюсюлмани, всеки ден чувах молитвите в джамията, живеехме в мир и разбирателство. В историята на България аз съм първият президент, който присъства на подобна благотворителна вечеря. И подкрепям всички действия в името на мира. Аз съм първият български президент, който посети Главното мюфтийство в София, там пих турски чай за пръв път, а турската култура не ми е чужда."
Откакто пълният запис на речта му е налице, г-н Плевнелиев избягва вече темата. Той спря да отрича, че е казвал подобни неща, но и не се появи, за да обясни защо е било нужно да лъже и как изобщо е допуснал сервилно поведение на българска територия в момент, когато българските медии са били изгонени. В такава ситуация всеки уважаващ себе си политик би следвало или да направи сериозна забележка на домакините и да откаже да изрази приветствие, или направо да напусне вечерята.
На тази мила среща в Пловдив, далеч от очите и ушите на българските журналисти, присъстваха и други политици. BG VOICE вече писа, че сред тях са били Касим Дал и Корман Исмаилов, които се ползват с подкрепата на ислямисткото правителство на Турция. Двамата наскоро влязоха чрез партията си ,,Свобода и достойнство" в т. нар. Реформаторски блок, където са още Меглена Кунева, СДС и ДСБ. Това, което обаче не се знаеше до миналата седмица, бе, че компания на вечерята са им правили още бившият министър на културата и сега депутат от ГЕРБ Вежди Рашидов и бившият президент Желю Желев. За разлика от сервилниченето на г-н Плевнелиев турският вицепремиер е запазил дипломатичен тон. В словото си той подчертава само, че изселниците са мостът за засилването и укрепването на двустранните отношения.
Самият г-н Плевнелиев твърдеше още, че това, което се било случило на вечерята, било чист протокол и заради това българските журналисти не били пуснати вътре. ,,Не сте присъствали просто защото това е и световният протокол, такъв е и протоколът и в България. Така че президентската институция е спазвала протокола, а президентът лично даде пример за обединител. И аз се гордея с това", каза държавният глава в отговор на въпрос защо не е протестирал срещу изгонването на българските журналисти.
Междувременно вестник ,,Труд" публикува снимка, на която ясно се вижда как Росен Плевнелиев разговаря с турския вицепремиер. Зад двамата се забелязва и официалният преводач, което ще рече, че е имало не просто протокол, а диалог. Снимката се оказа разобличение на втората лъжа на г-н Плевнелиев, който упорито настояваше до миналата седмица, че въобще не е разговарял с г-н Боздаг. По неговите твърдения двамата просто са били гости на вечерята ифтар в чест на Рамазан Байрама, но не са имали никакви разговори. Пресцентърът му разпространи специално съобщение за скандала, в което се казваше следното: ,,Президентът Росен Плевнелиев не е имал двустранна среща с представител на Република Турция, съответно не е обсъждал теми от двустранните отношения, в това число и имотни въпроси. На 8 август в гр. Пловдив президентът гостува на вечерята ифтар по случай Рамазан Байрам по покана на главния мюфтия. Присъствието на държавния глава на събитието беше чисто човешки знак на уважение към религиозния празник и традициите на българските граждани с мюсюлманско вероизповедание. На вечерята ифтар участваха чуждестранни гости от Гърция, Косово, Македония и Турция единствено в качеството си на представители на религиозните общности в съответните страни. Двустранни срещи с участието на държавния глава не са провеждани."
Както BG VOICE вече съобщи, основната цел на посещението на Бекир Боздаг бе всъщност не вечерята в Пловдив, около която се разигра целият скандал, а желанието на Турция да приватизира османски постройки в България, които тя смята за особено ценни исторически паметници. Пак от турските вестници се разбра, че от българска страна вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова е обещавала да спомогне в прехвърлянето на собствеността. Самата тя отрича и до момента да е обещавала подобно нещо. Но съдейки по това, че всичко, изписано в турските медии за воаяжа на г-н Боздаг в България се оказа вярно, нямаме основание да се съмняваме и в твърденията за г-жа Златанова.
След като скандалът и около вицепремиерката стана прекалено сериозен, тя получи приятелско рамо от турските ислямисти. Почти две седмици след срещите на г-н Боздаг и репортажите в турската преса правителството в Анкара пусна едно странно съобщение. В него се твърдеше, че Турция нямала претенции към османските имоти в България. Съобщението обаче по-скоро прилича на някаква спешна помощ в последния момент, която се оказва на закъсал пациент. Защото хем имаше изявление на турския вицепремиер, че си иска имотите, хем пък тези в. ,,Хюрриет" пусна едно кратко, но показателно съобщение. В него се твърди следното: ,,Българското външно министерство е привикало турския посланик в България Исмаил Арамаз за обяснения във връзка със скорошно изявление на вицепремиера Бекир Боздаг относно намерението на Анкара да придобие собственост над джамията в Пловдив и да я отвори за вярващите. По време на двудневна визита в България г-н Боздаг заяви, че турските власти се опитват да придобият права над джамията, построена по време на Османската империя в Пловдив, да я реставрират и да я отворят за молитви." Коментарът е излишен.
За пореден път стана ясно, че българските политици са или прекалено слабо подготвени в областта на дипломацията и реагират неадекватно, или загубват ума и дума, щом някой чужденец им се усмихне, заемат поза в стил Бай Ганьо и пак реагират неадекватно. В това отношение, види се, няма никаква разлика между БСП и ГЕРБ.