Ако правителствата по света не предприемат спешни действия за популяризиране на ползите от физическите упражнения, между 2020 и 2030 г. почти 500 милиона души ще развият сърдечни заболявания, затлъстяване, диабет или други незаразни болести, дължащи се на липсата на физическа активност, предупреди в свой доклад Световната здравна организация (СЗО). Според СЗО, цената на бездействието и оставането на дивана ще бъде сериозна - около 27 милиарда долара всяка година под формата на допълнителни разходи за здравеопазване. Докладът за състоянието на физическата активност в световен мащаб през 2022 г. измерва степента, в която правителствата изпълняват препоръките за повишаване на физическата активност при всички възрасти и умения, пише на сайта на организацията.
Публикуваните статистически данни разкриват мащаба на предизвикателствата, пред които са изправени държавите по света:
- По-малко от 50 % от държавите имат национална политика за физическа активност, а по-малко от 40 % от тях са действащи; - Само 30 % от държавите имат национални насоки за физическа активност за всички възрасти; - Докато почти всички страни съобщават за система за мониторинг на физическата активност на възрастните, само 75% наблюдават активността на подрастващите, а по-малко от 30% наблюдават физическата активност на децата под 5 години; - По отношение на транспортната политика малко над 40 % от държавите имат стандарти за проектиране на пътища, които правят ходенето пеша и карането на велосипед по-безопасно.
Фитнес-план
За да се помогне на държавите да увеличат физическата активност, в Глобалния план за действие за физическа активност 2018-2030 г. (GAPPA) на СЗО са изложени 20 препоръки за политики. Сред тях са по-безопасни пътища, които да насърчават използването на велосипеди и ходенето пеша, както и осигуряването на повече програми и възможности за физическа активност в ключови среди като детските заведения, училищата, първичната здравна помощ и работното място.
Национално обучение
Докладът призовава държавите да дадат приоритет на повишаването на физическата активност като ключов фактор за подобряване на здравето и справяне с незаразните болести, да включат физическата активност във всички съответни политики и да разработят инструменти, насоки и обучение. "Насърчаването на повече физическа активност за всички е полезно за общественото здраве и има икономически смисъл", заяви д-р Рюдигер Крех, директор на отдела за промоция на здравето в СЗО, "Трябва да улесним приобщаващите програми за физическа активност за всички и да осигурим на хората по-лесен достъп до тях. Този доклад отправя ясен призив към всички държави за по-силни и ускорени действия от страна на всички заинтересовани страни, които да работят по-добре заедно, за да се постигне глобалната цел за намаляване с 15 % на разпространението на физическата неактивност до 2030 г."