До осем милиона души може да са починали в резултат на COVID-19 от началото на пандемията, съобщиха на брифинг в петък представители на Световната здравна организация. По думите им официалният брой на смъртните случаи вероятно ще бъде "значително намален".
Представяйки своя годишен доклад за световната здравна статистика, СЗО изчислява, че общите смъртни случаи от пандемията на COVID-19 през 2020 г. са били поне 3 милиона или 1,2 милиона повече от официално отчетените 1,8 милиона.
„Вероятно сме изправени пред значително по-малко от общите смъртни случаи, пряко и косвено приписани на COVID-19“, каза агенцията на ООН.
Към 20 май 2021 г. статистиката на СЗО показва, че около 3,4 милиона души са починали в световен мащаб в резултат на пандемията от COVID-19, въпреки че реалната цифра може да бъде много по-висока, каза СЗО.
С нарастването на броя на жертвите в Латинска Америка и Азия, с разпространението на нови варианти, броят на починалите „наистина ще бъде два до три пъти по-висок“, каза Самира Асма, помощник-генерален директор на СЗО в отдела за данни и анализи. „Така че мисля, че около 6 до 8 милиона смъртни случая биха могли да бъдат приблизителната оценка“, каза Асма на брифинг.
Асма каза, че СЗО работи с отделните държави, "за да разбере истинския човешки резултат от пандемията, за да можем да бъдем по-добре подготвени за следващата спешна ситуация".
СЗО цитира липсата на надеждни системи за регистриране на смъртните случаи в много страни, докато в много случаи хората са починали от COVID-19, преди да бъдат тествани за вирус.
Анализаторът на данни на СЗО Уилям Мсембури каза, че повишените оценки включват както неотчетени смъртни случаи от COVID-19, така и непреки смъртни случаи, като пациенти, които не са потърсили здравни грижи за други състояния поради липсата на болничен капацитет и ограниченията на движението, наред с други фактори.
„Има смъртни случаи, които могат да се отдадат на трудните условия, при които живеят много хора в света поради пандемията“, каза той.
Социално-икономическата цена на локдауна и други мерки също са довели до значително увеличаване на депресията и СЗО заяви, че има индикации за нарастващ процент на самоубийства в някои части на света.
Дори в региони със сравнително надеждни системи за отчитане вероятно е имало понижена оценка на смъртността.
СЗО изчислява 1,1 до 1,2 милиона смъртни случая в европейския регион през 2020 г., удвоявайки с 600 000 отчетените смъртни случаи от COVID-19.
В Северна и Южна Америка броят на надвишените смъртни случаи е бил 1,3 до 1,5 милиона през 2020 г., 60% по-висок от докладваните 900 000 жертви на COVID-19 в този регион.
СЗО не даде разбивка на цифрите, посочени от здравните експерти като „излишна смъртност“. Това е по същество разликата между общия брой смъртни случаи, настъпили през тази година, и смъртните случаи, които биха могли да настъпят, ако не е имало пандемия.
Мсембури каза, че надвишената смъртност дава „по-добра картина, тъй като улавя както тези преки, така и непреки ефекти“ на коронавируса.
Все още остава неясно колко от надвишените смъртни случаи, преброени през миналата година, могат да бъдат пряко свързани с COVID-19, каза той и добави, че СЗО работи за определяне на най-добрите методи за идентифициране на пропуснатите смъртни случаи от пандемията.
СЗО заяви, че нейните оценки за надвишена смъртност се основават на анализ на данните, където е възможно, но също така и на статистическо моделиране, поради "критична разлика в данните" в много страни, особено по отношение на регистрацията на смъртните случаи.
Докато повечето страни се справят добре с регистрирането на ражданията, само 40 процента от страните в света регистрират поне 90 процента от настъпилите смъртни случаи, каза Асма. И има огромни регионални несъответствия. Докато 98 процента от смъртните случаи се регистрират в Европа, само 10 процента от смъртните случаи в Африка се регистрират всяка година, показва докладът.
Асма призова страните да инвестират в мащабиране на своите данни и информационни системи, като настоя: "Ние можем да бъдем по-добре подготвени само с по-добри данни", отбеляза тя.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.