Регионалното представителство за Европа на Световната здравна организация съобщи, че е започнала разговори с Русия, за да получи повече сведения за експерименталната ваксина срещу COVID-19, одобрена наскоро от руските власти, предаде Асошиейтед прес.
Катрин Смолуд, високопоставен представител на европейския филиал на СЗО в ресора за извънредните ситуации, заяви, че организацията води "преки разговори" с Русия, а служителите на СЗО разясняват на руските си колеги какви са "различните стъпки и информация, която СЗО ще изиска, за да направи оценка".
Миналата седмица Русия стана първата страна, лицензирала ваксина за коронавирус, след като президентът Владимир Путин обяви, че тя е одобрена. Ваксината обаче все още не е преминала всички изпитания, които обикновено се изискват за удостоверяване на ефикасността на ваксина, преди тя да бъде одобрена, а това е сериозно нарушение на научния протокол, отбелязва Асошиейтед прес. Руските представители твърдят, че ваксината ще осигури траен имунитет срещу COVID-19, но не дадоха никакви доказателства в подкрепа на твърдението си.
Шефът на европейското бюро на СЗО д-р Ханс Клуге каза, че организацията приветства всеки напредък в разработването на ваксина, но добави, че всички ваксини трябва да бъдат подложени на едни и същи клинични изпитания.
Руската досега е изпробвана само върху няколко десетки хора.
Клуге отбеляза, че Русия има дългогодишни традиции в разработването и прилагането на ваксини, включително на тези срещу жълта треска и детски паралич. "Безпокойството ни за безопасността и ефикасността не е свързано конкретно с руската ваксина, а с всички ваксини, които са в процес на разработване", каза Смолуд. Тя призна, че СЗО възприема "ускорен подход" с цел да осигури по-бързото разработване на ваксини срещу коронавируса, но добави, че е важно да не се правят компромиси с ефикасността и безвредността.
Според учените изпробването на дадена ваксина върху десетки хиляди хора е най-ефективният начин да бъде проверено дали има резултат от нея. Още двама кандидати за разработване на ваксина срещу COVID-19 започнаха подобни изследвания в САЩ и другаде по света. Ще е необходимо около 30 000 души да бъдат имунизирани и наблюдавани след това.
Руски представители заявиха, че още този месец може да започнат ваксинациите на лекарите с експерименталната ваксина, а от октомври - и масови имунизационни кампании.
На днешната пресконференция на СЗО Клуге призова младите в Европа и по света да дадат своя принос в борбата с коронавируса и добави, че увеличилият се напоследък брой на случаите на заразяване сред тях трябва да им напомни, че "никой не е недосегаем", предаде ДПА.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.